آمریکا با فروش تسلیحات به عربستان زمینه جنگ را فراهم می‌کند
آمریکا با فروش تسلیحات به عربستان زمینه جنگ را فراهم می‌کند

[ad_1] خبرگزاری تسنیم: سرلشکر محمد باقری رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح در ششمین اجلاس فرماندهان نیروی دریایی کشور‌های حاشیه اقیانوس هند، اظهار داشت: بدون تردید نظام سنتی دو قطبی در جهان فروپاشیده و قدرت‌های جدیدی در جهان در حال شکل‌گیری است. جهان نیازمند مهندسی جدید است، اما برخی قدرت‌های منطقه‌ای و جهانی واقعیات جدید را بر […]

[ad_1]

خبرگزاری تسنیم: سرلشکر محمد باقری رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح در ششمین اجلاس فرماندهان نیروی دریایی کشور‌های حاشیه اقیانوس هند، اظهار داشت: بدون تردید نظام سنتی دو قطبی در جهان فروپاشیده و قدرت‌های جدیدی در جهان در حال شکل‌گیری است. جهان نیازمند مهندسی جدید است، اما برخی قدرت‌های منطقه‌ای و جهانی واقعیات جدید را بر نمی‌تابند و به همین دلیل هیچ نقطه‌ای از جهان از خطر مصون نیست.

وی افزود: آمریکا با اعزام واحد‌های نظامی به نقاط مختلف و با به کارگیری ادبیات زور بی‌نظمی را گسترش می‌دهد. آمریکا با حمایت از داعش بخش بزرگی از غرب آسیا را دچار آشوب کرده است و علاوه بر آن بدعهدی در توافقات بین‌المللی را ترویج می‌کند که زیر پا گذاشتن برجام نمونه آن است.

سرلشکر باقری خاطر نشان کرد: اسرائیل زرادخانه‌های هسته‌ای خود را گسترش می‌دهد و به کشور‌های همسایه خود تجاوز می‌کند، اما آمریکا در برخوردی دوگانه از اسرائیل حمایت می‌کند؛ حمله اخیر آمریکا به سوریه به بهانه واهی سلاح شیمیایی نمونه بارز آن است.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح با اشاره به خرید‌های تسلیحاتی عربستان گفت: آمریکا با ارسال سلاح به عربستان زمینه ایجاد بحران و جنگ و مسابقه تسلیحاتی را به وجود آورده است.

وی ادامه داد: همچنین آمریکا حمله به فرهنگ و سنت‌ها و آداب و رسوم ملت‌ها را در دستور کار خود داشته و از این ناحیه هم ملت‌ها را مورد آسیب قرار می‌دهد.

سرلشکر باقری با بیان اینکه جمهوری اسلامی هیچگاه سر تسلیم در مقابل زورگویی‌های آمریکا فرود نیاورده، نخواهد آورد و دست دوستی به سوی جهانیان دراز می‌کند، تصریح کرد: حضور پیشدستانه ایران در سوریه و عراق در کنار دیگر متحدان خود کمک بزرگی به صلح و ثبات منطقه نموده است و نمونه بارز اقدامات ایران در مقابله با تروریسم است.

رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح با اشاره به ویژگی‌های اقیانوس هند تصریح کرد: ویژگی‌های اقیانوس هند موجب شده این منطقه در معادلات جهانی بسیار اثر گذار باشد؛ تامین و جابجایی بخش عمده‌ای از ذخایر انرژی جهان و مواد اولیه و محصولات مورد نیاز جهان از این منطقه انجام می‌شود. این ویژگی‌ها تنها بخشی از پتانسیل‌های اقیانوس هند است و هرگونه تغییر در این منطقه رابطه مستقیم با امنیت جهان دارد. وجود تنش در این منطقه موجب به چالش کشیده شدن امنیت جهان خواهد بود.

سرلشکر باقری اظهار داشت: امنیت این منطقه نیازمند حداکثرسازی همکاری‌های بین کشور‌ها و نهاد‌ها است. اگر رویکرد‌های سیاسی و امنیتی کشور‌ها دارای همسویی باشد، ارتقا دیپلماسی دفاعی بر محور منافع مشترک را در پی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه مقابله با تروریسم به عزم فراگیر و صادقانه‌ای نیاز دارد که نمی‌توان با آن برخورد گزینشی داشت، گفت: این مبارزه علاوه بر آنکه نیازمند مبارزه با ریشه‌های مالی و عقیدتی تروریسم است نیازمند همکاری نیرو‌های مسلح کشور‌ها است. نیرو‌های مسلح ایران آماده هستند تا تجربیات خود را در اختیار سایرین قرار دهند.

‌رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح ادامه داد: پدیده دزدی دریایی نیاز به عزم مشترک دارد که نداجا تجربیات ارزشمندی در این زمینه به‌دست آورده که قابل توجه است. نداجا ۵۱ ناوگروه برای تامین امنیت این منطقه اعزام کرده است.

وی با اشاره به حضور قدرت‌های فرا منطقه‌ای در منطقه اقیانوس هند، تصریح کرد: حضور و دخالت واحد‌های دریایی قدرتها، از جمله عوامل تهدیدزا بوده و لذا همکاری برای مقابله با حضور بیگانگان در منطقه نیازمند همکاری کشور‌های این منطقه است که نمونه بارز ایجاد ناامنی توسط قدرت‌های فرامنطقه‌ای در این منطقه حمله و کشتار به مردم یمن است.

سرلشکر باقری در پایان گفت: گسترش همکاری‌های آموزش و انجام رزمایش‌های مشترک حائز اهمیت بوده و موجب تبادل تجربیات و‌نمایش اقتدار دریایی کشور‌های منطقه می‌شود. البته این اجلاس باید عوامل ناامنی در اقیانوس هند را احصا کرده و مورد بحث و بررسی قرار دهد. اعضای اجلاس بایستی با رویکردی بشر دوستانه راه‌های برون رفت از بحران‌های منطقه به‌خصوص بحران یمن را مورد توجه قرار دهند.

[ad_2]

Source link