تشریح شرایط فعالیت شرکت توتال در ایران
تشریح شرایط فعالیت شرکت توتال در ایران

[ad_1] باشگاه خبرنگاران: اسدالله قره‌خانی سخنگوی کمیسیون انرژی؛ با بیان اینکه به استناد گزارش مسئولان وزارت نفت، شرکت توتال براساس زمانبندی قرارداد را مدیریت کرده است گفت: این شرکت انتخاب پیمانکاران داخلی، آموزش‌ها، نهایی شدن قرارداد‌ها و … را تاکنون انجام داده است. وی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه در صورت خروج ترامپ از […]

[ad_1]

باشگاه خبرنگاران: اسدالله قره‌خانی سخنگوی کمیسیون انرژی؛ با بیان اینکه به استناد گزارش مسئولان وزارت نفت، شرکت توتال براساس زمانبندی قرارداد را مدیریت کرده است گفت: این شرکت انتخاب پیمانکاران داخلی، آموزش‌ها، نهایی شدن قرارداد‌ها و … را تاکنون انجام داده است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه در صورت خروج ترامپ از برجام در اردیبهشت تکلیف قرارداد توتال چه خواهد شد، اظهار کرد: اینکه در آینده چه اتفاقی بیافتد را نمی‌دانیم، اما توتال وابسته به فرانسه است و این کشور می‌تواند به دلیل تحریم‎ها در ایران فعالیتی نداشته باشد.

نماینده مردم علی‌آباد کتول ادامه داد: البته ادامه فعالیت توتال در کشورمان بستگی به موافقت دولت آمریکا دارد، مانند آنکه شرکت‌های بوئینگ و ایرباس که با وجود برخی تحریم‌ها اجازه فروش چند هواپیما به ایران را داشتند یا آنکه در گذشته علی‌رغم وجود تحریم‌های شورای امنیت، آمریکا و اتحادیه اروپا ۴ کشور نفت ما را می‌خریدند و مبادله و انتقال ارز داشتیم.

قره‌خانی تصریح کرد: شرکت‌های فرانسوی مانند توتال، رنو، پژو، ایرباس و … هم شاید بتواند در همان تحریم‌ها با گرفتن فرصتی خود را مستثنی کنند.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه آیا میزان جرایم در قرارداد با توتال برای جلوگیری از هرگونه تخلف بازدارنده نیست، بیان کرد: جرایم در صورت لغو قرارداد از سوی توتال کاملا مشخص شده است، چنانچه هر یک از طرفین بعد از پیش بردن کار و قرارداد تا حدودی از ادامه فعالیت سرباز زند، ضمن پرداخت جریمه پیش‌بینی شده نمی‌تواند مدعی دریافت هزینه‌های انجام شده باشد.

وی ادامه داد: همچنین شرکت توتال ۵ یا ۱۰ سال بعد نمی‌تواند مدعی دریافت سود و بهره سرمایه‌گذاری خود طی این مدت در ایران باشد، براساس این قرارداد در صورت خروج توتال بلافاصله «سی ان پی سی» چین جایگزین شده و کار را با شرکت پتروپارس ادامه می‌دهد.

نماینده مردم علی‌آباد کتول بیان کرد: بعد از بهره‌برداری از پروژه‌ها مطابق درآمد دریافتی، آن مبلغی را که از سوی هر یک از شرکا سرمایه‌گذاری شده باز پرداخت می‌شود و آن هم تنها براساس آنچه در قرارداد ذکر شده است.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: بحث تحریم‌های شورای امنیت در قرارداد با توتال مستثنی شده است، یعنی در صورت انجام چنین تحریمی این شرکت به فعالیت خود در ایران می‌تواند ادامه دهد.

[ad_2]

Source link