اسکلت ۵ هزار ساله را ببینید +عکس
اسکلت ۵ هزار ساله را ببینید +عکس

[ad_1] به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، محمدرضا پهلوان تپه برج را یکی از مهمترین محوطه های تاریخی دوران پیش از تاریخ در نیشابور توصیف و بیان کرد: بر اساس کاوشها و گمانه زنیهای باستانشناسی و جمع آوری سفالینه های تاریخی در این محوطه آثاری از هزاره چهارم پیش لز میلاد تا دوره اشکانی […]

[ad_1]

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، محمدرضا پهلوان تپه برج را یکی از مهمترین محوطه های تاریخی دوران پیش از تاریخ در نیشابور توصیف و بیان کرد: بر اساس کاوشها و گمانه زنیهای باستانشناسی و جمع آوری سفالینه های تاریخی در این محوطه آثاری از هزاره چهارم پیش لز میلاد تا دوره اشکانی به دست آمده است.

وی افزود: سال ۱۳۸۳ در جریان گمانه زنیهای باستانشناسی در این محوطه تاریخی در عمق سه و نیم متری یک اسکلت پیدا شد که به حالت چمباتمه دفن شده بود. اسکلت دارای پوشش گل اخری است و در قسمت کمر آن دو نگین فیروزه وجود دارد. 

اسکلت 5 هزار ساله

رئیس گروه موزه های خراسان رضوی ادامه داد: آزمایشها و بررسیهای علمی به عمل آمده قدمت این اسکلت را به حداقل پنج هزار و ۵۰۰ سال پیش بر می گردد. 

‘گل اخری’ که به آن خاک رنگی هم می گویند گلی محتوی درجات مختلفی از مقدار و رنگ اکسید آهن است که بطور طبیعی یافت می شود. کاربرد این ماده طبیعی برای بشر به تاریخ اعصار دور بر می گردد که برای رنگ گل کوزه گری از آن استفاده می شد. 

موزه باستان شناسی نیشابور در محل رباط عباسی این شهرستان پس از بازگشایی مجدد امسال همه روزه پذیرای علاقه مندان است. 

 

[ad_2]

Source link