بولتون حامی جنگ داخلی در ایران
بولتون حامی جنگ داخلی در ایران

[ad_1] خبرگزاری فارس: روزنامه آمریکایی «هافینگتون‌پست» در گزارشی به روی کار آمدن «جان بولتون» بعنوان مشاور امنیت ملی جدید آمریکا و مواضع تند وی اشاره کرد و نوشت، دیوانگی، دیوانگی لغتی است که برای اشاره به بولتون به ذهن من خطور می‌کند. این معاون سابق وزیر خارجه آمریکا که به طرح‌ریزی جنگ فاجعه‌بار عراق کمک […]

[ad_1]

خبرگزاری فارس: روزنامه آمریکایی «هافینگتون‌پست» در گزارشی به روی کار آمدن «جان بولتون» بعنوان مشاور امنیت ملی جدید آمریکا و مواضع تند وی اشاره کرد و نوشت، دیوانگی، دیوانگی لغتی است که برای اشاره به بولتون به ذهن من خطور می‌کند. این معاون سابق وزیر خارجه آمریکا که به طرح‌ریزی جنگ فاجعه‌بار عراق کمک کرد، بار دیگر با انتشار طرحی در خصوص چگونگی از بین بردن برجام و تشویق به یک جنگ داخلی در ایران، در صدر اخبار آمده است. مهم است که ما بر اهمیت آنچه که پیشنهاد می‌دهد، سرپوش نگذاریم.

این گزارش سپس با بیان این مقدمه ادامه داد، بولتون با توجه به نداشتن دسترسی به رئیس‌جمهور، تصمیم گرفت که توصیه‌های خود را به منظور جلب توجه «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، در اختیار رسانه‌ها قرار دهد. توصیه‌های وی این بود که به صورت محرمانه با کشور‌های همپیمان واشنگتن برای تأمین بودجه سازمان‌های تروریستی در یک جنگ قومی داخلی درون ایران توطئه کنند و سپس کنترل تمامی قلمرو ایران را از طریق نائبان تروریستی و کشور‌های ناکام برعهده بگیرند و تمامی روادید مردم ایران را نپذیرند و در نهایت دولت ایران را وادار کنند که هزینه حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر را پرداخت کند.

هافینگتون پست اینگونه نوشت، این توصیه بولتون، به حمایت آمریکا از خونریزی قومی-فرقه‌ای، شبیه به آنچه که امروز در سوریه در حال رخ دادن است، ترغیب می‌کند و به طور خاص پیشنهاد حمایت از تروریست‌های شرق ایران را می‌دهد که این تروریست‌ها از قبل مسئول جان حدود سه هزار گارد مرزی و سربازان ایرانی هستند.

این گزارش ادامه داد، بولتون همچنین پیشنهاد داده است که تمامی روادید‌ها برای ایرانیان از جمله تبادلات دانشمندان، دانشجویان و ورزشی و دیگر تبادلات متوقف شود که به این مفهوم است که این طرح یک جنگ داخلی قومی را در داخل ایران آغاز می‌کند و سپس تمامی غیرنظامیان را در یک منطقه جنگی به دام می‌اندازد.

این گزارش در خصوص طرح مشاور امنیت ملی جدید آمریکا برای وادار کردن ایران به پرداخت حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر که بسیاری از گزارش‌ها نشان می‌دهد عربستان پشت آن قرار دارد، نوشت، این ایده ه. ایران حملات ۱۱ سپتامبر را هماهنگ کرده است، کاملاً بی اساس است و تنها به خوار کردن عربستان سعودی می‌افزاید که در لیست کشور‌هایی قرار دارد که بولتون به دنبال همکاری با آن علیه ایران بود. بعلاوه آنکه ۱۵ نفر از ۱۹ هواپیماربا در حادثه ۱۱ سپتامبر، اتباع سعودی بودند.

طبق این گزارش، درک منطق پشت میل شدید بولتون برای جنگ سخت است و این در حالی است که ایران به مفاد برجام پایبند بوده است.

بولتون در استدلال‌های خود مدعی شده است که ایران تهدید بزرگی برای اسرائیل است و اجازه بازرسی از سایت‌های نظامی خود را نمی‌دهد و این دلایل مهمی برای تصمیم‌گیری دولت آمریکا است.

وی همچنین می‌گوید که ایران در زمینه موشک با کره شمالی همکاری می‌کند و به هرحال، ملاک بولتون برای آغاز جنگ ایران «محرمانه» است و ملت باید فقط حرف‌های او را بپذیرند.

این گزارش ادامه می‌دهد، در نهایت بولتون به دنبال بهانه‌هایی برای به راه انداختن جنگ علیه ایران است و وقتی هیچ بهانه حی و حاضری وجود ندارد، بهانه‌های خود را تحت پوشش «اطلاعات محرمانه» شکل می‌دهد.

هافینگتون پست در پایان با اشاره به تمامی این موارد نوشت، آمریکا به جای خلق میراث جنگ، مرگ و خیانت، باید به برجام احترام بگذارد و دیپلماسی را در خاورمیانه افزایش دهد. زمان آن رسیده است که به پروژه چندین دهه‌ای بولتون برای بی‌ثبات کردن منطقه پایان داد.

[ad_2]

Source link