اسرائیل احتمالا آغازگر جنگ جدیدی باشد
اسرائیل احتمالا آغازگر جنگ جدیدی باشد

[ad_1] خبرگزاری تسنیم: سعدالله زارعی، در نشست «چشم‌انداز فتنه‌انگیزی نظامی اخیر آمریکا و اسراییل در سوریه و ارزیابی سطح واکنش ایران» که در روز جمعه در سالن نشست‌های مجمع ناشران انقلاب اسلامی و در جمع خبرنگاران و کارشناسان برگزار شد، با بیان این که شرایط سخت و پیچیده را پشت سر گذاشته‌ایم و اکنون زمانی […]

[ad_1]

خبرگزاری تسنیم: سعدالله زارعی، در نشست «چشم‌انداز فتنه‌انگیزی نظامی اخیر آمریکا و اسراییل در سوریه و ارزیابی سطح واکنش ایران» که در روز جمعه در سالن نشست‌های مجمع ناشران انقلاب اسلامی و در جمع خبرنگاران و کارشناسان برگزار شد، با بیان این که شرایط سخت و پیچیده را پشت سر گذاشته‌ایم و اکنون زمانی است که باید بایستیم و از مقاومت مداوم‌مان نتیجه‌ای درخشان بگیریم، اظهار داشت: پیشنهاد «در پیش گرفتن صبر استراتژیک و عقب رفتن در برابر غربی‌ها»، کوتاه آمدن هنگام پیروزی است و این بدترین انتخاب یک لشگر پیروز است.

رییس موسسه مطالعات راهبردی اندیشه سازان نور اظهار داشت: جنگ با جریان‌های تروریستی در سوریه رو به اتمام است و گروه‌هایی همچون النصره، به پایان خط رسیده‌اند.

ناخرسندی غربی‌ها از پایان تروریسم در سوریه نشان می‌دهد وعده‌های آنان برای مبارزه با تروریسم، پوششی برای پیشبرد برنامه‌ها و اهداف سیاسی بوده که پشت پرده دنبال می‌کنند

وی با اشاره به ناخرسندی غربی‌ها، رژیم صهیونیستی و عربستان از این رویداد بزرگ تصریح کرد: آمریکا، اروپا، ترکیه، عربستان و رژیم صهیونیستی مدعی بودند که بخشی از جریان مبارزه با تروریسم هستند و بدین منظور ائتلاف تشکیل داده اند! اگر ائتلاف آنان برای شکست تروریسم و داعش بوده، آن‌ها امروز باید خوشحال باشند، اما بسیار ناراحتند!

این استاد دانشگاه ادامه داد: تشدید عملیات نظامی آنان پس از شکست گروه‌های تکفیری نشان می‌دهد، وعده‌های آنان برای مبارزه با تروریسم، پوششی برای پیشبرد برنامه‌ها و اهداف سیاسی بوده و از آنجا که در وضعیت جدید، از رسیدن به آن ناکام مانده اند، در صدد تغییر شرایط برآمده اند.

رییس موسسه مطالعات راهبردی اندیشه سازان نور درباره ارزیابی سطح واکنش ایران نسبت به طرح‌های پشت پرده غرب و رژیم صهیونیستی در سوریه و گفتگو‌هایی که در واشنگتن، تل‌آویو، آنکارا، ریاض و بروکسل مطرح است گفت: برای ارزیابی سطح واکنش ایران نسبت به این مسایل باید متناسب با اقدامات و تاثیر اقدامات آنان؛ سطح واکنش را تعیین کنیم.

منطقه در پسا داعش، برای محور مقاومت مستحکم‌تر خواهد بود و این برای غربی‌ها غیر قابل تحمل و متضاد با اهداف استراتژیک آنان است؛ نباید انتظار داشته باشیم که آنان به این زودی، این نتیجه را بپذیرند

این روزنامه‌نگار با اشاره به اقدامات تخریبی و تهاجمی غرب در سوریه علیه ایران و محور مقاومت در سال‌های اخیر توضیح داد: نتیجه اقدامات دشمنان محور مقاومت، این بوده که ایرانی جسورتر، شاداب‌تر، موفق‌تر، جبهه‌ای‌تر و جذاب‌تر از نظر ملت‌های منطقه و مدافع مقاومت به وجود آید و این مسئله یک فرصت ممتازی را در اختیار جبهه مقاومت قرار می‌دهد.

زارعی ادامه داد: امروز سفیر فرانسه می‌گوید ایران توانسته در همه جای منطقه بر میزان نفوذش بیافزاید و امروز، قدرتمند‌تر و جسورتر از گذشته شده است.

وی تصریح کرد: بنابر اظهارات غربی‌ها می‌توان این طور نتیجه گرفت که در پسا داعش، ما شاهد منطقه‌ای مستحکم‌تر و معنادار‌تر برای محور مقاومت خواهیم بود واین برای غرب و عوامل منطقه‌ای آن غیر قابل تحمل و متضاد با اهداف استراتژیک آنان است؛ بنابراین نباید انتظار داشته باشیم که آنان به این زودی، دستاورد‌های استراتژیک این جبهه را بپذیرند.

زارعی در ارزیابی سطح واکنش ایران نسبت به برنامه‌های امریکا و اسراییل و متحدان عربی و غربی‌شان در سوریه گفت: امروز محور مقاومت در نقطه‌ای قرار گرفته است که باید نتیجه مقاومت‌ها و هزینه‌هایی که در راه مقاومت در منطقه انجام داده است را بگیرد.

شرایط سخت و پیچیده را پشت سر گذاشته‌ایم؛ اکنون زمانی است که باید بایستیم و از مقاومت مداوم‌مان نتیجه‌ای درخشان بگیریم

وی با اشاره به سخنی از مقام معظم رهبری مبنی بر این که «ما شرایط سخت و پیچیده را پشت سر گذاشته‌ایم و آن چه در پیش رو داریم، نسبت به آن چه پشت سر گذاشته‌ایم، آسان‌تر و کم‌هزینه‌تر خواهد بود» خاطرنشان کرد: دنیا باور نمی‌کرد که ما موفق شویم؛ اکنون زمانی است که باید بایستیم و از مقاومت مداوم‌مان نتیجه‌ای درخشان بگیریم.

هزینه‌های زیادی در پیش نیست؛ پیشنهاد «در پیش گرفتن صبر استراتژیک و عقب رفتن در برابر غربی‌ها»، کوتاه آمدن هنگام پیروزی است؛ این بدترین انتخاب یک لشگر پیروز است

زارعی با اشاره به برخی اظهارات غلط درباره وضعیت محور مقاومت در منطقه گفت: بعضی‌ها وانمود می‌کنند هزینه‌های سنگین تری در پیش است و ما باید برای احتراز از این هزینه، قدری کوتاه بیاییم و صبر استراتژیک در پیش بگیریم. آنان می‌گویند عیبی ندارد قدری عقب‌تر برویم و به غربی‌ها نسبت به این که قرار نیست مزاحمت‌هایی برای آن‌ها ایجاد کنیم، تضمین‌هایی بدهیم و مسائل را در یک فرآیند منطقه‌ای حل کنیم.

این استاد دانشگاه با بیان این که «معنای این پیشنهاد، کوتاه آمدن در زمان پیروزی است»، تصریح کرد: قبول این پیشنهاد، بدترین انتخاب یک لشگر و جبهه پیروز در زمان پیروزی است.

ما نمی‌خواهیم علیه کشوری بجنگیم؛ اما حتماً در صورت تهدید شدن، برای حفظ دستاوردهایمان می‌جنگیم

رییس موسسه مطالعات راهبردی اندیشه سازان نور، درباره واکنش مناسب نسبت به تهدیدات و طرح‌های پشت پرده غربی‌ها در آینده نزدیک در سوریه گفت: گزینه دوم در مقابل این تهدیدات این است که صراحتاً بگوییم ما نمی‌خواهیم با کشوری بجنگیم، ولی برای حفظ دستاوردهایمان حاضر هستیم بجنگیم.

وی ادامه داد: خود غربی‌ها که عامل به راه انداختن جریان‌های تروریستی در سوریه و بقیه منطقه بودند، جرأت رویارویی واقعی و حضور در میدان مباره علیه آنان را نداشتند. امروز محور مقاومت که در شرایط سخت وارد میدان شده و با فداکاری‌ها و رشادت‌های انسان‌های بزرگ و تقدیم عزیزترین نیروهایش، پیروزی‌های بزرگی به دست آورده، برای عقب نشینی تحت فشار است. البته ملت ما حاضر نیست دستاورد‌های مقاومت خویش را با دشمنان خود که عامل ظهور جریان‌های تروریستی و فجایع بزرگ در منطقه هستند، تقسیم کند.

اسراییلی‌ها بسیار حساس شده‌اند و ممکن است آغازگر جنگ جدیدی باشند؛ این جنگ جدید احتمالاً در سوریه رخ خواهد داد

این تحلیلگر مسایل منطقه، درباره چشم‌انداز رخداد‌های آتی در منطقه بیان کرد: با توجه به شرایط منطقه و اظهارات غربی‌ها و وابستگان، دو مسئله را در چشم‌انداز منطقه می‌توان دید؛ اول اینکه اسراییلی‌ها، به طور ویژه‌ای نسبت به شرایط فعلی منطقه خشمگین و در هراس هستند؛ نمایشی که ۱۰ اردیبهشت ماه نتانیاهو با نشان دادن تعدادی سی دی، ارائه کرد و سعی نمود «تصویر تهدیدی امنیتی از ایران» به تصویر درآورد و به قول خودش خطر بزرگ ایران را به دنیا نشان دهد، بر این اساس بود و در عین حال بیشتر برملا کننده تهدید بزرگ اسراییل برای منطقه بود تا افشای تهدید ایران برای دنیا.

وی ادامه داد: نتیجه‌ای که از این نمایش می‌توان گرفت این است که اسراییلی‌ها بسیار حساس شده‌اند و ممکن است آغازگر جنگ جدیدی باشند. این جنگ اگر آغاز شود، طبعاً در سوریه رخ خواهد داد. اما مطمئناً پیروز این جنگ اسراییل نیست، زیرا جبهه مقاومت که از جنگ پیچیده سوریه و جنگ‌های پیش از آن، پیروز بیرون آمده است، در این رزم زانو نمی‌زند.

اسراییلی‌ها به دنبال برپا کردن جنگ یک تا دو هفته‌ای در سوریه هستند، اما این جنگ در صورت آغاز در یک تا دو هفته پایان نخواهد یافت

اسراییلی‌ها به دنبال برپا کردن جنگ یک تا دو هفته‌ای در سوریه هستند. سوال این است که آیا آنان می‌توانند این جنگ را پس از آغاز در مدت تعیین شده به اتمام برسانند؟ باید گفت: تجاربی که از جنگ‌های منطقه در دست است، نشان می‌دهد، چنین نخواهد شد. مثلا سعودی‌ها می‌خواستند جنگ در یمن را ۱۰ روزه به پایان برسانند، ولی اکنون ۳۸ ماه است که همچنان درگیر آن هستند.

اسراییلی‌ها، امریکایی‌ها و اروپایی‌ها مشغول ارزیابی اراده ما هستند؛ اگر صدای واحدی از ایران به گوش آنان برسد، در تصمیم شان برای تغییر شرایط منطقه، تجدید نظر می‌کنند و در نهایت در برابر مقاومت به خویشتن داری روی می‌آورند

رییس موسسه مطالعات راهبردی اندیشه سازان نور، درباره جنگ روانی و رسانه‌ای که غرب علیه محور مقاومت به ویژه ایران به راه انداخته، تصریح کرد: اسراییلی‌ها، امریکایی‌ها و اروپایی‌ها مشغول ارزیابی اراده‌های مردم و مسئولین ما هستند و می‌خواهند ببینند اراده ما برای حفظ دستاوردهایمان متحد و یک دست است یا متشتت و همراه با اختلافات داخلی می‌باشد.

وی افزود: آن‌ها می‌خواهند ببینند که آیا در فضای نخبگان و مسئولین کشور، صدای واحد موثری به گوش می‌رسد یا نه؟

زارعی تصریح کرد: اگر صدای واحدی به گوش آنان برسد، مسلماً آن‌ها در اقدامات‌شان برای بازگرداندن شرایط، تأمل می‌کنند و در برابر واقعیت بزرگ پیروزی مقاومت در منطقه، که قادر به تغییر آن نیستند، زانو می‌زنند. اما اگر احساس کردند این فشار عمدتاً رسانه‌ای و روانی، ایران را دستخوش اختلاف می‌کند، آن‌ها طمع می‌کنند و دست به کار‌هایی می‌زنند کما اینکه نشانه‌هایی از آن را در اروپا و عربستان شاهد هستیم.

ظاهر طرح جدید غربی‌ها سهیم شدن ۴۰ عضو کشور ائتلاف شکست‌خورده ضدداعش در بازسازی سوریه است، اما باطن آن این است که نظام سیاسی سوریه را در برابر فشار غرب شکننده نموده و در نهایت دولت دلخواه خودشان را سرکار بیاورند

سعدالله زارعی، در ادامه نشست، در پاسخ به سوالی درباره اهدافی که، «ائتلاف شکست خورده متشکل از ۴۰ کشور یعنی اختلاف موسوم به ضد داعش» دنبال می‌کنند، گفت: برای آن که امریکایی‌ها و اروپایی‌ها بتوانند بر وضعیت جدید سوریه سوار شوند، طرحی را که ظاهری فریبنده دارد، دنبال می‌کنند. طرح آنان مشارکت در بازسازی سوریه و وادار کردن کشور‌ها برای آنکه هر کدام سهمی در بازسازی سوریه بر عهده بگیرند تا ملت سوریه از مشکلات پس از جنگ عبور کند.

وی افزود: آن‌ها ادعا می‌کنند می‌خواهند خرابی‌های سوریه را آباد کنند، اما در واقع، در این طرح به دنبال آن هستند که با تغییر شرایط فعلی سوریه، یک نظام سیاسی خاص که در برابر غرب شکننده باشد، بر سر کار بیاورند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: آنان برای رسیدن به این هدف، مانند همیشه از پوشش و لعاب حقوق بشر، بازسازی، مشارکت جمعی، مسئولیت جمعی، رسیدگی به اوضاع آوارگان و مباحثی از این دست استفاده می‌کنند در حالی‌که این آوارگان سال هاست که از جنگی که غربی‌ها در سوریه به راه انداخته‌اند، رنج می‌برند و در این بین آنان برای کاهش آلام آنان هیچ کاری نکردند.

زارعی با اشاره به این که غرب و متحدینش تازه به یادشان آمده که ۱۱ میلیون آواره سوری در داخل و خارج این کشور وجود دارد، گفت: البته آوارگان سوری حدود شش میلیون نفر هستند که در این بین حدود ۶/۳ میلیون نفر آنان را آوارگان داخلی و ۶/۲ میلیون نفر از آنان را آوارگان خارجی تشکیل می‌دهند و غرب در راستای بهره‌برداری از موضوع آوارگان، آمار آن‌ها را به ۱۱ میلیون افزایش می‌دهد.

رییس موسسه مطالعات راهبردی اندیشه سازان نور در پاسخ به سوالی مبنی بر این که «چرا بیداری اسلامی در کشور‌های دیگر همچون مصر، بحرین، تونس و سایر کشور‌های اسلامی که حضور مخالفین حاکمان، میلیونی و در پایتخت و شهر‌های بزرگ آن‌ها بوده، به خشونت و جنگ از سوی مخالفین کشیده نشده، اما در سوریه، با تظاهرات چند هزار نفری غیر مستمر آن هم در شهر‌های کوچک، به جنگ خونین چندین ساله منجر می‌شود، گفت: این مسئله نشان از برنامه ریزی خاص غرب و متحدانش برای تغییر نظام سیاسی در سوریه دارد. نگاه شما به این مسئله دقیق است. غربی‌ها چنین طرحی داشته و دارند و اعلام هم کرده‌اند.

اسراییل از زمانی که دانست داعش در حال از بین رفتن است، حملاتش را علیه سوریه آغاز کرد؛ این حملات تاکنون به حدود ۱۰۰ مورد رسیده است

وی افزود: امریکایی‌ها، اسراییلی‌ها و همراهانشان در پرونده سوریه، نقش اصلی را ایفا کردند و در ادامه این بازیگری، امروز چند کار را دنبال می‌کنند؛ آنان سعی می‌کنند خود را دلسوز آوارگان، کشته‌ها و ویرانی سوریه نشان دهند در حالی که در ایجاد این وضعیت برای مردم سوریه، بیشترین نقش را داشته‌اند و همین الان نیز، همچنان سوریه را مورد هدف قرار می‌دهند.

زارعی تصریح کرد: امریکایی‌ها در ۲۵ فروردین چندین نقطه سوریه را مورد هدف قرار دادند و تعداد حملات اسراییل به سوریه در دو سال اخیر که پیروزی‌های نهایی محور مقاومت قطعیت یافته به حدود ۱۰۰ مورد رسیده است.

این تحلیلگر مسایل منطقه، با اشاره به این که اسراییل از زمانی که مشخص شد داعش در حال از بین رفتن است، حملاتش را علیه سوریه اغاز کرد، گفت: بخشی از بازسازی سوریه، بازسازی امنیت آن است؛ غربی‌ها در حالی حرف از بازسازی سوریه پس از داعش می‌زنند، که همزمان با حملات متعدد به سوریه، امنیت آن را خدشه‌دار می‌کنند!

غرب در حالی از عدم محبوبیت بشار اسد صحبت می‌کند که رژیم صهیونیستی مورد حمایتشان، نا‌محبوب‌ترین دولت در جهان بوده و نیز نظام پادشاهی غیردموکراتیک سعودی‌ها، نامحبوب‌ترین دولت عربی است

وی در پاسخ به بخش دیگر این سوال ابراز کرد: اگر محبوبیت را ملاکی برای تغییر نظام یا حاکمی بدانیم، رژیم صهیونیستی و حاکمان آن بیش از همه زیر سوال می‌روند. غرب در حالی از عدم محبوبیت نظام سیاسی حاکم در سوریه و بشار اسد صحبت می‌کند که رژیم صهیونیستی مورد حمایت شان، نامحبوب‌ترین دولت در جهان بوده و نظام پادشاهی غیر دموکراتیک سعودی، نامحبوب‌ترین دولت عربی است. ضمن آن که نتیجه انتخابات اخیر و واقعیت‌های عینی در سوریه این ادعا که بشار اسد محبوب نیست را نقض می‌کند.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: ماهیت رژیم صهیونیستی، این است که یک ارتش تبدیل به یک ملت شده است! و عربستان سعودی نیز نظامی پادشاهی است که مشروعیتش را از انتخابات مردمی اخذ نمی‌کند؛ بنابراین، این‌ها باید نامحبوب‌تر باشند.

حضور میلیونی مردم معترض در کشور‌های عربی مانند تونس، مصر و بحرین به جنگ کشیده نشد، اما حضور چند هزار نفری در سوریه به جنگ کشیده شد؛ این نشان از برنامه‌ریزی غربی‌ها برای تغییر نظام سیاسی سوریه ولو با جنگ داشت

زارعی درباره مقایسه انقلاب‌های اخیر مردمی در سوریه با سایر کشور‌های عربی گفت: در مصر، هر روز در میدان التحریر قاهره و در سایر شهر‌های بزرگ این کشور با فراخوان طیف‌های متنوع، تجمعات میلیونی برگزار می‌شد. انقلاب مردمی در تونس علیه بن علی و در یمن علیه علی عبدالله صالح، به همین شکل بود و نیز در بحرین علیه آل خلیفه تجمعات چند صد هزار نفری شکل می‌گرفت. در حالی که اعتراضات مردمی در سوریه، محدود بود و پیوستگی، کثرت و تنوعی که خیزش‌های مردمی در سایر کشور‌های عربی داشتند، نداشت، اما آمریکایی‌ها فکر می‌کردند می‌توانند با مدلی مانند آن چه در مصر رقم خورد، بشار اسد را کنار بزنند. اما نتوانستند به همین دلیل از آبان ۱۳۹۰ یعنی حدود ۶، ۷ ماه پس از آغاز تحرکات محدود سیاسی، جنگ در این کشور آغاز شد.

حتماً ایران هیچ تجاوز امریکا و اسراییل را بی‌پاسخ نخواهد گذاشت، اما این پاسخ‌ها، همیشه آشکار و اعلام شده نیست

رییس موسسه مطالعات راهبردی اندیشه سازان نور در پاسخ به سوالی درباره واکنش ایران به حملات اسراییل و آمریکا به پایگاه‌های مستشاری نظامی ایران در سوریه و نیز حمله به مواضع مقاومت در منطقه گفت: واکنش ایران نسبت به این گونه حملات امریکا و اسراییل، وابسته به سطح، وسعت و نوع حمله آنان است.

وی با تصریح بر این که در کل، استراتژی ایران در برابر این حملات عدم سکوت است، ابراز کرد: زمان، نحوه، مکان، چگونگی و این که چه کسی پاسخ این حمله را بدهد، موضوعی است که در اتاق‌های تصمیم‌گیری عملیاتی درباره آن تصمیم‌گیری می‌شود. این نکته بسیار مهم است که حتماً ایران هیچ تجاوزی را بی پاسخ نخواهد گذاشت، اما پاسخ جمهوری اسلامی، همیشه آشکار و اعلام شده نیست.

همکاری با روسیه و رسیدن به یک رابطه تا حدودی استراتژیک با این کشور از زمان امام مطرح بوده است؛ روابط امروز ایران و روسیه نتیجه تجربه‌ای ۳۰ ساله است

استاد دانشگاه علامه طباطبایی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که «روسیه چه تعهدی برای کمک به محور مقاومت در پرونده سوریه دارد و آیا ممکن است روسیه به محور مقاومت خیانت کند یا نه؟» اظهار کرد: این سوال، سوال بسیار مهم و حساسی است. برای آن که بتوانیم رفتار و عملکرد روسیه را که کشور بزرگی است و اهداف مهمی در منطقه و جهان دنبال می‌کند، درک و ارزیابی کنیم، لازم است درباره رفتار و اهداف استراتژیک روسیه به جمع‌بندی برسیم.

وی افزود: همچنین باید جزء جزء رفتار‌های روسیه را به تناسب اهداف استراتژیک آن ارزیابی و سپس جمع‌بندی کنیم.

زارعی با بیان این که همکاری با روسیه و رسیدن به یک رابطه تا حدودی استراتژیک با این کشور از زمان حضرت امام خمینی مورد بحت و بررسی بوده است، بیان کرد: سابقه نشان می‌دهد یک رابطه چند جانبه با همسایه شمالی از آن زمان آغاز شده و بعد هم ادامه پیدا کرده است.

این روزنامه‌نگار تصریح کرد: آن چه امروز در روابط میان ایران و روسیه شاهد هستیم، نتیجه تجربه ۳۰ ساله ما از کنش‌ها و واکنش‌های میان ایران و روسیه است.

بسیاری از آنچه میان ایران و روسیه در جریان است، اعلام نمی‌شود؛ ایران و روسیه در برهم زدن توطئه انقلاب‌های رنگین در منطقه، همکاری استراتژیک داشته‌اند

رییس موسسه مطالعات راهبردی اندیشه سازان نور، با اشاره به این که بسیاری از آن چه میان ایران و روسیه در جریان است، اعلام نمی‌شود، گفت: یکی از تحولاتی که همکاری ایران و روسیه در آن تاکنون اعلام نشده، همکاری‌های استراتژیک ایران و روسیه با هدف حفظ دولت‌های منطقه و برهم زدن توطئه انقلاب‌های رنگین علیه دولت‌های منطقه بوده است که از سوی محافل اطلاعاتی آمریکا برای برهم زدن امنیت در منطقه، طراحی شده بود.

ما به روسیه پوتین اعتماد داریم و روسیه پوتین نیز به جمهوری اسلامی اعتماد دارد؛ ایران و روسیه در حوزه امنیت منطقه، از مرز‌های جنوبی روسیه تا مناطق متصل به اقیانوس هند، خود را محتاج همکاری یکدیگر می‌دانند

زارعی تصریح کرد: ما به روسیه پوتین اعتماد داریم و روسیه پوتین نیز به جمهوری اسلامی اعتماد دارد، اما در پاسخ به این سوال که آیا روس‌ها مطابق دیدگاه و منافع ما عمل می‌کنند باید بگوییم نه، زیرا ما نیز مطابق دیدگاه و منافع آنان عمل نمی‌کنیم. اما نکته این جاست که منافع ما و آنان، در بسیاری از موضوعات با یکدیگر تلاقی دارند.

وی در پاسخ به این سوال که این همکاری تا کجا ادامه می‌یابد، اظهار داشت: می‌توان گفت: همکاری‌های نسبتاً استراتژیک روسیه و ایران مدت‌های طولانی ادامه خواهد داشت. روسیه و ایران در حوزه امنیت منطقه، از مرز‌های جنوبی روسیه تا مناطق متصل به اقیانوس هند، خود را محتاج همکاری یکدیگر می‌دانند و این نیاز، یک نیاز استراتژیک است و این طور نیست که امروز باشد و فردا نباشد.

سه اصل مهم و تعیین کننده روسیه در پرونده سوریه

رییس موسسه مطالعات راهبردی اندیشه سازان نور درباره میزان همکاری روسیه با ایران در سوریه و واکنش روسیه نسبت به تحولات در سوریه گفت: روسیه در پرونده سوریه بر ۳ موضوع تمرکز دارد: حفظ نظام سیاسی سوریه، شکست برنامه‌های امریکا علیه سوریه و جلوگیری از تشدید درگیری‌ها در سوریه. زارعی افزود، این که روسیه در مواجهه با تهدیدات غرب علیه سوریه، تا چه حدی وارد عمل می‌شود، به میزان به خطر افتادن هر کدام از این سه اصل بستگی دارد.

[ad_2]

Source link