ترفند‌هایی برای در امان ماندن از شر جیب بر‌ها
ترفند‌هایی برای در امان ماندن از شر جیب بر‌ها

[ad_1] خیابان‌های شهر‌ها مملوء از جیب بر است و ماهرهایشان آدم‌های خلاقی هستند که کلک‌های زیادی بلندند. برای در امان ماندن از آن‌ها باید مانند خودشان زرنگ باشیم و به هر چیزی از زاویه‌ی دیگری نگاه کنیم. در ادامه ترفند‌هایی به شما یاد خواهیم داد که کمک می‌کنند خود را از شر جیب بر‌ها در […]

[ad_1]

خیابان‌های شهر‌ها مملوء از جیب بر است و ماهرهایشان آدم‌های خلاقی هستند که کلک‌های زیادی بلندند. برای در امان ماندن از آن‌ها باید مانند خودشان زرنگ باشیم و به هر چیزی از زاویه‌ی دیگری نگاه کنیم.

در ادامه ترفند‌هایی به شما یاد خواهیم داد که کمک می‌کنند خود را از شر جیب بر‌ها در امان نگه دارید.

۱- از عابر بانک‌های کنار خیابان استفاده نکنید

دستگاه‌های عابر بانک برای جیب بر‌ها مثل آهنربا است و آن‌ها حتی ممکن است دو نفره کار کنند تا حواس تان را پرت کنند و در همین حین یکی از آن‌ها پول تان را بقاپد. دزدانی هم هستند که سعی می‌کنند رمز کارت تان را متوجه شوند و بعد هم کیف پول تان را بدزدند.

اگر به عابر بانک نیاز داشتید، از آن‌هایی استفاده کنید که داخل ساختمان‌های تجاری یا در فضای بسته هستند. علتش آن است که دستگاه‌های عابر بانکی که در هتل‌ها و رستوران‌ها هستند پول کمتری دارند و احتمال سوء استفاده از آن‌ها آنقدر نیست.

۲- وسایل تان را چک نکنید

گوشی یا کیف پول تان را صرفاً برای اینکه مطمئن شوید سر جایشان هستند بیرون نیاورید. این کار نگاه جیب بر‌ها را بلافاصله به سمت تان می‌کشاند، به خصوص اگر بعد از برخورد با کسی، وسایل تان را چک کنید. اگر لازم بود، این کار را طوری انجام دهید که معلوم نشود وسایل قیمتی تان را کجا گذاشته اید.

یک ترفند دیگر هم که جیب بر‌ها از آن استفاده می‌کنند این است که فریاد می‌زنند «کیف پولم را دزدیدند» تا همه شروع به چک کردن وسایل خود کنند. تا جایی که می‌شود به آن بی اعتنا باشید و وسایل خود را به طور نامحسوس چک کنید، آن هم نه بلافاصله – اجازه دهید مدتی بگذرد، بعد سراغ وسایل تان بروید.

۳- حواس تان به آن‌هایی باشد که در وسایل نقلیه عمومی سریع حرکت می‌کنند

اگر در مترو یا اتوبوس متوجه شدید یک نفر دائم و سریع این طرف و آن طرف می‌رود، وسایل تان را از خودتان دور نکنید. چه بهتر که کیف تان را محکم بچسبید و از دست هایتان مثل یک ابزار حفاظتی استفاده کنید.

جیب بر‌ها وقتی این کار را می‌کنند که می‌خواهند دنبال کیف‌هایی بگردند که یا گوشه‌ای رها شده اند یا می‌توانند درست پیش از پیاده شدن در ایستگاه بعدی به راحتی بقاپندشان. حواس تان به آن‌هایی که دست‌ها و حتی پاهایشان را تکان می‌دهند هم باشد. آن‌ها از این کار برای پرت کردن حواس تان استفاده می‌کنند تا وقتی وسایل تان را کش می‌روند متوجه نشوید.

۴- از لباس‌ها و وسایلی استفاده کنید که جیب مخفی دارند

لباس‌هایی بخرید که جیب مخفی دارند. این لباس‌ها احتمال سرقت شدن وسایل تان در خیابان را کم می‌کند. این لباس‌ها انواع مختلفی هم دارند، مثل جلیقه‌هایی که جیب هایشان داخل است، تی شرت ها، لباس‌های زیر و غیره.

۵- از کیف‌هایی که فقط با یک دکمه بسته می‌شوند استفاده نکنید

اگر خواستید بیرون کیف بیاندازید، از کیفی استفاده کنید که سارقان نتوانند راحت در آن دست کنند و وسایل قیمتی تان را بدزدند. کیف‌های دوشی کج (کراس بادی) انتخاب خوبی هستند، چون نمی‌شود آن‌ها را به راحتی قاپید و فرار کرد. از استفاده از کیف‌هایی که فقط با یک دکمه بسته می‌شوند خودداری کنید.

علاوه بر این، بهتر است از کیف‌هایی استفاده کنید که جیب زیپ دار هم در داخل شان هست و درشان در نهایت با یک دکمه بسته می‌شود. با این حال، جیب بر اگر باتجربه باشد ممکن است بتواند زیپ کیف را هم بدون آنکه متوجه شوید باز کند، بنابراین شاید بهتر باشد از کیف‌هایی استفاده کنید که هم جیب زیپ دار دارند و هم درشان قفلی است.

۶- به علائم هشدار درباره‌ی جیب بر‌ها خیلی توجه نکنید

علائم هشداری مثل «مراقب جیب بر‌ها باشید» دقیقاً همان چیزی هستند که جیب بر‌ها می‌خواهند. چون وقتی با چنین علائمی رو به رو می‌شویم بلافاصله جیب هایمان را چک می‌کنیم و اگر جیب بری آن حوالی باشد همین کار توجهش را جلب می‌کند؛ بنابراین وقتی علامتی می‌بینید جیب هایتان را چک نکنید.

۷- حواس تان به دسته‌هایی باشد که یکباره پخش می‌شوند

جیب بر‌ها گاهی گروهی کار می‌کنند. پس اگر یک دسته آدم را دیدید که با شما وارد ساختمانی شدند یا در مکان‌های توریستی اول دور هم جمع، اما بعدش پخش شدند، حواس تان را جمع کنید. ممکن است متوجه شوید که دارند وانمود به تنها بودن می‌کنند.

حتماً از آن‌ها فاصله بگیرید، چون وقتی پخش می‌شوند که می‌خواهند طعمه‌ی بعدی شان را پیدا کنند. ممکن است وانمود به صحبت با تلفن کنند در حالی که در واقع در حال نقشه کشیدن باشند.

۸- وقتی کسی شروع به دعوا می‌کند نایستید و تماشا کنید

سارقان می‌دانند که خیلی‌ها نمی‌توانند در برابر وسوسه‌ی تماشای دعوای غریبه‌ها مقاومت کنند. به همین خاطر ممکن است یک دعوا راه بیاندازند تا حواس مردم را پرت کنند. در همین حین، جیب بر دیگری خود را داخل جمعیتی که به تماشای دعوا ایستاده اند می‌کند و وسایل قیمتی شان را می‌دزدد. آن‌ها روی این حساب می‌کنند که حواس همه پرت دعوا شود و دیگر حواس شان به کیف یا کیف پول شان نباشد.

افتادن و سر خوردن یا خود را به مریضی زدن هم دیگر روش‌هایی است که ممکن است از آن‌ها برای پرت کردن حواس آدم‌ها استفاده کنند.

۹- نزدیک خیابان راه نروید

بعضی جیب بر‌ها کیف و وسایل قیمتی مردم را با ماشین می‌قاپند. پس وقتی در پیاده رو راه می‌روید، تا جایی که می‌شود از خیابان فاصله بگیرید. اگر ممکن بود، خلاف مسیر حرکت ماشین‌ها راه بروید تا بتوانید ماشین‌هایی که می‌آیند را ببینید. کیف تان را هم روی آن دوش تان که رو به خیابان نیست، بیاندازید.

۱۰- از تکنیک «ساندویچ» غافل نشوید

اگر سوار پله برقی شدید و متوجه شدید چند نفر جلویتان ایستاده اند که اجازه‌ی رد شدن تان را نمی‌دهد، احتمالاً گرفتار تکنیک «ساندویچ» شده اید. آن‌هایی که جلوی راه تان را گرفته اند کارشان این است که برای جیب بری که پشت تان ایستاده وقت بخرند تا بتواند وسایل قیمتی تان را کش برود. این اتفاق معمولاً در مراکز خرید، فرودگاه ها، بازار‌ها یا ایستگاه‌های اتوبوس یا مترو رخ می‌دهد.

برای جلوگیری از این مشکل، وقتی روی پله برقی هستید، کیف تان را جلو بگیرید. اگر احساس کردید در موقعیت «ساندویچ» قرار گرفته اید، قاطعانه، اما مؤدبانه از آن‌هایی که جلویتان ایستاده اند بخواهید که کنار بروند تا بتوانید رد شوید.

 

منبع: روزیاتو

[ad_2]

Source link