برای هر سناریویی آمادگی داریم
برای هر سناریویی آمادگی داریم

[ad_1] خبرگزاری صدا و سیما: سید عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه کشورمان گفت: ما اجازه نخواهیم داد که خصومت امریکا علیه ایران و برجام خدشه‌ای به منافع جمهوری اسلامی ایران وارد کند. عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان که روز چهارشنبه در توقف کوتاهی در رم با «وینچنتسو امندولا» همتای ایتالیایی خود دیدار […]

[ad_1]

خبرگزاری صدا و سیما: سید عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه کشورمان گفت: ما اجازه نخواهیم داد که خصومت امریکا علیه ایران و برجام خدشه‌ای به منافع جمهوری اسلامی ایران وارد کند.

عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان که روز چهارشنبه در توقف کوتاهی در رم با «وینچنتسو امندولا» همتای ایتالیایی خود دیدار و گفتگو کرد گفت: شرایط بسیار حساس کنونی، هم به لحاظ مسایل منطقه‌ای وهم به لحاظ برجام و تصمیماتی که درحال اتخاذ است، نیازمند است که بطور مستمر با کشور‌های مختلف بویژه با کشور‌های اروپایی که با بحث برجام و مساله بین المللی ارتباط ویژه‌ای به آن‌ها پیدا می‌کند درارتباط باشیم.

وی گفت:: در چند روز گذشته در پایتخت‌های مختلف اروپایی بودم و اکنون نیز در ایتالیا مذاکرات بسیاری خوبی با همتای خود و مدیر سیاسی وزارت امور خارجه ایتالیا داشتم و متعاقبا در بروکسل و بعد اوسلو و بعد هم در نیویورک به دکتر ظریف ملحق خواهم شد.

وی رایزنی‌های بسیاری فشرده‌ای در همه جا می‌گذرد، هم بین کشور‌های اروپایی و امریکا و هم مذاکرات میان اروپایی‌ها همانند اختلاف نظری که در اجلاس لوگزامبورگ دیدیم و تلاش برخی کشور‌ها برای تحریم ایران و کشور‌های دیگر که با ان مقابله کردند. همه این‌ها اقتضا می‌کند که ما در تماس نزدیک، مشورت‌های نزدیک و رایزنی‌های نزدیک با کشور‌های اروپایی باشیم و هدف سفر بنده نیز این است و فکر می‌کنم از این جهت بسیار خوب است.

عراقچی در پاسخ به این پرسش که در صورتیکه دولت امریکا در ماه اینده میلادی از برجام خارج شود، برخورد ایران در این رابطه چه خواهد بود تاکید کرد: برخورد ایران کاملا روشن است قبل از این هم گفته ایم و با قوت تکرار می‌کنیم که خروج امریکا از برجام که منجر به از بین رفتن منافع ایران از برجام خواهد شد حتما با عکس العمل و واکنش قاطع و مناسب جمهوری اسلامی مواجه خواهد شد و ان‌ها خواهند دید که چگونه جمهوری اسلامی ایران قادر است که ظرفیت‌های خودش را فعال کند و به جایگاه بسیار بالاتری ارتقا دهد

معاون وزیر امور خارجه کشورمان افزود: هنوز فاصله زیادی تا ۱۲ ماه مه (۲۲ اردیبهشت) است کشور‌های اروپایی مشغول رایزنی با هم و با آمریکا هستند مابقی کشور‌ها نیز کمابیش تماس‌هایی دارند و رایزنی‌هایی صورت می‌گیرد با روسیه و چین در تماس نزدیک هستیم.

عراقچی یاداور شد: به هر حال رئیس جمهور آمریکا حرکتی را شروع کرده است که مخالف مسیر حرکت جامعه بین الملل است و جامعه بین المللی در حال مقابله با آن است. ما هم رایزنی‌ها و تماس‌های نزدیکی را داریم و اجازه نخواهیم داد که منافع جمهوری اسلامی ایران در این حرکت رئیس جمهور آمریکا خدشه دار شود، با قوت دفاع خواهیم کرد برای هر سناریو آمادگی داریم و برای هر حالتی آمادگی لازم را پیدا کرده ایم.

وی افزود: رئیس جمهور محترم دستورات لازم را به نهاد‌ها و ارگان‌های ذیربط در عرصه اقتصادی، سیاسی و هسته‌ای صادر کرده و ما همه آمادگی داریم که برای هر شرایطی که ناشی از تصمیم ۱۲ مه اقای ترامپ باشد بتوانیم واکنش لازم را داشته باشیم.

عراقچی که وزیر امور خارجه کشورمان را در سفر به امریکا و سازمان ملل همراهی می‌کند در این رابطه نیز گفت: هدف از سفر به امریکا، شرکت در یک اجلاس بین المللی در سازمان ملل است و در کنار آن فرصتی است تا با موسسات مطالعاتی آمریکا دیداری صورت بگیرد. دکتر ظریف نیز در این سفر مصاحبه‌هایی خواهد داشت.

وی افزود: در مجموع دیدار با اندیشمندان و موسسات مطالعاتی خواهیم داشت. معاون وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به این که فضای موجود درعرصه بین المللی و فضای موجود در اروپا و امریکا، فضای ویژه‌ای است افزود: بحث‌هایی که نسبت به برجام و آینده آن ومسایل منطقه‌ای وجود دارند بسیار جدی هستند و همه این‌ها اقتضا می‌کند که ما حضور نزدیکتر و پررنگ تری را در مجامع بین المللی، در صحنه‌های سیاسی و فکری در کشور‌های محتلف داشته باشیم.

عراقچی گفت: دیپلماسی مجموعه‌ای از این برخورد‌های سیاسی و غیر سیاسی و مجموعه‌ای از تحرکات و تلاش‌ها و رایزنی‌هایی است که به تدریج می‌تواند تفاهماتی را حاصل کند و یا اندیشه‌هایی را بسازد و یا تصمیمات را در جهت اهداف منافع جمهوری اسلامی سوق بدهد.

[ad_2]

Source link