برجام بهم بخورد سانتریفیوژ‌هایی با ۱۰ برابر قدرت تولید می‌کنیم
برجام بهم بخورد سانتریفیوژ‌هایی با ۱۰ برابر قدرت تولید می‌کنیم

[ad_1] جام جم: حسن غفوری فرد دستیابی مختصصان ایرانی به فناوری هسته‌ای را دستاوردی بزرگ برای مردم و نظام بشمار آورد و گفت: روز ۲۰ فروردین روزی که است عملا ما وارد باشگاه هسته‌ای جهان شدیم و همانطور که می‌دانید این باشگاه ۹ عضو بیشتر ندارد که یکی از اعضای شاخص آن جمهوری اسلامی ایران […]

[ad_1]

جام جم: حسن غفوری فرد دستیابی مختصصان ایرانی به فناوری هسته‌ای را دستاوردی بزرگ برای مردم و نظام بشمار آورد و گفت: روز ۲۰ فروردین روزی که است عملا ما وارد باشگاه هسته‌ای جهان شدیم و همانطور که می‌دانید این باشگاه ۹ عضو بیشتر ندارد که یکی از اعضای شاخص آن جمهوری اسلامی ایران است.

وی با تاکید بر اینکه ما امروز فناوری هسته‌ای جهان را بومی سازی کرده ایم، افزود: بدون کمک‌های خارجی و علی رغم شدیدترین تحریم‌هایی که آمریکا و متحدانش علیه ایران اعمال کردند قادر بودیم به بالاترین سطح از این توانایی دست یابیم و ابتدا از غنی سازی ۳.۵ درصد اورانیوم آغاز بکار کردیم و در مرحله بعد با توجه به اینکه سوخت راکتور آزمایشگاهی دانشگاه تهران توسط خارجی‌ها به ما داده نشد و آمریکایی که قبلا این سوخت را تامین می‌کرد بواسطه تحریم‌ها از ادامه سوخت رسانی به راکتور سر باز زد.

این فعال سیاسی در این باره تصریح کرد:، چون این راکتور نیازمند سوخت با غنای ۲۰ درصد بود و کشور‌ها از جلمه آمریکا دیگر حاضر به تامین سوخت برای راکتور ما نبودند لذا اعلام کردیم چنانچه سوخت ۲۰ درصد به ما تحویل نشود خود برای تولید آن اقدام می‌کنیم. اما غربی‌ها این صحبت ما را باور نکردند، چون اگر باور می‌کردند احتمال تحویل سوخت از برخی کشور‌ها وجود داشت. اما آنچه آن‌ها باور نداشتند امروز در کشور رخ داده و متخصصان ایرانی چرخه غنی سازی سوخت ۲۰ درصد را هم بدست آوردند.

غفوری فرد با بیان اینکه همه می‌دانند وقتی کشوری به غنی سازی ۲۰ درصد دست پیدا می‌کند، به سایر ابعاد صلح آمیز توان هسته‌ای هم اشراف پیدا خواهد کرد، گفت: در چنین شرایطی باقی مراحل پیشرفت در صنعت هسته‌ای برای ما عادی و طبیعی جلوه کرده و دانشمندان و کارشناسان هر اندازه که لازم باشد قادر به غنی سازی اورانیوم هستند.

وزیر سابق نیرو مسئله هسته‌ای را یک توانمندی چند بعدی خواند و افزود: یک بعد از کار مربوط به نیروگاه‌های اتمی در کشور می‌شود که همان طور که اشاره شد در این نیروگاه‌ها ما به ظرفیت بالای غنی سازی سوخت دست پیدا کرده ایم. امروز حدود ۲۰ درصد برق جهان توسط نیروگاه‌های هسته‌ای تامین می‌گردد و در ایران این میزان به حدود ۲ درصد است. اما در بعدی دیگر صنعت هسته‌ای به حوزه کشاورزی و پزشکی ما ورود پیدا کرده از طرفی توان هسته‌ای امروز در تشخیص منابع آب کمک‌های شایانی به بشر کرده آن هم در روزگاری که خشکسالی کره زمین را بشدت تهدید می‌کند و لذا این ظرفیت در کشور خشکی همچون ایران بسیار موثر واقع خواهد شد.

وی با اشاره به دیگر ابعاد فناوری هسته‌ای اظهار داشت: بکار گیری برنامه هسته‌ای در ابعاد نظامی از دیگر قابلیت‌های این صنعت است که البته بنا به آموز‌های نظام جمهوری اسلامی ایران و تاکیدات مکرر معظم مقام رهبری ما به سمت استفاده نظامی از این انرژی نوین نخواهیم رفت.

رییس کنونی هیئت بازرسی و نظارت شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطر نشان کرد: بکارگیری توانمندی‌های هسته‌ای در صنعت کشور تا کنون با رشد خوبی همراه بوده که البته بعد از برجام در چارچوب معاهدات و پروتکل‌های بین المللی که با دنیا داشتیم، این رشد یک مقداری کند شد و همان گونه که استحضار دارید راکتور اتمی اراک عملا متوقف شده است منتها این مسئله بخشی از قرارداد برجام است و اگر کشور‌های دیگر به آن پایبند باشند ما هم این روند را ادامه خواهیم داد.

وی در این باره تصریح کرد:، اما اگر طرف‌های قرارداد با ما به پیمان خود با ایران پایبند نباشند؛ به سرعت و در فاصله خیلی کوتاه ما به وضعیت قبلی خود در فعالیت صلح آمیز هسته‌ای بازمی گردیم. با وجودی که سانتریفیوژ‌ها از حدود ۲۰ هزار تا به ۱ چهارم این میزان کاهش پیدا کرده است، اما ما می‌توانیم سانتریفیوژ‌هایی حتی با کارآیی‌های خیلی بالاتر (یعنی از IR۱/IR۲ به IR۸) که قدرتی بالغ بر ۱۰ برابر نسل اولیه سانتریفیوژ‌ها را دارند راه اندازی کنیم.

غفوری فرد در پایان گفت: ما الان تنها یک نیروگاه اتمی برای تولید برق در کشور داریم و آن نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی تولید برق بوشهر است. البته ایران برنامه دارد با ساخت چند نیروگاه جدید با حداقل ظرفیت ۷ هزار مگا وات تولید برق، انرژی کشور را در حوزه نیروگاهی توسعه بخشد.

وی افزود: با توجه به اینکه صنعت هسته‌ای در کشور بومی سازی شده است تصور می‌کنم در صورت تامین ردیف‌های بودجه ما به سرعت گام‌های بیشتری در ارتقا صنعت هسته‌ای کشور برداریم.

[ad_2]

Source link