انتقاد یک کارشناس به کم‌تحرکی تیم اقتصادی دولت
انتقاد یک کارشناس به کم‌تحرکی تیم اقتصادی دولت

[ad_1] کیهان در ویژه های خود نوشت: «تیم اقتصادی دولت کاری انجام نداده که بتوان آن را ارزیابی کرد.» وحید شقاقی‌شهری اقتصاددان در گفتگو با «الف» اظهار داشت: کسری تراز تجاری غیرنفتی در سال ۹۵ که مثبت بود، در سال ۹۶ علی‌رغم وعده‌های داده شده حدود ۴ الی ۵ میلیارد دلار منفی بود که نشان […]

[ad_1]

کیهان در ویژه های خود نوشت: «تیم اقتصادی دولت کاری انجام نداده که بتوان آن را ارزیابی کرد.»

وحید شقاقی‌شهری اقتصاددان در گفتگو با «الف» اظهار داشت: کسری تراز تجاری غیرنفتی در سال ۹۵ که مثبت بود، در سال ۹۶ علی‌رغم وعده‌های داده شده حدود ۴ الی ۵ میلیارد دلار منفی بود که نشان می‌دهد واردات از صادرات پیشی گرفته است.

وی افزود: یکی از عوامل کاهش نرخ تورم، رکود اقتصادی بود. البته در یکی دو ماه اخیر افزایش نرخ ارز موجب شد نقدینگی‌ها به سمت بازار دلار برود و این روند ادامه داشت تا اینکه شبانه، بانک مرکزی نرخ سود را دوباره به ۲۰ درصد افزایش داد و تا حدودی توانست ترمز افزایش نرخ دلار را برای مدت کوتاهی بگیرد؛ به هر حال تورم همچنان یکی از مسائلی است که ریشه‌های آن خشکانده نشده و اگر می‌خواستیم تورم را واقعی کنترل کنیم، می‌بایست هزینه تولید را کاهش می‌دادیم و این موضوع نیازمند کاهش بوروکراسی و مبارزه با فساد و استفاده از فناوری است.

شقاقی شهری تاکید کرد: تا زمانی‌که فضای کسب و کار بهبود پیدا نکند، جلوی فساد را نگیریم و نظام بانکی را اصلاح نکنیم، همچنان هزینه‌های تولید افزایشی خواهد بود و این افزایش یعنی افزایش قیمت کالا‌های تولید شده؛ است، بنابراین دولت همچنان طرف عرضه اقتصاد را رها کرده و سراغ طرف تقاضا رفته است.

وی با بیان اینکه رشد اعلامی اقتصادی، واقعی و اشتغال‌ساز نبود، درباره عملکرد اقتصادی دولت گفت: دولت دست به هیچ اصلاح ساختاری ارزنده‌ای در حوزه‌های کلیدی نزد و همچنان اقتصاد ما با مسکن جلو می‌رود و این مسکن جوابگو نیست.

وی در مورد عملکرد تیم اقتصادی دولت دوازدهم، اظهار کرد: تیم اقتصادی دولت کار خاصی را انجام نداده تا بتوانیم آن را ارزیابی کنم و تیم اقتصادی دولت یازدهم به مراتب قوی‌تر از تیم اقتصادی دولت دوازدهم بود. امسال احتمالا نرخ تورم دورقمی خواهد شد و متاسفانه نقدینگی لجام‌گسیخته افزایش یافته و حدود ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده و این جزو پاشنه آشیل‌های اقتصاد است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: دولت در دو هفته دوازده هزار میلیارد تومان هزینه به نظام بانکی تحمیل کرد؛ زیرا وقتی نرخ سود بانکی ۱۵ درصد را به ۲۰ درصد افزایش می‌دهید و بر اساس آمار‌های بانک مرکزی که ۲۴۰ هزار میلیارد تومان از نقدینگی سپرده بانکی مردم بود که ۱۵ درصد به ۲۰ درصد سود رسید و دولت عنوان کرد که هزینه این ۵ درصد که ۱۲ هزار میلیارد تومان است را پرداخت می‌کند و این یعنی ضرر به بدنه اقتصادی ایران وارد کرده است.

[ad_2]

Source link