حضور ۳۵ هیئت نظامی در اجلاس (IONS) در تهران
حضور ۳۵ هیئت نظامی در اجلاس (IONS) در تهران

[ad_1] باشگاه خبرنگاران جوان: امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری که صبح امروز شنبه ۱ اردیبهشت برگزار شد، اظهار کرد: اجلاس بزرگ فرماندهان نیروی دریایی کشور‌های حاشیه اقیانوس هند (IONS) از روز دوشنبه ۳ اردیبهشت به میزبانی نیروی دریایی راهبردی ارتش در هتل اسپیناس تهران برگزار می‌شود. […]

[ad_1]

باشگاه خبرنگاران جوان: امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری که صبح امروز شنبه ۱ اردیبهشت برگزار شد، اظهار کرد: اجلاس بزرگ فرماندهان نیروی دریایی کشور‌های حاشیه اقیانوس هند (IONS) از روز دوشنبه ۳ اردیبهشت به میزبانی نیروی دریایی راهبردی ارتش در هتل اسپیناس تهران برگزار می‌شود.

وی افزود: اجلاس کشور‌های شمال اقیانوس هند شامل ۲۳ عضو دائم و ۹ عضو ناظر است و نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز جزو اعضای دائم این اجلاس است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش تصریح کرد: این اجلاس که تاکنون پنج دوره آن در کشور‌های مختلف برگزار شده، بزرگترین اجلاس نظامی تاریخ ایران است که میزبانی آن از ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ به مدت ۲ سال برعهده نداجا بوده و قرار است که حدود ۳۵ هیئت عالی رتبه نظامی از کشور‌های مختلف جهان برای شرکت در این اجلاس ۲ روزه، به تهران سفر کنند.

خانزادی با بیان اینکه اقیانوس هند گرچه سومین اقیانوس بزرگ جهان است، اما از نظر تجارت بزرگترین اقیانوس جهان است، افزود: امروزه ۹۰ درصد تجارت‌ها از طریق دریا انجام می‌شود که یک سوم آن از شمال اقیانوس هند است و این نشان دهنده اهمیت این منطقه است.

وی ادامه داد: علاوه بر تجارت بیش از ۷۰ درصد منابع انرژی نیز در این منطقه‌ای که غربی‌ها آن را منطقه خاورمیانه و مقام معظم رهبری آن را غرب آسیا می‌نامند وجود دارد و جمهوری اسلامی ایران نیز در کانون بیضی این حوزه انرژی قرار گرفته است.

خانزادی با بیان اینکه روزانه بیش از ۱۷ میلیون بشکه نفت از تنگه هرمز صادر می‌شود، گفت: بیش از ۱۰ میلیون بشکه از این صادرات به منطقه شرق آسیا، حدود ۴ میلیون از طریق تنگه باب‌المندب به کشور‌های غربی و حدود ۳ میلیون بشکه نیز در منطقه مصرف می‌شود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با تأکید بر این موضوع که استراتژیست‌های جهان منطقه اقیانوس هند را مرکز ِمرکز می‌نامند، ادامه داد: بیشتر مزیت‌های منطقه در شمال اقیانوس هند وجود دارد؛ بسیاری از کشور‌ها در حاشیه دریا‌ها قرار گرفتند و راه دسترسی به آب‌های آزاد ندارند و به همین خاطر منطقه اقیانوس هند به یکی از مهمترین مناطق جهان بدل شده و از این رو قصد دارند در این منطقه حضور پیدا کنند.

وی ادامه داد: منطقه شمال اقیانوس هند در صورتی که یکپارچه باشد، توان ایجاد قدرت و روند را دارد؛ می‌تواند ثروت زیادی خلق کند به همین خاطر همواره منطقه اقیانوس هند مورد توجه قدرت‌های خارجی بوده و آن‌ها قصد دارند به هر بهانه‌ای در این منطقه حضور داشته باشند، برای نمونه می‌توانید ببینید که بزرگترین ناوگان دریایی ایالات متحده یعنی ناوگان پنجم آن کشور در این منطقه حضور دارند.

خانزادی با اشاره به شکل گیری پدیده جدیدی به نام دزدان دریایی در این منطقه نیز گفت: امروزه دزدان دریایی به پیشرفته‌ترین امکاناتی مجهز شدند که گویی کشوری این سلاح‌ها را در اختیار آن‌ها قرار داده و آن‌ها اطلاعاتی دارند که شاید خیلی از نیرو‌های نظامی نداشته باشند.

فرمانده نیروی دریایی با طرح این سوال که چگونه در عصری که اطلاعات با سرعت رد و بدل می‌شود دزدی دریایی به راحتی شکل می‌گیرد، گفت: اگر اطلاعات را درست کنار هم بچینیم متوجه می‌شویم که این گروه‌ها توسط کشور‌هایی خاص حمایت می‌شوند؛ از سال ۲۰۰۷ میلادی موضوع دزدی دریایی در ۷۰۰ مایلی آفریقای جنوبی ایجاد شد و امروز تا اقیانوس هند گسترش پیدا کرده و به همین خاطر جامعه جهانی این منطقه را منطقه هایریسک اعلام کرده است.

وی با تأکید بر این موضوع که پس از گسترش دزدی دریایی کشور‌های جهان برای مقابله با آن وارد عمل شدند، افزود: بسیاری از کشور‌ها وارد صحنه شدند و نتوانستند کاری بکنند، اما این موضوع برای ایران صدق نمی‌کند چرا که ناوگان‌های گشتی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به شکل شبانه روزی در آب‌های سرزمینی حضور دارند و همچنین ناوگروه‌های ما خارج از منطقه و در آب‌های بین المللی مشغول به مأموریت‌اند؛ تا امروز جمهوری اسلامی ایران ۵۲ ناوگروه به منطقه خلیج عدن اعزام کرده تا امنیت کشتی‌های ایرانی را برقرار کند؛ ما این کار را به شکل مستقل و خارج از پرچم کشور‌های ائتلاف غربی انجام دادیم.

خانزادی ادامه داد: پس از مطرح شدن موضوع دزدی دریایی همچنین به درخواست نیروی دریایی هند جلسه‌ای برای برقراری امنیت این منطقه توسط نیرو‌های دریایی منطقه برگزار شد و بنابر بر این شد تا منطقه به ۴ قسمت تقسیم شده و هر دو سال یک بار ریاست این اجلاس را کشوری از یک منطقه به عهده بگیرد.

فرمانده نیروی دریایی ادامه داد: در آخرین اجلاس که در بنگلادش برگزار شد تصمیم بر آن شد تا ریاست این اجلاس در دو سال به نیروی دریای ارتش جمهوری اسلامی ایران واگذار شود.

وی تصریح کرد: برای شرکت در این اجلاس خیلی از کشور‌ها از جمله ایالات متحده آمریکا درخواست حضور به عنوان عضو ناظر را داشت که در سال ۲۰۱۴ حضور پیدا کرد، اما برای شرکت در اجلاس ۲۰۱۸ با رأی منفی جمهوری اسلامی ایران آن‌ها در اجلاس حضور نخواهند داشت.

فرمانده نیروی دریایی با بیان اینکه بسیاری از کشور‌های اروپایی برای شرکت در اجلاس از ایران درخواست دعوت کردند، گفت: جمهوری اسلامی ایران خود از برخی کشور‌های حاشیه دریای خزر نیز دعوت کرده تا در این اجلاس حضور داشته باشند.

وی درباره این موضوع که آیا در خلال اجلاس بین کشور‌های حضور یافته سند تفاهم یا دیداری انجام خواهد شد، افزود: در خلال برگزاری این اجلاس دیدار‌های دو جانبه‌ای بین بیشتر کشور‌ها رخ خواهد داد.

خانزادی درباره اینکه چنین اجلاس‌هایی چگونه می‌تواند جایگاه نیروی دریایی و نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران را ارتقا بخشد، افزود: امروز پول و رسانه در اختیار استکبار است و ما شاید نتوانیم خیلی از صحبت‌هایمان را به گوش جهانیان برسانیم، اما این سمپوزیم فرصتی را ایجاد می‌کند تا با آن‌ها صحبت کنیم.

فرمانده نیروی دریایی در بخش پایانی نشست در پاسخ به سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان درباره زمان رونمایی ناوشکن سهند نیز خاطرنشان کرد: ناوگان سهند آزمایش‌های دریایی را گذرانده و امروز در حال نصب تجهیزات دفاعی بر روی آن هستیم و ان شاءالله در ماه‌های آینده به خانواده رزمی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران الحاق خواهد شد.

[ad_2]

Source link