بانک سینا ؛ آبروی صنعت بانکداری در بورس
بانک سینا ؛ آبروی صنعت بانکداری در بورس

صنعت بانکداری در ایران و علی الخصوص در بازار سرمایه ایران، طی ماه های اخیر ، روزگار خوبی را پشت سر نگذاشته و با بحرانهایی مواجه شده است، اما برخی از بانکها مانند بانک سینا در این وضعیت ، به نوعی آبروی صنعت بانکداری در بورس بودند.

 صنعت بانکداری در ایران و علی الخصوص در بازار سرمایه ایران،  طی ماه های اخیر ، روزگار خوبی را پشت سر نگذاشته و با بحرانهایی  مواجه شده است، اما برخی از بانکها مانند بانک سینا در این وضعیت ، به نوعی آبروی صنعت بانکداری در بورس بودند.
به گزارش  بانکداری ایرانی ، بانک سینا با داشتن P/E مناسب، عدم توقف نماد ، تجارت بین المللی یکی از  محبوب ترین نماد بانکی برای حقوقی های بورس بوده است .
بانک محبوب حقوقی ها
در فرهنگ بازار سرمایه ، خریداران حقوق زمانی به سراغ سهام یک شرکت می روند که انتظار دارند که آن شرکت در ماههای آینده وضعیتی به مراتب بهتر از دیگر شرکت ها داشته باشد در واقع ان شرکت دارای کمترین ریسک باشد.
بر همین اساس ، بانک سینا رتبه ۱۵ ام را در بین ۳۳۰ شرکت بورس تهران به لحاظ تعداد خریداران حقوقی در سه ماه گذشته و رتبه ۱۸ در یکسال گذشته را کسب کرده است .
نکته جالب توجه اینکه در سه و ۱۲ ماه گذشته میانگین فروشنده حقوقی سهام بانک سینا عدد یک بوده و میانگین خرید ۱۴ بوده است.
رکورد مناسب در تعداد روزهای مورد معامله
علاوه بر این نماد بانک در سه ماه گذشته ۵۳ روز باز بوده و سهام آن دادوستد شده است که از بالاترین روزهای باز یک نماد است برای درک این مساله باید گفت که در ماه های اخیر که سازمان بورس قوانین سخت گیرانه ای را برای شفافیت اعمال کرده است اغلب شرکت های بزرگ با مشکلاتی مواجه شدند . بالاترین تعدد روزهای باز یک نماد در بورس ۵۴ روز در سه ماه گذشته است .
موفقیت بانک سینا در تجارت بین المللی
طی روزهای اخیر اعلام شده است که بانک سینا درصدد افتتاح شعبه در آلمان شعبه می باشد، این مساله باعث افزایش مبادلات ارزی این بانک می گردد. در مقایسه با سال۹۵ ، بانک سینا در سال ۹۶ بیش از ۵۴۰ درصد رشد در درآمدها و فعالیت های ارزی تجربه کرد.
P/E بانک سینا
برای همه شرکت های بورسی ، به واسطه سود پیش بینی شده برای پایان سال مالی ، ریسک شناسایی می کنند که به آن P/E  می گویند. و هرچه به عدد ۱۰۰ نزدیک باشد نشان از ریسکی بودن سهام شرکت دارد و نزدیکی به عدد صفر گویای بهترین شرایط است هرچد برخی از صنایع دارای P/E منفی هستند که گویای وضعیت مصیبت بار آنهاست.  P/E  صنعت بانکداری  در حال حاضر منفی ۱۰ است
اما P/E بانک سینا با سود ۱۰۹ ریالی عدد ۸  است  که نسبت به دیگر شرکت های بانکی مانند بانک صادرات با رتبه ۱۵۵ و اقتصاد نوین  با رتبه ۲۳ ، شرایطی خوبی به نظر می رسد.
رشد ۴ برابری تسهیلات پرداختی
در فرودرین امسال بانک سینا ۲۵ هزار و ۷۴ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت  کرده از این محل بیش از یک هزار و ۸۰۳ میلیارد ریال درآمد کسب کرده است . این میزان از تسهیلات پرداختی نسبت به فروردین ۹۶ ، رشدی ۶ برابری را نشان می دهد چرا که در آن دوره بانک سینا تنها  شش هزار و ۸۰۸  میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده بود.
سپرده های جمع اوری شده در فروردین امسال ۲۳۱ هزار و ۱۸۳ میلیارد ریال بوده که به این سپرده ۷۳۵ میلیارد ریال سود پرداخت کرده است .
بانک سینا در سال ۹۶ بالغ بر ۱۳۱ هزار و ۲۹۹ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده بود که از این محل ۲۳ هزار میلیارد  ریال سود کسب کرده است.   سپرده های جمع اوری شده در سال ۹۶  معادل ۴۶۵ هزار میلیارد ریال  بوده که سود پرداختی نیز ۲۲ هزار میلیارد ریال بود. گفتنی است که در شش ماهه نخست سال ۹۶ بانک سینا برای هر سهم  ۸۶ ریال سود ساخته بود.