آمادگی منطقه آزاد ماکو جهت توسعه همکاری‌های مشترک با آژانس توسعه آناتولی شرقی
آمادگی منطقه آزاد ماکو جهت توسعه همکاری‌های مشترک با آژانس توسعه آناتولی شرقی

[ad_1] با حضور هیاتی از آژانس توسعه آناتولی شمال شرقی ترکیه در منطقه آزاد ماکو به گسترش روابط تجاری، توریسم سلامت و گردشگری بین ماکو و آناتولی شرقی تاکید شد. به گزارش اخبار آزاد مناطق، با حضور هیاتی از آژانس توسعه آناتولی شمال شرقی ترکیه متشکل از مقامات دانشگاه آتاتورک و کارگزاران سلامت این شهر […]

[ad_1]

با حضور هیاتی از آژانس توسعه آناتولی شمال شرقی ترکیه در منطقه آزاد ماکو به گسترش روابط تجاری، توریسم سلامت و گردشگری بین ماکو و آناتولی شرقی تاکید شد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، با حضور هیاتی از آژانس توسعه آناتولی شمال شرقی ترکیه متشکل از مقامات دانشگاه آتاتورک و کارگزاران سلامت این شهر در منطقه آزاد ماکو، نشست توسعه همکاری های مشترک ماکو و ارزروم مورد مورد بررسی قرار گرفت.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: دو کشور ایران و ترکیه به خاطر نزدیکی فرهنگی، اجتماعی و… در طول تاریخ همیشه یار و مددکار هم بودند و عبور جاده ابریشم از کشور ایران و ترکیه و منطقه آزاد ماکو و ارزروم نشان از اهمیت منطقه‌ای و جهانی این دو کشور در تبادلات بین‌المللی در طول تاریخ است که می‌تواند عظمت و اهمیت دو کشور در معادلات جهان در اعصار مختلف تاریخ و آینده پیش رو نشان دهد.

غلامرضا سلیمانی با اشاره به ظرفیت‌های این منطقه برای آغاز سرمایه‌گذاری مشترک با ترکیه گفت: انرژی ارزان از جمله آب، برق و گاز در ماکو نسبت به ترکیه، وجود نیروی کار ارزان در منطقه، موقعیت استراتژیک و ظرفیت‌های لجستیکی، معافیت‌های قانونی و مشوق‌های سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد ماکو، سرمایه‌گذاری خارجی‌ها در این منطقه را توجیه‌پذیر کرده است.

وی وجود چندین شهرک صنعتی در منطقه آزاد ماکو و معافیت‌های در نظر گرفته شده ویژه برای سرمایه‌گذاران خارجی را فرصت مغتنمی برای گسترش همکاری‌های دو جانبه خواند.

سلیمانی با اشاره به وجود فرودگاه بین‌المللی و دسترسی آسان به بازارهای جهانی افزود: ما آماده‌ایم در هر زمینه از جمله گردشگری سلامت، سرمایه‌گذاری در حوزه‌های سلامت و آموزش عالی با ترکیه همکاری داشته باشیم.

وی از روند پیشرفت ارتباطات علمی، پزشکی و بهداشتی با کشور دوست و همسایه ترکیه اظهار خرسندی و ابراز امیدواری کرد: تا در آینده این تبادلات علمی و پزشکی با تبادل دانشجو، اساتید و امور مربوط به درمان بیماران به حداکثر برسد و نیز بر انعقاد تفاهم‌نامه توسعه همکاری مشترک با ترکیه تاکید کرد.

هیات طرف ترک نیز ضمن بیان دیدگاه‌های خود جهت توسعه زمینه‌های علمی و پزشکی در خصوص همکاری در زمینه برنامه‌های مرتبط با سلامت و گردشگری ابراز علاقه‌مندی کردند.

گردشگری سلامت بخش‌های مورد توجه ترکیه

عثمان دمیردونن رئیس هیات آژانس توسعه شمال‌شرقی آناتولی هم با اشاره به اینکه هدف ما نمایش و معرفی پتانسیل‌های استان ارزروم در همسایگی منطقه آزاد ماکو و رسیدن به اهداف توسعه‌ای و اقتصادی است، گفت: ظرفیت منطقه آزاد ماکو در بخش‌های مختلف بالاست و ما سعی داریم همکاری‌های متقابلی در بخش سلامت و بهداشت بین منطقه آزاد ماکو و ارزروم داشته باشیم.

وی ادمه داد: برای افزایش تبادلات تجاری دو طرف، باید پتانسیل‌های هر دور طرف مورد توجه جدی طرفین قرار گیرد و در این راستا دو بخش سلامت و گردشگری از مهم‌ترین بخش‌ها در این مهم است.

محمود اوچار مدیر بهداشت استان ارزوروم هم گفت: منطقه آزاد ماکو به دلیل موقعیت بالای لجستیکی و داشتن فرودگاه بین‌المللی و دانشگاه بین‌المللی موقعیت مناسبی برای تولید تجهیزات پزشکی و آموزش درمانی دارد.

وی افزود: امیدوارم این دیدارها بتواند باعث ارتقای توان همکاری اقتصادی و تجاری دو طرف سبب شود.

نوشته آمادگی منطقه آزاد ماکو جهت توسعه همکاری‌های مشترک با آژانس توسعه آناتولی شرقی اولین بار در رسانه مناطق آزاد. پدیدار شد.

[ad_2]

Source link