ایران خواستار پایان فوری حملات نظامی به یمن شد
ایران خواستار پایان فوری حملات نظامی به یمن شد

[ad_1] وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران با صدور بیانیه‌ای خواستار پایان فوری حملات نظامی به یمن و محاصره مردم این کشور شد و آمادگی تهران را برای کمک به آغاز گفت‌وگوهای یمنی – یمنی و یافتن راهکار سیاسی برای حل این بحران اعلام کرد. خبرگزاری فارس: وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در آستانه آغاز […]

[ad_1]

وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران با صدور بیانیه‌ای خواستار پایان فوری حملات نظامی به یمن و محاصره مردم این کشور شد و آمادگی تهران را برای کمک به آغاز گفت‌وگوهای یمنی – یمنی و یافتن راهکار سیاسی برای حل این بحران اعلام کرد.

خبرگزاری فارس: وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در آستانه آغاز چهارمین سال تجاوز نیرو‌های نظامی خارجی به یمن بیانیه‌ای را به شرح زیر صادر کرد.

«وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در آغاز چهارمین سال جنگ ویرانگر یمن و تجاوز نظامی نیرو‌های ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به این کشور و ادامه محاصره ظالمانه علیه مردم یمن، ضمن محکوم کردن این تجاوز نظامی، خواستار پایان دادن فوری به حملات نظامی، کشتار مردم و رفع محاصره از این کشور می‌باشد.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران شرایط وخیم انسانی در یمن را شرایطی بسیار تاسف بار می‌داند و معتقد است این جنگ جز بی ثباتی و ناامنی، ده‌ها هزار کشته و زخمی، نابودی زیرساخت‌های بهداشتی – عمرانی و مبتلا شدن بیش از یک میلیون نفر از مردم یمن به وبا و افزایش فعالیت گروه‌های تروریستی و تکفیری نتیجه‌ای نداشته و متجاوزان جز تخریب یمن و انجام فجایع ضدبشری به هیچ یک از اهداف خود نرسیده‌اند.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه استفاده از قحطی و گرسنگی به عنوان ابزاری جهت تحت فشار قرار دادن مردم یمن از سوی نیرو‌های موسوم به ائتلاف، اقدامیکاملا غیرانسانی و خلاف قواعد حقوق بین‌المللی بشردوستانه است، تاکید می‌کند که بر اساس اعتراف نهاد‌های بین‌المللی، استمرار محاصره هوایی، دریایی و زمینی یمن، بدترین شرایط انسانی در جهان را برای این کشور به وجود آورده است و بیش از ۲۰ میلیون نفر از مردم این کشور را در آستانه قحطی و گرسنگی قرار داده است.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن توجه به آغاز به کار نماینده جدید دبیرکل سازمان ملل در امور یمن، معتقد است مطمئنا عدم رویکرد جانبدارانه از سوی نمایندگان سازمان ملل در بحران‌های بین‌المللی راه را برای رسیدن به اهداف مورد نظر برای پایان بخشیدن به شرایط فاجعه بار انسانی در این کشور هموار می‌کند و جمهوری اسلامی ایران آمادگی کامل دارد جهت برقراری آتش بس و آغاز گفت‌وگو‌های یمنی – یمنی و یافتن راهکار سیاسی برای حل بحران یمن، به طرف‌های درگیر در این منازعه کمک کند.

مناسب است آمریکا و برخی کشور‌های اروپایی به جای حمایت از متجاوزین علیه یمن و در اختیار قرار دادن انواع تسلیحات و جنگنده‌های نظامی به آنان، اقداماتی جدی برای توقف جنگ و جنایات جنگی مستمر در این کشور انجام دهند.

وزارت امور خارجه ضمن یادآوری و تاکید بر طرح چهار ماده‌ای جمهوری اسلامی ایران برای حل بحران یمن، بر این باور است که تنها راه حل این بحران، راهکار سیاسی است و این جنگ پیروز نظامی نداشته و بر همین اساس جمهوری اسلامی ایران از جامعه جهانی می‌خواهد فشار‌های بین‌المللی برای پایان دادن به تجاوزات و محاصره یمن را افزایش دهند.»

[ad_2]

Source link