تبعات استفاده زیاد از وسایل الکترونیکی
تبعات استفاده زیاد از وسایل الکترونیکی

همایون آبایی،گفت: امروزه زندگی‌های ماشینی نقش زیادی در آسیب مفاصل بدن و ستون مهره‌ها دارد به طوری که در دراز مدت می‌تواند عوارض ناتوان کننده و آزار دهنده‌ای برای افراد جامعه در پی داشته باشد. این فیزیوتراپیست افزود: به طور مثال ستون مهره‌ها که نقش حمایتی از کل بدن را دارد و خم شدن و […]


همایون آبایی،گفت: امروزه زندگی‌های ماشینی نقش زیادی در آسیب مفاصل بدن و ستون مهره‌ها دارد به طوری که در دراز مدت می‌تواند عوارض ناتوان کننده و آزار دهنده‌ای برای افراد جامعه در پی داشته باشد.

این فیزیوتراپیست افزود: به طور مثال ستون مهره‌ها که نقش حمایتی از کل بدن را دارد و خم شدن و چرخیدن بدن در تمام جهات و نیز حفاظت و حمایت از ساختار‌های حیاتی مانند نخاع و اعصاب را به عهده دارد. پس باید از این نعمت‌های خداوند به خوبی مراقبت کرد و با رعایت نکات بهداشتی در حفظ سلامتی آن‌ها کوشید.

آبایی ادامه داد: استفاده زیاد از وسایل الکترونیکی مثل تلفن همراه، رایانه و نیز نشستن‌های طولانی مدت چه در محیط کار یا حتی منزل و حمل بار‌های سنگین نامتعارف و…، امکان آسیب دیدن این ارگان‌های حیاتی را افزایش می‌دهد، لذا افراد باید به توصیه‌های بهداشتی فیزیوتراپیست‌ها و سایر پزشکان کاملاً توجه کنند.

وی با ذکر توصیه هایی، گفت: مواردی مثل عدم نشستن طولانی مدت به طور مثال هر نیم ساعت یکبار برخیزند و نفس عمیق بکشند و حتی المقدور چند قدمی راه بروند، اجتناب از رانندگی‌های طولانی مدت و…، در محیط کار از صندلی‌های استاندارد استفاده کنند و چهار پایه کوچکی زیر پا‌ها قرار دهند. مانیتور کامپیوترشان را طوری تنظیم کنند که سر به پایین خم نشود استفاده از پد‌های زیر موس ارتوپدیک که مچ دست را حمایت می‌کنند و موارد دیگر مثل کاهش وزن تا از فشار‌های مضاعف به مفاصل جلوگیری شود و در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر با فیزیوتراپیست‌ها مشورت کنند.



Source link