آمریکا و روسیه بر سر خروج ایران از سوریه توافق می‌کنند؟
آمریکا و روسیه بر سر خروج ایران از سوریه توافق می‌کنند؟

[ad_1] انتخاب: قاسم محبعلی، مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت امور خارجه می‌گوید در بحران پیش آمده در سوریه، ایران باید احتیاط کند و فریب تندرو‌های منطقه و حمایت شفاهی روس‌ها را نخورد و اجازه دهد اگر قرار است اقدامی صورت بگیرد، خود روسیه پیشگام شود نه ایران. قاسم محبعلی، مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت امور خارجه می‌گوید […]

[ad_1]

انتخاب: قاسم محبعلی، مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت امور خارجه می‌گوید در بحران پیش آمده در سوریه، ایران باید احتیاط کند و فریب تندرو‌های منطقه و حمایت شفاهی روس‌ها را نخورد و اجازه دهد اگر قرار است اقدامی صورت بگیرد، خود روسیه پیشگام شود نه ایران.

قاسم محبعلی، مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت امور خارجه می‌گوید در بحران پیش آمده در سوریه، ایران باید احتیاط کند و فریب تندرو‌های منطقه و حمایت شفاهی روس‌ها را نخورد و اجازه دهد اگر قرار است اقدامی صورت بگیرد، خود روسیه پیشگام شود نه ایران.

محبعلی، در پاسخ به این سوال که با توجه به توئیت اخیر ترامپ مبنی بر اینکه «آماده باش روسیه! موشک‌های خوب، جدید و هوشمند ما دارند می‌آیند» گفت: بعید است آمریکا مواضع روسیه را به طور مستقیم هدف قرار دهد. در صورت وقوع جنگ، آمریکا احتمالا در درجه اول مواضع سوری و سپس مواضع ایرانی را هدف قرار خواهد که البته احتمال حمله به مواضع ایرانی هم ضعیف‌تر خواهد بود.

مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت امور خارجه ادامه داد: اگر آمریکا به طور مستقیم به مواضع روسیه حمله کند، تحول بزرگی رخ داده، چراکه قدرت‌های بزرگ پس از جنگ جهانی دوم مستقیم وارد نمی‌شدند.
محبعلی ادامه داد: حتی روسیه نیز بعید است خود را برای مقابله با آمریکا و پاسخ به این کشور آماده کرده باشد؛ چنانکه در گذشته نیز این اتفاق رخ داده و با وجود کشته شدن ده نظامی روس در دیرالزور، روسیه واکنشی به آمریکا نشان نداد.

او درباره واکنش احتمالی ایران در صورت وقوع جنگ در سوریه نیز گفت: ایران باید احتیاط کند. ایران یکی از هدف‌های آمریکاست و در حال حاضر، هم آمریکایی ها، هم اسراییلی ها، هم اعراب و هم ترک‌ها علاقه‌مند هستند که ایران از سوریه خارج شود. حتی بعید نیست توافقی بین آمریکا و روسیه صورت بگیرد که طی آن، آمریکا اهداف ایرانی را مورد هدف قرار داده و سپس روسیه از ایران بخواهد تا سوریه را ترک کند.

محبعلی ادامه داد: بنابراین ایران در جهات منافع و حفظ امنیت ملی خود، باید احتیاط کند و فریب تندرو‌های منطقه و حمایت شفاهی روس‌ها را نخورد و اجازه دهد اگر قرار است اقدامی صورت بگیرد، خود روسیه پیشگام شود نه ایران.

[ad_2]

Source link