بازسازی «تخت جمشید» در قاب‌های مینیمالیستی+تصاویر
بازسازی «تخت جمشید» در قاب‌های مینیمالیستی+تصاویر

به گفته آرچی دیلی، فروزانفر در آخرین کاوش خود با عنوان “صلح”، به مهمترین محوطه فرهنگی ایران یعنی تخت جمشید نگاه کرده است. منطقه‌ای که پایتخت سابق امپراتوری هخامنشی است. بنای اصلی کاخ تخت جمشید در یک تراس فوق العاده باشکوه ساخته شده و الهام گرفته از مدل‌های مرسوم دوره خود در بین النهرین است. […]


به گفته آرچی دیلی، فروزانفر در آخرین کاوش خود با عنوان “صلح”، به مهمترین محوطه فرهنگی ایران یعنی تخت جمشید نگاه کرده است. منطقه‌ای که پایتخت سابق امپراتوری هخامنشی است.

بنای اصلی کاخ تخت جمشید در یک تراس فوق العاده باشکوه ساخته شده و الهام گرفته از مدل‌های مرسوم دوره خود در بین النهرین است. همانطور که فروزانفر توضیح می‌دهد، لایه‌های تاریخی با گذشت زمان جمع و متراکم می‌شوند. وی در این خصوص می‌گوید: همیشه اثری از لایه‌های قبلی وجود دارد و برای یافتن آن باید عمیق‌تر بروید.

تخت جمشید یکی از مهمترین و دراماتیک‌ترین آثار تاریخی ایران و یک میراث جهانی است. در این پروژه مدل‌های مختلفی از تاسیسات هنری به طور دیجیتالی در فضا‌های پرسپولیس قرار داده شده اند تا به عنوان یادآوری به لایه‌های تاریخی نفوذ کرده و به مفهوم شفاف سازی بنا‌ها اشاره کنند.

برخلاف معماری تخت جمشید، این چیدمان‌های هنری شفاف و ساده است. طرح پیش رو این است که تضادی بین این طرح‌ها و تخت جمشید باستانی شکل بگیرد. در ادامه نگاهی داریم به این تصاویر متفاوت و زیبا:

 Source link