اقدامات نظام سوریه، تجاوز موشکی را بیهوده کرد
اقدامات نظام سوریه، تجاوز موشکی را بیهوده کرد

[ad_1] خبرگزاری فارس: «حسین شیخ الاسلام» کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا ، تجاوز موشکی آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه را خلاف قوانین بین‌المللی خواند و گفت: این حمله سناریویی بود که به نظر می‌رسد در توافق انگلیسی، آمریکایی، فرانسوی و سعودی، قبل از سفر محمد بن‌سلمان به آمریکا و اروپا طراحی شده است. وی […]

[ad_1]

خبرگزاری فارس: «حسین شیخ الاسلام» کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا ، تجاوز موشکی آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه را خلاف قوانین بین‌المللی خواند و گفت: این حمله سناریویی بود که به نظر می‌رسد در توافق انگلیسی، آمریکایی، فرانسوی و سعودی، قبل از سفر محمد بن‌سلمان به آمریکا و اروپا طراحی شده است.

وی افزود: آن‌ها به دنبال این بودند که با این حمله، تروریست‌هایی که در غوطه شرقی حضور دارند روحیه پیدا کرده و باقی بمانند و از آن طریق دمشق را مورد تهدید قرار دهند.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با ذکر این نکته که خوشبختانه دولت، ارتش و ملت سوریه قبل از این تروریست‌ها را شکست داده و به مرز‌های ترکیه و ادلب و … منتقل کردند، عنوان کرد: این اقدامات، باعث شد که این حمله عبث و بیهوده شود.

وی با اشاره به اظهارات گوترش دبیرکل سازمان ملل مبنی بر اینکه نیاز به تحقیق و بررسی استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه است، گفت:، ولی آمریکا و همپیمانانش اجازه این کار را ندادند، چرا که پول این کار را گرفته بودند و می‌خواستند توطئه خود را عملی کنند، اما دیگر هیچ اثر سیاسی ندارد.

شیخ‌الاسلام با بیان اینکه سرنوشت سوریه و آینده آن به دست مردم سوریه و بدون دخالت آمریکایی، غربی، عبری و عربی رقم خواهد خورد، افزود:، چون این حمله نتوانست کاری را به پیش ببرد.

وی با طرح این پرسش که «در حال حاضر غربی‌ها، آمریکایی‌ها و عربی‌ها کجای روند سوریه هستند، آیا در روند آستانه و سوچی حضور دارند؟»، اضافه کرد: هفت سال پیش تصمیم گرفتند حکومت سوریه را عوض کنند، ولی همه کسانی که از تغییر حکومت سوریه سخن می‌گفتند الان دیگر نیستند از جمله اوباما، امیرعبدالله، شیخ حمد امیر قطر و …؛ آن‌ها رفته‌اند، ولی حکومت سوریه سرجایش است. بعد از این تصمیم گرفتند سوریه را تجزیه کنند، ولی با شکست تروریست‌ها و پیروزی حکومت و ارتش و مردم سوریه این پروژه شکست خورد. پس از آن مذاکرات آستانه برای کاهش تشنج در سوریه به راه افتاد که موفق بود و توانست تشنج را کاهش دهد و توانستند پایگاه‌های داعش را بگیرند و مرحله تثبیت حکومت سوریه آغاز و گفت‌وگو‌های سوچی شروع شد که باز هم آمریکا، غربی‌ها و سعودی هیچ کاره‌اند. آخرین پایگاه‌شان غوطه شرقی بود که می‌توانست امنیت دمشق را تهدید کند، ولی بعد از سقوط غوطه هیچ چیزی ندارند و باید کنار نشسته و نظاره‌گر تصمیم‌گیری مردم سوریه باشند.

وی بار دیگر بیان کرد: به‌رغم اینکه با این حملات، زیرساخت‌های سوریه را تخریب می‌کنند، ولی هیچ دستاورد سیاسی برای‌شان به همراه ندارد و اقدامی احمقانه است.

شیخ الاسلام با اشاره به اجلاس پیش روی سران عرب که قرار است در “الدمام” عربستان برگزار شود، خاطرنشان کرد: جهان عرب حاضر نشد در ریاض گردهم بیاید، زیرا در معرض خطر موشک یمنی‌هاست. از سوی دیگر این کنفرانس در مقابل یک سؤال بزرگ قرار می‌گیرد چرا که یک کشور عربی توسط غربی‌ها هدف حمله قرار گرفته، حاضران در نشست یا باید آن را محکوم کرده یا در مقابل آن سکوت کنند. با توجه به اینکه، ولی عهد کم‌عقل سعودی اعلام کرده بود که از حمله پشتیبانی می‌کند، دچار سردرگمی خواهند بود که حمایت کرده یا محکوم کنند.

وی بر این باور است که این حملات ادامه نخواهد یافت و هیچ اثر سیاسی بر آن مترتب نیست.

شیخ‌الاسلام افزود: بدبخت ملت آمریکاست که گرفتار چنین حکومتی شده که به خاطر پول، باید عملیات نظامی انجام دهد و بدبخت‌تر ملت‌های فرانسه و انگلیس هستند که رؤسای آن‌ها باید از دستور آمریکا تبعیت کنند.

[ad_2]

Source link