خانم نماینده:همسرم سیاسی نیست اماسیاسیون را دوست دارد
خانم نماینده:همسرم سیاسی نیست اماسیاسیون را دوست دارد

[ad_1] باشگاه خبرنگاران جوان: فرا رسیدن ایام نوروز سال ۹۷ بهانه‌ای شد تا گفتگو‌های تفصیلی با طعم “عیدانه” با نمایندگان مجلس شورای اسلامی داشته باشیم، براین اساس پای ناگفته‌های نماینده خانمی قرار گرفتیم که توانسته با وجود سه کودک خردسال همزمان تحصیل، تدریس و فعالیت‌های سیاسی داشته باشد و تمامی این‌ها را مدیون همسر همیشه […]

[ad_1]

باشگاه خبرنگاران جوان: فرا رسیدن ایام نوروز سال ۹۷ بهانه‌ای شد تا گفتگو‌های تفصیلی با طعم “عیدانه” با نمایندگان مجلس شورای اسلامی داشته باشیم، براین اساس پای ناگفته‌های نماینده خانمی قرار گرفتیم که توانسته با وجود سه کودک خردسال همزمان تحصیل، تدریس و فعالیت‌های سیاسی داشته باشد و تمامی این‌ها را مدیون همسر همیشه همراه خود در زندگی می‌داند، در این میان مسائلی همچون میزان مهریه، علاقه به موسیقی و فوتبال، اقدامات برای بانوان، عقبه سیاسی و … را تشریح می‌کند. مشروح مصاحبه را در ادامه می‌خوانید:

*باشگاه خبرنگاران جوان: لطفا در ابتدا خودتان را معرفی کنید؟

مافی: پروانه مافی نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر و متولد شهریور سال ۳۶ هستم.

*باشگاه خبرنگاران جوان: فارغ‌التحصیل کدام دانشگاه هستید و تا چه مقطعی تحصیل کردید؟

مافی: فارغ‌التحصیل رشته دکترای مدیریت حرفه‌ای کسب و کار (دی بی ای) هستم، لیسانس خود را سال ۵۷ از دانشگاه خوارزمی و فوق لیسانس را سال ۷۹ از مرکز آموزش مدیریت دولتی دریافت کردم. البته به دلیل مشغله زندگی و بچه‌ها نتوانستم بعد از لیسانس همان زمان ادامه تحصیل دهم و بعد در سال ۷۹ شروع به تحصیل کردم. جزء دانشجویان انقلابی در همان دوران انقلاب و بعد از آن بودم، وظایف مادری خود را در آن زمان برای سه فرزندم همزمان با تدریس در دبیرستان و سپس در دانشگاه انجام می‌دادم.

*باشگاه خبرنگاران جوان: چند فرزند دارید؟

مافی: سه فرزند دارم. دو پسر و یک دخترم پشت سر هم در عرض شش سال در همان اوایل انقلاب به دنیا آمدند.

*باشگاه خبرنگاران جوان: در چه سالی ازدواج کردید و چگونه با همسرتان آشنا شدید؟

مافی: در سال ۵۷ با همسرم در همان دانشگاه آشنا شدم، البته همکلاسی نبودیم، چون از تیپ بچه‌های مذهبی دانشگاه بودم از من به صورت کاملا سنتی خواستگاری کردند، طی تماس با خانواده‌ام بیشتر صحبت‌ها در منزل انجام شد.

*باشگاه خبرنگاران جوان: مهریه شما چه میزان است؟

مافی: آن زمان سکه ارزان و هفت تومان بود و مهریه بنده به قیمت کنونی سکه، گران است (با خنده). مهریه من ۳۱۳ سکه به تعداد یاران امام زمان (عج) تعیین شد، اما به مبلغ آن روز معادل ۱۰۰ هزار تومان می‌شد و بعد با گران شدن سکه ما زیادی ثروتمند شده‌ایم.

*باشگاه خبرنگاران جوان: ساکن کدام شهر هستید؟

مافی: تهران.

*باشگاه خبرنگاران جوان: همسرتان تا چه میزان در کار‌های منزل به شما کمک می‌کند؟

مافی: همسرم بسیار زیاد طی این مدتی که با یکدگر ازدواج کرده‌ایم در کار‌های منزل من را همراهی می‌کند، اگر کمک‌ها، همفکری و همراهی وی نبود اصلا توفیق فعالیت‌ها و این میزان کاری که طی این سال‌ها داشته‌ام را پیدا نمی‌کردم.

*باشگاه خبرنگاران جوان: آیا همسرتان هم در عرصه سیاسی فعالیت می‌کند؟

مافی: خیر. همسر بنده خیلی آدم سیاسی نیست، اما سیاسیون را دوست دارد.

*باشگاه خبرنگاران جوان: چه شد که وارد عرصه سیاست و نمایندگی مجلس شدید؟

مافی: از ابتدا سیاسی بودم در همان دوران دانشگاه در انجمن اسلامی مشغول به فعالیت بودم و با دیگر دانشجویان علیه رژیم پهلوی فعالیت می‌کردیم، در این میان توبیخ می‌شدیم و در حرکت‌های اعتراضی خود در دانشگاه بسیار کتک می‌خوردیم، اما از زندان رفتن فرار کردیم و بعد با شروع انقلاب همچنان به فعالیت‌های سیاسی و انقلابی خود ادامه دادم.

*باشگاه خبرنگاران جوان: اگر سیاستمدار نمی‌شدید، چه کاری را انتخاب می‌کردید؟

مافی: زمانی که به سابقه خانوادگی خود از سوی پدری نگاه می‌کنم، می‌بینم اگر وارد عرصه سیاست هم نمی‌شدم باز یک سیاسی بودم، زیرا خاندان مافی بسیار سیاسی بودند به ویژه در تاریخ معاصر.

مافی‌ها طی یک دوره بعد از رضاخان در کرمانشاه دولت تشکیل دادند که چهار نفر از اعضای کابینه مافی بودند. آن‌ها بسیار عدالتخواه و آزادی خواه بودند و با نگاهی حتی به عقب‌تر و زمانی که کریمخان در شیراز خود را وکیل‌الرعایا خواند، خاندان مافی از کرمانشاه به شیراز برای حضور در کنار وی مهاجرت کردند.

اکنون یک بخشی از مافی‌ها در شیراز و بخشی دیگر در کرمانشاه زندگی می‌کنند. پدر و عمویم در زمانی که یک دختر خردسال بودم برای من از داستان‌های تاریخ حضور عقبه مافی را در عرصه سیاست و عدالت محوری تعریف می‌کردند.

*باشگاه خبرنگاران جوان: آیا فرزندان شما هم علاقه‌ای به حضور در سیاست دارند یا خیر؟

مافی: به هیچ عنوان فرزندانم علاقه‌ای به حضور در عرصه سیاست ندارند و بیشتر شبیه به پدرشان هستند. البته پسر بزرگم تا حدودی شباهت‌هایی به من دارد، ولی پسر دومم و دخترم خیر.

 

*باشگاه خبرنگاران جوان: آیا فرزندان شما ازدواج کردند؟

مافی: بله. یک نوه هم دارم.

*باشگاه خبرنگاران جوان: آیا تنها منبع درآمد شما حقوق نمایندگی است؟

مافی: بله. اما در گذشته تدریس و کار‌های دیگر هم داشتم، اما الان به دلیل مشغله زیاد عرصه نمایندگی عملا با وجود برخی تقاضا‌ها از سوی دانشگاه آزاد و پیام نور که قبلا هم در آنجا تدریس داشتم، نمی‌رسم.

*باشگاه خبرنگاران جوان: روزی چند ساعت در فضای مجازی هستید؟ کتاب هم می‌خوانید؟

مافی: می‌توان گفت که نسبتا زیاد در فضای مجازی هستم و بسیاری از کار‌ها و هماهنگی‌های خود را در همین فضای مجازی انجام می‌دهم به طور مثال تیم شش نفره‌ای با بنده کار می‌کنند و ما از صبح تمامی اقدامات و هماهنگی‌ها را با هم در آنجا انجام می‌دهیم. البته کتاب هم می‌خوانم، اما کمتر، ولی مقاله و مطلب زیاد می‌خوانم.

*باشگاه خبرنگاران جوان: آیا اهل گوش دادن به موسیقی هم هستید؟ خواننده مورد علاقه‌تان کیست؟

مافی: بله دوست دارم مخصوصا زمانی که بسیار خسته باشم، اما نه آنطور که شخص مشخصی را انتخاب کنم و بسیار علاقه‌مند باشم، بیشتر به خود موسیقی و متن آن اهمیت می‌دهم و گوش دادن به یک موسیقی کلاسیک و با ارزش می‌تواند در زمان خستگی به انسان آرامش دهد.

*باشگاه خبرنگاران جوان: آیا اهل فوتبال و یا طرفدار تیمی هم هستید؟

مافی: خیر، ولی فوتبالیست‌ها را دوست دارم (با خنده)، اما بچه‌هایم پرسپولیسی هستند و معمولا به دلیل علاقه آن‌ها ما هم به همان سمت می‌رویم.

*باشگاه خبرنگاران جوان: بهترین روزی که در سال ۹۶ داشتید چه زمانی بود؟

مافی: جواب این سوال بسیار سخت است، زیرا معمولا اکثر روز‌ها همانند یکدیگر و معمولا بحران‌زا هستند، اما در سال ۹۵ را می‌توانم بگویم. روزی که خبر به دنیا آمدن نوه‌ام را اعلام کردند.

*باشگاه خبرنگاران جوان: بهترین قانونی که به نظر شما مجلس در سال ۹۶ داشته است، چه بود؟

مافی: به نظرم قانون ارزش افزوده به دلیل کار بر روی درآمد‌های پایدار شهرداری‌ها بسیار مهم بود، البته هنوز مصوب نشده و در کمیسیون‌ها در حال بررسی است، ولی این قانون می‌تواند مشکلات بسیاری را در مدیریت شهری حل کند.

*باشگاه خبرنگاران جوان: شما در انتخابات ریاست جمهوری به کدام کاندیدا رای دادید؟

مافی: کاملا معلوم است؛ من فعالیت و تلاشی هم برای انتخاب حجت‌الاسلام حسن روحانی انجام دادم و طی ۱۰ روز در حدود ۱۵ شهر برای انتخاب وی سخنرانی کردم.

*باشگاه خبرنگاران جوان: در حوزه بانوان به نظر شما در مجلس چه اتفاق مهم و قانونی صورت گرفت؟

مافی: اتفاقات خوبی در حوزه خانم‌ها در مجلس اتفاق افتاد، در معاونت زنان و خانواده دفتر حقوق زنان روی عدالت جنسیتی و قانونمند کردن آن تلاش زیادی شده بود، اما باید مصوبه مجلس را دریافت می‌کردیم که این موضوع را در متن قانون برنامه ششم قرار دادیم، البته در ابتدا مخالف‌های بسیاری با آن شد، اما بعد از بررسی‌های بیشتر بر روی مفهوم‌ها و مشکلات موجود و تبیین مفهوم عدالت جنسیتی در مجلس تصویب شد اگرچه روز تصویب این قانون بسیار سخت و دشوار گذشت.

بعد از آن پیگیر دو لایحه مهم حمایت از حقوق کودک و تامین امنیت زنان بودیم که با پیگیری‌های ما سرانجام لایحه حمایت از حقوق کودک در کمیسیون‌های تخصصی بررسی و تایید شد و در همان جلسات ابتدایی سال ۹۷ به صحن علنی خواهد آمد.

لایحه تامین امنیت زنان به کمیسیون حقوقی و قضایی و همچنین قوه قضاییه ارسال شده و آن‌ها با جدیت بر روی آن کار می‌کنند، باید گفت که قضاتی بسیار معتدل و با انصاف هم بر روی این لایحه کار می‌کنند که انشاالله در سال ۹۷ به صحن علنی خواهد آمد. امیدواریم تصویب این لایحه در مجلس بتواند سابقه خوبی برای زنان نماینده مجلس دهم باشد.

البته بر روی مباحث دیگری مانند حضور بانوان در ورزشگاه‌ها، خروج زنان از کشور، کودک همسری و … کار شده است. در سال ۹۶ فراکسیون خانواده هم با حضور خانم‌ها و آقایان نماینده راه‌اندازی شد، امروز شاهدیم که بحث فروپاشی خانواده با وجود شکل‌گیری اشکال مختلفی از خانواده مانند هم‌باشی و ازدواج سفید در حال فروپاشی است مطمئنا این گونه روابط منجر به خانواده‌ای سالم نمی‌شود و فرزندان متولد شده چه بخواهند و چه نخواهند بی‌هویت باقی می‌مانند، متاسفانه اینگونه خانواده‌ها آینده تاریکی را رقم خواهند زد.

همچنین طی نامه‌نگاری با رئیس جمهور درخواست فعالیت دوباره ستاد ملی زن و خانواده را داشتیم، حدود ۵ سال است که فعالیت این ستاد متوقف شده که خوشبختانه بعد از این نامه‌نگاری اولین جلسه را در اواسط اسفند ماه با ریاست حجت‌الاسلام حسن روحانی برگزار کردیم چراکه ریاست این ستاد با شخص رئیس جمهور است و چند تن از اعضای هیئت دولت و روسای چند نهاد مهم فرهنگی کشور هم عضو آن هستند.

*باشگاه خبرنگاران جوان: آیا در ایام نوروز به سفر خواهید رفت؟

مافی: انشاالله شاید اگر امام حسین (ع) بطلبند به کربلا برویم البته بسیار شلوغ است، اما زمان خوبی برای سفر برای ماست.

*باشگاه خبرنگاران جوان: آیا صحبتی و حرفی برای مردم دارید؟

مافی: امیدوارم سال خوبی برای همه مردم باشد، با توجه به پیش‌بینی‌ها سال آینده بسیار خوب است. با توجه به تفسیر‌هایی که مراجع بین‌المللی مانند صندوق بین‌المللی پول از رشد اقتصادی ایران داشته‌اند چهار سال آینده را سال‌های بهبود اقتصادی در ایران دیده و رشد اقتصادی را تا شش درصد پیش‌بینی کرده‌اند که بسیار خوب است.

به نظر می‌رسد اگر ما از این گردنه سخت و سال سختی که در حوزه‌های اقتصادی کشور داشته‌ایم، عبور کنیم سال آینده بهبود، روشنی، سلامتی و خصوصا ایجاد اشتغال فراوان برای جوانان داشته باشیم.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link