انتقاد یک نماینده از بی توجهی دولت به دریاچه ارومیه
انتقاد یک نماینده از بی توجهی دولت به دریاچه ارومیه

[ad_1] خبرگزاری فارس: جلال محمودزاده با بیان اینکه دولت به طور شفاف و واقعی از احیای دریاچه ارومیه حمایت نمی‌کند، اظهار داشت: سال گذشته از اعتبارات چند ۱۰ میلیاردی که قرار بود به منظور احیاء دریاچه در اختیار ستاد احیای دریاچه ارومیه قرار گیرد تنها ۳۰۰ میلیون تومان اختصاص داده شد که باید گفت: برخلاف […]

[ad_1]

خبرگزاری فارس: جلال محمودزاده با بیان اینکه دولت به طور شفاف و واقعی از احیای دریاچه ارومیه حمایت نمی‌کند، اظهار داشت: سال گذشته از اعتبارات چند ۱۰ میلیاردی که قرار بود به منظور احیاء دریاچه در اختیار ستاد احیای دریاچه ارومیه قرار گیرد تنها ۳۰۰ میلیون تومان اختصاص داده شد که باید گفت: برخلاف شعار‌هایی که داده شد، سال گذشته در واقع هیچ اعتباری برای احیای این دریاچه تخصیص داده نشد، که واقعا جای تاسف دارد.

وی ادامه داد: این مبلغ تنها ۵ درصد از کل اعتباری بود که مقرر شده بود برای احیای دریاچه ارومیه تخصیص داده شود و باید گفت: ۹۵ درصد آن تخصیص داده نشد.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی افزود: بودجه احیای دریاچه ارومیه مربوط به صندوق توسعه ملی است که طبق قانون، برداشت اعتبار از این صندوق با نظارت مقام معظم رهبری صورت می‌گیرد که در خصوص دریاچه ارومیه رهبر معظم انقلاب مجوز‌های لازم را نسبت به پرداخت اعتبارات لازم برای احیای دریاچه ارومیه از این صندوق را صادر فرموده و هیچ منع قانونی در این رابطه وجود ندارد، اما متاسفانه این دولت است که با وجود وخامت اوضاع در این راه هیچ اقدام مناسبی را صورت نداده است.

محمودزاده خاطر نشان کرد: آب موجود در دریاچه ارومیه، مربوط به بارندگی‌های اخیر در استان‌های آذربایجان‌غربی و آذربایجان‌شرقی است و ربطی به اقدامات دولت ندارد.

وی یادآور شد: برخی گمان می‌کنند که هزینه‌ای که باید صرف احیای دریاچه ارومیه شود مختص به خود این دریاچه است، اما واقعیت این است که اختصاص هر میزان مبلغی برای احیای دریاچه ارومیه مربوط به حوضه آبریز آن است که در همین خصوص بخشی از طرح احیای دریاچه ارومیه مربوط به تغییر آبیاری سنتی به مدرن در مزارع و باغات اکثر شهر‌های آذربایجان‌غربی است.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی در همین خصوص گفت: در حال حاضر ۱۲ هزار هکتار از زمین‌های زراعی و باغات مهاباد باید تحت پوشش طرح آبیاری نوین قرار گیرد که متاسفانه به دلیل عدم حمایت دولت از مالکان این زمین‌ها و باغات نسبت به پرداخت اجرای هزینه‌های این طرح، بخش وسیعی از این زمین‌ها همچنان به شیوه آبیاری سنتی یا غرق‌آبی، آبیاری می‌شود.

وی ادامه داد: در طرح‌های آبیاری سنتی ۷۰ درصد از آب مصرفی هدر می‌رود که در سیستم آبیاری مدرن این میزان هدر رفت به ۳۰ درصد می‌رسد و در واقع می‌توان گفت: اگر دولت قصد احیای دریاچه ارومیه را دارد باید با اختصاص بودجه لازم، تمامی زمین‌های کشاورزی منطقه را به سیستم آبیاری مدرن، تبدیل کند.

محمودزاده خاطر نشان کرد: بیش از ۹۰ درصد از آب موجود در سد‌های آذربایجان‌غربی در بخش کشاورزی مصرف می‌شود و در صورتی که دولت بتواند سیستم آبیاری مدرن را در زمین‌های کشاورزی این استان به اجرا درآورد، در حدود ۴۰ درصد صرفه جویی آب خواهیم داشت که این میزان برای احیای دریاچه ارومیه مطلوب است.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی همچنین یادآور شد: هزینه تجهیز هر هکتار از زمین کشاورزی به آبیاری مدرن در حدود ۱۸ تا ۲۰ میلیون تومان است که براساس قانون هزینه تبدیل آبیار سنتی به مدرن در قسمت زمین‌های حوضه دریاچه ارومیه تماما برعهده دولت است و دولت باید پرداخت این هزینه را تقبل کند.

وی همچنین افزود: میزان آب مورد نیاز آبیاری سنتی کشاورزان و باغداران دشت مهاباد سالانه در حدود ۱۱۰ میلیون متر مکعب است که با تبدیل این نوع آبیاری به حالت مدرن، نیاز این دشت به آب، به ۵۰ میلیون متر مکعب کاهش خواهد یافت و درواقع باید گفت که ۶۰ میلیون متر مکعب آب در این منطقه صرفه‌جویی خواهد شد که این میزان برای احیای دریاچه ارومیه بسیار باارزش خواهد بود.

[ad_2]

Source link