تک نرخی شدن ارز فرصتی برای حمایت از تولید ملی است
تک نرخی شدن ارز فرصتی برای حمایت از تولید ملی است

[ad_1] خانه ملت: عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان این که تک نرخی شدن ارز فرصت مناسبی برای حمایت از تولید ملی است گفت: اگر از فرصت تک نرخی بودن ارز استفاده نکنیم به نقطه ضعف تبدیل می شود و ممکن است نرخ های دیگری ایجاد شود.    هادی قوامی با اشاره به […]

[ad_1]

خانه ملت: عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان این که تک نرخی شدن ارز فرصت مناسبی برای حمایت از تولید ملی است گفت: اگر از فرصت تک نرخی بودن ارز استفاده نکنیم به نقطه ضعف تبدیل می شود و ممکن است نرخ های دیگری ایجاد شود. 

 

هادی قوامی با اشاره به دلار ۴۲۰۰ تومان، اظهار داشت: در حال حاضر دلار تک نرخی است و برای مدیریت بازار و تک نرخی نگهداشتن آن الزاماتی در نظر گرفته شد که به بخشی از آن در جلسه علنی مجلس اشاره شده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس بااشاره به اختلاف نرخ دلار در بودجه با نرخ کنونی، توضیح داد: در قانون بودجه سال ۹۷، نرخ دلار محاسباتی ۳۵۰۰ تومان است، بنابراین شاهد اختلاف ۷۰۰ تومانی هستیم که سهم دولت از این افزایش حدود ۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان می‌شود.

نماینده مردم اسفراین در مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه باید برای این رقم تعیین تکلیف شود، بیان داشت: در قانون بودجه برای مابه التفاوت درآمد دولت از نرخ ارز ردیف‌هایی در نظر گرفته شد، این مبلغ در زمینه حمایت از تولید هزینه می‌شود تا فشار ناسی از افزایش نرخ ارز به مصرف کنندگان نهایی وارد نشود.

وی در این باره که آیا نیاز به اصلاح قانون بودجه با تغییر نرخ دلار وجود دارد یا خیر گفت: قانون بودجه را نمی‌توان در این زمینه اصلاح کرد، بلکه باید درآمد حاصل از اختلاف نرخ ارز رابرای مصارف خاص در نظر بگیریم و مدیریت آن را نیز بر عهده بانک مرکزی قرار دهیم.

قوامی بااشاره به اینکه عده‌ای با دلار ۳۵۰۰ تومان کالا وارد کشور کرده اند، تاکید کرد: این افراد کالا‌های خود را با احتساب ارز ۴۲۰۰ در بازار به فروش می‌رسانند و همین امر باعث ایجاد فشار بر مصرف کننده می‌شود بنابراین دولت باید بر بازار و فشار ناشی از تغییر نرخ ارز نظارت داشته باشد.

حمایت از تولید ملی با تک نرخی شدن ارز

این نماینده مجلس تاکید کرد: همچنین انتظار می‌رود با کسانی که در حوزه ارز اخلال ایجاد می‌کنند، برخورد قاطع شود و تمام مبادی رسمی و غیر رسمی قاچاق کنترل شود.

وی با بیان اینکه اکنون فرصت مناسبی برای حمایت از تولید ملی است، گفت: باید به سمتی برویم که نقدینگی در تولید هزینه شود اگر نتوانیم نقدینگی را کانالیزه کنیم، توجیه و امنیتی برای سرمایه گذاری در ایران ایجاد نخواهد شد.

قوامی با اشاره به عملکرد گذشته دولت در مدیریت بازار ارز، اظهار داشت: گذشته دولت نشان نمی‌دهد که می‌تواند نرخ ارز را ثابت نگه دارد، اما همه باید برای منافع ملی از تلاش دولت در این زمینه حمایت کنیم و از فرصت تک نرخی شدن ارز برای آبادانی کشور و حمایت از تولید ملی استفاده کنیم.

عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: اگر از فرصت تک نرخی بودن ارز استفاده نکنیم به نقطه ضعف تبدیل می‌شود و ممکن است نرخ‌های دیگری ایجاد شود.

این نماینده مجلس تاکید کرد: با این حال اگر دلار با هر نرخ دیگری جز ۴۲۰۰ خرید و فروش شود، قاچاق محسوب می‌شود.

[ad_2]

Source link