برجام نه تغییرپذیر است و نه قابل مذاکره مجدد
برجام نه تغییرپذیر است و نه قابل مذاکره مجدد

[ad_1] خبرگزاری فارس: غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل با اشاره به اینکه ایران به تعهداتش عمل کرده، گفت که تداوم و اعتبار برجام به اجرای کامل، موثر و بی قید و شرط آن توسط سایر طرف‌ها بستگی دارد. غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل […]

[ad_1]

خبرگزاری فارس: غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل با اشاره به اینکه ایران به تعهداتش عمل کرده، گفت که تداوم و اعتبار برجام به اجرای کامل، موثر و بی قید و شرط آن توسط سایر طرف‌ها بستگی دارد.

غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل که در نشست امسال کمیسیون خلع سلاح در نیویورک سخن می‌گفت، با اعلام اینکه ۱۰ گزارش پیاپی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید می‌کنند که ایران تعهدات هسته‌ای خود تحت برجام را بطور کامل انجام داده است، افزود: برجام یک مسیر یک طرفه نیست و بقیه اعضای آن نیز باید به تعهدات خود عمل کنند.

وی تأکید کرد که برجام نه قابل تغییر است و نه قابل مذاکره مجدد. آژانس تنها مرجع صالح برای ارزیابی پایبندی ایران به تعهداتش تحت برجام است.

نماینده ایران با اشاره به رهیافت، سیاست‌ها و اقدامات مخرب و غیرمسئولانه آمریکا در ارتباط با اجرای برجام، از آن‌ها به عنوان نقض تعهدات این کشور در برجام، بویژه بند‌های ۲۶، ۲۸ و ۲۹ آن یاد کرد که طبق آن‌ها آمریکا متعهد است صادقانه کلیه تلاش‌های لازم را برای تداوم برجام و اجرای موفقیت‌آمیز آن انجام داده و از هر اقدامی در جهت اخلال در بهره مندی کامل ایران از رفع تحریم‌ها و عادی شدن روابط تجاری و اقتصادی با ایران، خودداری کند.

وی از جامعه جهانی خواست نگذارد آمریکا برجام را تضعیف کند، چون این به نفع چندجانبه گرایی نیست و بنابراین جلوگیری از آن وظیفه‌ای جمعی است.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در مورد موضوع خلع سلاح هسته‌ای نیز با اشاره به دو روند هشدار دهنده در این زمینه، یعنی نوسازی سلاح‌های هسته‌ای توسط کشور‌های هسته‌ای و نیز مسابقه تسلیحات هسته‌ای جدید بین آنان، گفت: برای جلوگیری از آثار مخرب این روند‌ها بر صلح و امنیت بین المللی باید برای جلوگیری از آن‌ها اقدام کرد.

وی افزود: ما نباید اجازه دهیم که تهدید غول آسای این سلاح‌های غیرانسانی تا همیشه بر زندگی ما سایه افکند و قبل از اینکه آن‌ها همه ما را نابود کنند، ما باید همه آن‌ها را نابود کنیم و این یک مسئولیت همگانی است، چون به امنیت همه ما مربوط می‌شود.

وی اضافه کرد که تصویب معاهده ممنوعیت سلاح‌های هسته‌ای گام مهمی در این زمینه بود و در این راستا ما باید قویاً و به عنوان یک اولویت، به تلاش برای آغاز فوری مذاکرات کنوانسیون جامع در زمینه سلاح‌های هسته‌ای ادامه دهیم.

نماینده دائم کشورمان در زمینه خلع سلاح هسته‌ای افزود که این موضوع در منطقه خاورمیانه که ایران پیشنهاد ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای در آن را ارائه داده است، از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه ایجاد چنین منطقه‌ای به دلیل سیاست‌های جنگ طلبانه رژیم اسرائیل تاکنون محقق نشده است، افزود: وادار کردن این رژیم به پیوستن به پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و قرار دادن کلیه فعالیت‌ها و تأسیسات هسته‌ای خود تحت پادمان جامع آژانس باید یکی از عناصر اصلی توصیه‌های کمیسیون خلع سلاح باشد.

وی در پایان نیز بر لزوم تلاش برای جلوگیری از مسابقه تسلیحاتی در فضای ماورای جو که در دستورکار نشست امسال کمیسیون خلع سلاح قرار دارد، تأکید کرد.

نشست سالانه کمیسیون خلع سلاح به مدت سه هفته در نیویورک ادامه خواهد داشت و طی آن آخرین تحولات مرتبط با خلع سلاح و عدم اشاعه هسته‌ای و پیشگیری از مسابقه تسلیحاتی در فضای ماورای بررسی خواهد شد.

[ad_2]

Source link