ایران قدرت بزرگ منطقه‌ای است
ایران قدرت بزرگ منطقه‌ای است

[ad_1] خبرزگرای تسنیم: رئیس جمهور با اشاره به روابط و همکاری‌های سازنده و روبه گسترش ایران و روسیه در بخش‌های مختلف، گفت: مناسبات راهبردی تهران- مسکو در راستای توسعه ثبات و امنیت منطقه‌ای و بین المللی است.  به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور امروز چهارشنبه در دیدار با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور فدراسیون […]

[ad_1]

خبرزگرای تسنیم: رئیس جمهور با اشاره به روابط و همکاری‌های سازنده و روبه گسترش ایران و روسیه در بخش‌های مختلف، گفت: مناسبات راهبردی تهران- مسکو در راستای توسعه ثبات و امنیت منطقه‌ای و بین المللی است. 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور امروز چهارشنبه در دیدار با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور فدراسیون روسیه در آنکارا، با تبریک اعتماد مجدد مردم روسیه و انتخاب مجدد وی به عنوان رئیس‌جمهور این کشور با رای بالا، گفت: روابط و همکاری‌های ایران و روسیه با اراده مصمم دو دولت در سطح خوبی قرار دارد و بیش از پیش گسترش خواهد یافت.

وی با تاکید بر ضرورت اجرای دقیق توافقات ایران و روسیه در حوزه‌های اقتصادی، انرژی، حمل و نقل و ترانزیت، اظهار داشت: توسعه و تسهیل هرچه بیشتر مناسبات بانکی رفت و آمد برای تجار و مردم دو کشور، تحرک بیشتری به روابط اقتصادی و تجاری تهران- مسکو می‌بخشد.

رئیس‌جمهور افزود: روابط تجاری و مبادلات با استفاده از پول ملی، دو کشور را در رسیدن به اهداف مورد نظر در مناسبات و همکاری‌ها نزدیک‌تر خواهد کرد.

روحانی با اشاره به اینکه همکاری‌های ایران و روسیه در سطح راهبردی ادامه خواهد یافت، تاکید کرد: روابط دوجانبه و چندجانبه ایران و روسیه بویژه در این اجلاس باید در راستای ادامه فرآیند صلح، ثبات و روند سیاسی و تحقق خواست مردم در سوریه ادامه داشته باشد.

وی روابط و همکاری‌های تهران-مسکو در بخش‌های مختلف را مثبت ارزیابی کرد و با اشاره به اینکه رؤسای جمهور دو کشور در طول چهار سال گذشته ۱۲ دیدار با هم داشته‌اند، گفت: ایران و روسیه در بسیاری از موضوعات منطقه‌ای و بین المللی بویژه در مسئله سوریه دیدگاه‌های مشترک و همکاری‌های مثبت و سازنده‌ای با هم دارند.

رئیس جمهور اجلاس سران ایران، روسیه و ترکیه در سوچی و برگزاری کنفرانس سوری- سوری بدنبال آن را گام مهمی در راستای حل و فصل بحران سوریه عنوان کرد و افزود: امنیت و ثبات در سوریه، بازگشت آوارگان سوری به کشورشان و تلاش برای شکل گیری آینده سوریه با آراء مردم این کشور از اهداف مهم اجلاس آنکارا است.
روحانی با بیان اینکه همه باید نسبت به تعهدات خود در برجام پایبند باشند، تاکید کرد: اگر شرایطی پیش بیاید که نتوانیم از منافع برجام بهره‌برداری کنیم، تصمیم جدیدی اتخاذ خواهیم کرد.

رئیس‌جمهور با تاکید بر ادامه همکاری‌های ایران و روسیه در راستای توسعه ثبات و امنیت منطقه‌ای و بین المللی خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم تا در یمن هرچه سریعتر بمباران‌ها و کشتار مردم متوقف و نیاز‌های غذایی و دارویی مردم این کشور با کمک جامعه جهانی تامین شود.

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور فدراسیون روسیه نیز در این دیدار با اشاره به روابط و همکاری‌های مثبت و نزدیک ایران و روسیه در زمینه مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی بویژه در موضوع سوریه، بر ضرورت گفتگوی دائم و همیشگی مسئولان دو کشور در راستای گسترش مناسبات تهران- مسکو تاکید کرد.

پوتین با اشاره به اینکه روابط ایران و روسیه در سطوح عالی سیاسی، اقتصادی، انرژی و دفاعی ادامه می‌یابد، گفت: روسیه مصمم به سرمایه گذاری‌های بیشتر در حوزه‌های مختلف اقتصادی در ایران است.
رئیس جمهور روسیه خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم با تقویت مبادلات بانکی، از پول ملی دو کشور در مبادلات تجاری استفاده کنیم.

پوتین با تاکید بر پایبندی ایران به تعهدات خود در برجام، اظهار داشت: پایبندی همه طرف‌ها به تعهدات خود در این توافق ضروری بوده و جامعه بین المللی باید از پایداری برجام حمایت کند، چرا که هرگونه ضربه به برجام، خدشه به دیپلماسی در سطح منطقه و جهان است.

رئیس جمهور روسیه تاکید کرد: ایران یک قدرت بزرگ منطقه‌ای با ملتی هوشمند است و باید جایگاه، حقوق و منافع خود را در سطوح ملی و منطقه‌ای داشته باشد و سایر کشور‌ها به آن احترام بگذارند.

[ad_2]

Source link