تحقق توسعه پایدار جزیره قشم با پروژه تحقیقاتی اکوآیلند
تحقق توسعه پایدار جزیره قشم با پروژه تحقیقاتی اکوآیلند

[ad_1] مدیر پروژه جایکا در منطقه آزاد قشم گفت: ارتقا معیشت ساکنین محلی، حفظ منابع طبیعی جزیره و ترویج و توسعه این منطقه آزاد از اهداف اصلی پروژه اکوآیلند است. به گزارش اخبار آزاد مناطق، سعید بنی‌عامریان در چهارمین نشست گزارش‌های سه ماهه پروژه‌های شاهد آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا)  افزود: هدف نهایی از این […]

[ad_1]

مدیر پروژه جایکا در منطقه آزاد قشم گفت: ارتقا معیشت ساکنین محلی، حفظ منابع طبیعی جزیره و ترویج و توسعه این منطقه آزاد از اهداف اصلی پروژه اکوآیلند است.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، سعید بنی‌عامریان در چهارمین نشست گزارش‌های سه ماهه پروژه‌های شاهد آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا)  افزود: هدف نهایی از این پروژه، ترویج و توسعه فرصت‌های سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد قشم برای جهانیان با معرفی توانمندی‌ها و فرصت‌های موجود در این منطقه است.

بنی‌عامریان لازمه توسعه منطقه را همکاری سه رکن اصلی شامل حاکمیت، جامعه محلی و جامعه دانشگاهی دانست و گفت: برای دستیابی به توسعه در جزیره باید از ظرفیت‌های جوامع محلی استفاده کرد و نیازهای منطقه را به کمک پژوهش‌های علمی شناسایی نمود. سازمان منطقه آزاد قشم نیز در بخش حاکمیتی  با فراهم کردن امکانات و حمایت‌های مالی در قالب توافق‌نامه‌های مختلف با تمام توان تلاش می‌کند تا قشم به عنوان یک الگو در خاورمیانه مطرح شود.

وی با تاکید بر نتایج حاصل از اجرایی شدن ۱۰طرح پایلوت روستایی در این پروژه سه ساله، افزود: نقش پررنگ بانوان در جوامع محلی برای معرفی توانمندی‌های جزیره و کمک به استحکام پایه‌های اقتصادی در روستاها و فعالیت‌های گروهی بین روستاهای مختلف از دستاوردهای این طرح‌ها بوده است.

به گفته مدیر پروژه جایکا در منطقه آزاد قشم، تدوین چشم‌انداز توسعه‌ای بلندمدت، فرهنگ‌سازی در زمینه‌هایی چون مدیریت پسماند، توجه به مبحث تبلیغات و بازاریابی برای جذب بیشتر گردشگر، دید فراملی و تلاش برای ورود به بازار جهانی از دیگر نتایج ارزنده به دست آمده این طرح‌ها در طول این سه سال است.

بنی‌عامریان ادامه داد:  طرح جامع سوئکو در سال‌۱۳۷۳ توسط کشور سوئد  برای دستیابی به پیشرفت و توسعه با محوریت صنایع برای منطقه آزاد قشم برنامه‌ریزی به عنوان یک نقشه راه برنامه‌ریزی شده بود که توسط آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا)  براساس نیازهای فعلی جزیره مورد بازبینی قرار گرفت.

مدیر پروژه جایکا در منطقه آزاد قشم از به‌روزرسانی طرح جامع با محور قرار دادن ظرفیت‌های گردشگری، شیلاتی، صنایع نفت و انرژی و حمل و نقل در جهت دستیابی به اقتصاد پایدار خبر داد و عنوان کرد: دورنمای این طرح، توسعه اکوتوریسم و حفظ منابع طبیعی است.

وی از توازن و هماهنگی انسان با طبیعت به عنوان  ویژگی منحصر‌به‌فرد این پروژه‌های مشترک نام برد و گفت: استفاده از ظرفیت‌هایی چون دانش و مهارت در زمینه تولید محصولات کشاورزی، همچنین تنوع‌بخشی به محصولات شیلاتی با ایجاد زنجیره ارزش شامل صید، فرآوری و صادرات بیانگر توجه به اصل حفظ ذخایر و منابع طبیعی در این پروژه هاست.

به گفته مدیر پروژه جایکا در منطقه آزاد قشم، در پروژه اکوآیلند توانمندی‌های گردشگری جزیره در زمینه میراث ملموس و ناملموس قشم، توسعه زیرساخت‌ها و طراحی ساختار فضایی منطقه‌ای در حال حاضر و آینده نیز دارای اهمیت ویژه‌ای است.

بنی‌عامریان در پایان این نشست ضمن قدردانی از فعالیت‌های گروه آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا) و مدیران پروژه‌های پایلوت روستایی گفت: امید است به کمک این طرح‌ها و تجربیات به دست آمده از اجرای آنها، به زودی شاهد تحولات بزرگی در آینده این منطقه باشیم و جزیره‌ای زیست محیطی و پاک را به گردشگران داخلی  و خارجی هدیه دهیم.

گفتنی است، چهارمین نشست گزارش‌های سه ماهه پروژه‌های شاهد آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا) با حضور جمعی از مدیران سازمان منطقه آزاد قشم، گروه جایکا و مدیران پروژه‌های پایلوت روستایی برگزار شد.

نوشته تحقق توسعه پایدار جزیره قشم با پروژه تحقیقاتی اکوآیلند اولین بار در رسانه مناطق آزاد. پدیدار شد.

[ad_2]

Source link