آمریکا از برجام خارج شود، ما از NPT خارج خواهیم شد
آمریکا از برجام خارج شود، ما از NPT خارج خواهیم شد

[ad_1] خبرگزاری مهر: دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:در صورت خروج آمریکا از توافق برجام، ما از NPT خارج خواهیم شد، ما هزینه‌های زیادی را در برجام انجام داده ایم و حاضر نیستیم هزینه هایمان بی فایده بماند. به گزارش ، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست خبری با نمایندگان رسانه‌های خارجی […]

[ad_1]

خبرگزاری مهر: دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:در صورت خروج آمریکا از توافق برجام، ما از NPT خارج خواهیم شد، ما هزینه‌های زیادی را در برجام انجام داده ایم و حاضر نیستیم هزینه هایمان بی فایده بماند.

به گزارش ، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست خبری با نمایندگان رسانه‌های خارجی حاضر در تهران در خصوص وضعیت یمن و شهادت رئیس شورای سیاسی آن کشور اظهار داشت: بی تردید شهادت رئیس شورای سیاسی یمن به عنوان یک جنایت جنگی تلقی خواهد شد و رفتار‌های اخیر عربستان، نشان دهنده ناامیدی سعودی هاست و یمنی‌ها باید مسببین این جنایت را تحت پیگرد قرار دهند.

رضایی در پاسخ به سوالی مبنی بر وجود برخی نارضایتی‌ها و اعتراضات معیشتی مردم گفت: از ابتدای انقلاب به این توانایی رسیده ایم که از تهدیدها، فرصت بسازیم، در جنگ تحمیلی نیز با آنکه در محاصره اقتصادی و تحریم تسلیحاتی بودیم، با توان علمی و کوشش و فداکاری به اقتدار رسیدیم و اطمینان دارم که می‌توانیم از دل ناآرامی‌ها و اعتراضات هم به شکوفایی اقتصادی برسیم، البته متاسفم که برخی از دولتمردان ما نمی‌خواهند از این فرصت برای شکوفایی اقتصاد ایران استفاده کنند.

استاد دانشگاه جامع امام حسین (ع) گفت: بخشی از مشکلات ما مربوط به تحریم‌های اقتصادی است که در مبادلات ارزی ما اخلال ایجاد شده است، یکی از دلایل آن این است که آمریکایی‌ها در اجرای برجام هم سنگ اندازی می‌کنند. ضعف مدیریت اقتصادی در ایران و تفکر اشتباه برخی مسوولان در مواجهه با مشکلاتی نظیر بحران ارزی هم از مشکلات ماست.

وی افزود: ایجاد التهابات توسط عوامل نفوذی دشمنان هم به مشکلات ارزی ما دامن زده است که قیمت‌های کاذب و حبابی را به بازار تحمیل کردند. مسائلی مانند رانت خواری، فساد و قاچاق هم در کشور هست که می‌توانیم بر آن‌ها غلبه کنیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوالی در خصوص آینده وضعیت سوریه گفت: دیر یا زود آمریکایی‌ها از سوریه خارج خواهند شد. فرماندهی مرکزی آمریکا، در هفته‌های اخیر جلساتی با فرماندهان ارتش‌های عربی برگزار کرده که در شمال فرات مستقر شوند، این ارتش‌ها اکنون هم در یمن هستند و به عربستان کمک می‌کنند، ولی پیشرفت خاصی انجام نداده اند. آمریکایی‌ها هم حتی نمی‌توانند در بخش کوچکی از سوریه امنیت را تامین کنند.

رضایی ادامه داد: این طرح یک رویای غیر قابل عمل است، ارتش‌های عربی درصورت ورود به سوریه احتمالا با ترکیه هم مشکل پیدا خواهند کرد، در نیرو‌های زمینی عربی، افراد مسلمان زیادی هستند که مخالف اشغالگری سرزمین‌های اسلامی هستند.

وی گفت: آینده سوریه کاملا امید بخش است. مردم سوریه کاملا دوستان و دشمنان خود را می‌شناسند. دولت سوریه هم در سخت‌ترین حوادث قابلیت خود را نشان داد، هم در مذاکرات سیاسی و هم در صحنه مقاومت دولت سوریه قابلیت‌های خوبی از خود نشان داده است. ما از مذاکرات سوری_سوری حمایت می‌کنیم تا از دستاورد‌های مردم سوریه حمایت کنیم، این پیام مخفی که عربستان هم این روز‌ها دولت سوریه را به رسمیت می‌شناسد، نشان دهند پیروزی مردم سوریه است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوالی دیگر در موضوع تحولات یمن تصریح کرد: ما معتقد به اصلی هستیم که سرنوشت هر ملتی را باید خود مردم آن کشور تعیین کنند، مذاکرات یمنی – یمنی باید جایگزین تجاوز و تحریم و محاصره شود. مشکلات غذایی و دارویی مردم و بمباران یمن برای ما قابل قبول نیست. هر کشور که پشتیبان متجاوزان باشد، لکه ننگی در تاریخ خود خواهد داشت.

رضایی در پاسخ به سوالی در خصوص انتقال داعش به شمال افغانستان و حملات داعش علیه شیعیان در افغانستان و موضع ایران در این رابطه اظهارداشت: ما اگر در عراق و سوریه فعال هستیم به دلیل دعوت رسمی دولت هاشان است، ما روش آمریکایی‌ها در سیاست خارجی و لشکر کشی به کشور‌ها را قبول نداریم، افغانستان ۴۰ سال است که در خون و آتش به سر می‌برد.

وی افزود: افغانستان مدت‌ها تحت اشغال شوروی بود. بعدا القائده و طالبان وارد شدند و بعد از آن‌ها امریکا به افغانستان حمله کرد والان و داعش در افغانستان وارد شده است، سال‌ها ناامنی به بار آورده اند. کشور‌های مسلمان باید به امنیت افغانستان اهمیت به دهند و در ایجاد امنیت همکاری کنند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوالی در مورد روابط تجاری ایران با کشور‌های حاشیه خلیج فارس و جلب اعتماد تجار این کشور‌ها تصریح کرد: الان چه کسی قطر را محاصره کرده است؟ چه کسی به یمن حمله کرده است؟ چه کسی به سوریه و عراق حمله می‌کند؟ ملک فهد در هنگام اشغال کویت، در یک سخنرانی از کمک هایش به عراق در جنگ صدام با ایران خبر داد و از حمله صدام به کویت انتقاد کرد، ما بعد از جنگ، عربستان و کویت را بخشیدیم؛ اما آن‌ها بحث خلیج عربی را مطرح کردند در حالی که در اسناد آن‌ها هم نام این خلیج فارس است.

رضایی اظهار داشت: ما به آن‌ها می‌گوییم که دشمن ما اسرائیل است. چرا با ما همراه نمی‌شوید. یک دلیلش آن است که رسانه‌های استعماری نمی‌گذارند ما مسلمانان متحد شویم. ما طرفدار منطقه اسلامی واحد هستیم تا صلح و امنیت و برادری را در بین خود جاری کنند. ما به دنبال صدور فکر و اندیشه خود بوده ایم. در لبنان و سوریه و عراق برای دفاع وارد شدیم.

وی ادامه داد: ایران هرگز به کشوری حمله نکرده است؛ ما با ظلم و تجاوز مخالفیم، ما با غده سرطانی اسرائیل سر سازش نداریم. این ارزش‌های ملت ماست. البته علاقه داریم که این ارزش‌ها را صادر کنیم. دشمنان مخالف طنین افکنی صدای ما و ندای مسلمانان در جهان هستند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوالی در خصوص کارشکنی‌های آمریکا در سرمایه گذاری اروپایی‌ها و موضع ایران گفت: پس از برجام ایران حدود ۴۰ میلیارد دلار برای سرمایه گذاری غربی‌ها امضا کرده که محقق نشده است، نظر شما در موضوع همکاری اروپایی‌ها با ایران چیست؟ گفت: ما به دنبال همکاری‌های جدید پس از برجام بودیم. در ابتدای کار اروپایی‌ها خوب همکاری کردند، اما کارشکنی‌های آمریکا، مانع سرمایه گذاری‌های جدید شد. امریکایی‌ها با بانک‌های اروپایی تماس گرفته اند و آن‌ها را هراسان کرده اند و بخش خصوصی اروپایی را از سرمایه گذاری در ایران بر حذر داشته اند. این کار آمریکایی‌ها خلاف رویه‌های بین المللی است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: صحبت‌های آقایان ظریف و شمخانی در موضوع خروج آمریکا از برجام کاملا جدی است، در صورت خروج آمریکا از توافق برجام، ما از NPT خارج خواهیم شد، ما هزینه‌های زیادی را در برجام انجام داده ایم و حاضر نیستیم هزینه هایمان بی فایده بماند و وارد هزینه‌های جدیدی شویم، خروج ما از NPT طبق مفاد آن قانونی است.

[ad_2]

Source link