تصدی‌گری منجر به توسعه ناموزون تشکیلات دولت شد
تصدی‌گری منجر به توسعه ناموزون تشکیلات دولت شد

entry-content خبرگزاری تسنیم: احمدعلی کیخا نماینده زابل در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه کشور دستخوش مشکلات بسیاری است گفت: به جای آنکه دنبال پیدا کردن راه حل اساسی باشیم، دایم خودمان را سرگرم حاشیه‌ها می‌کنیم که یکی از این حاشیه‌ها ادغام وتفکیک وزارتخانه هاست بدون آنکه هیچ تاثیری در حل مشکلات کشور داشته باشد. […]

entry-content

خبرگزاری تسنیم: احمدعلی کیخا نماینده زابل در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه کشور دستخوش مشکلات بسیاری است گفت: به جای آنکه دنبال پیدا کردن راه حل اساسی باشیم، دایم خودمان را سرگرم حاشیه‌ها می‌کنیم که یکی از این حاشیه‌ها ادغام وتفکیک وزارتخانه هاست بدون آنکه هیچ تاثیری در حل مشکلات کشور داشته باشد.

وی با تاکید براینکه نظام اداری در کشور ما بیش از اندازه گسترده شده است ادامه داد: تشکیلات دولت توسعه ناموزونی پیدا کرده و متاسفانه دولت‌ها تاکنون نتوانسته اند خودشان را از معضل تصدی‌گری جدا کنند و همچنان نیز تمایل دارند همه کاره اقتصاد باشند.

نماینده زابل در مجلس با اشاره به اینکه وزارتخانه‌ها بیشتر باید به سیاست‌گذاری در مسیر تحقق اهداف از پیش تعیین شده بپردازند اضافه کرد: امروزه کار‌هایی که بخش خصوصی می‌تواند انجام بدهد، به دست دولت سپرده‌ایم و کار را به جایی رسانده‌ایم که بخش خصوصی ناتوان و ناکارآمد شده، زیرا رقیب توانمند و با قدرتی به نام دولت را پیش روی خود می‌بینند.

کیخا با اشاره به اینکه سیاست‌های اصل ۴۴ همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده و اقتصاد مقاومتی از سوی ایشان ابلاغ شده است گفت: برای کوچک کردن دولت و حضور بخش خصوصی بار‌ها سیاست‌گذاری صورت گرفته، اما بنا به هر دلیلی به آن نرسیده‌ایم.

وی مهمترین معضل در ناکام ماندن اجرای سیاست‌های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری در خصوص تقویت بخش خصوصی و تعاونی را اصرار بیش از حد دولت‌ها برای داشتن قدرت دانست و اظهار داشت: اگر قرار باشد تحولی در بخش صنعت صورت بگیرد، باید مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی یا مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری با رویکرد تقویت بخش خصوصی کار کارشناسی انجام دهند.

کیخا با اشاره به اینکه امروزه به دنبال تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند گفت: این چه معنایی دارد که بازهم به دنبال بزرگ کردن ساختار وزارت خانه‌ها هستیم و اصولا چه نتیجه‌ای به دست خواهیم آورد.

عضو کمیسیون کشاورزی با تاکید بر اینکه تجربه گذشته نشان داده بزرگ کردن دولت به نفع مدیریت کشور نخواهد بود گفت: اینکه بخواهیم دولت را فربه کنیم و با تشکیل وزارتخانه‌های جدید برای بخش خصوصی مشکل درست کنیم، نتیجه‌ای به دست نخواهد آمد و دور باطل گذشته را تکرار خواهیم کرد.