دولت برای اصلاح ساختار نظام مهندسی لایحه ارائه کند
دولت برای اصلاح ساختار نظام مهندسی لایحه ارائه کند

[ad_1] خبرگزاری تسنیم: عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از دولت خواست برای رفع اختلاف سازمان نظام مهندسی و وزارت راه و شهرسازی لایحه اصلاح ساختار سازمان نظام مهندسی را به مجلس ارائه کند.    سیدهادی بهادری عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه قانون نظام مهندسی نیازمند اصلاح است، اظهار داشت: مدتهاست […]

[ad_1]

خبرگزاری تسنیم: عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از دولت خواست برای رفع اختلاف سازمان نظام مهندسی و وزارت راه و شهرسازی لایحه اصلاح ساختار سازمان نظام مهندسی را به مجلس ارائه کند. 

 

سیدهادی بهادری عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه قانون نظام مهندسی نیازمند اصلاح است، اظهار داشت: مدتهاست که منتظر هستیم دولت در این زمینه لایحه‌ای به مجلس ارائه کند که تاکنون این اتفاق رخ نداده است، امیدواریم این اتفاق هرچه سریعتر رخ دهد.

وی با تاکید بر اینکه یکی از مواردی که در قانون نظام مهندسی نیازمند اصلاح است، بحث ساخت و ساز‌ها است، ادامه داد: شهرداری‌ها در بحث نظارت بر ساخت و ساز‌ها موفق نبودند و مردم تجربه خوبی را از نظارت شهرداری‌ها ندارند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس به اختلافاتی که اخیراً بین سازمان نظام مهندسی و وزارت راه و شهرسازی رخ داده است، اشاره کرد و افزود: این اختلافات تخصصی است و نباید به سطح جامعه کشیده شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر اینکه هم نظام مهندسی و هم وزارت راه و شهرسازی خود را صاحب حق می‌دانند، اضافه کرد: وزیر راه بخشنامه صادر کرده تا کارمندان دولتی نتوانند کار نظارت انجام دهند و قصد داشته برای مهندسان جوان بیکار، شغل ایجاد کند یا بحث ۵ درصد را حذف می‌کند. در حالی که مشخص نیست آیا زمانی که این ۵ درصد حذف شد، از هزینه نظارت مهندسان کسر می‌شود و مردم هزینه کمتری می‌دهند یا فقط راه تامین بودجه نظام مهندسی را مسدود می‌کنند.

بهادری با تاکید بر اینکه با وضع ۵ درصد از حق نظارت مهندسان، حقوق مکتسبه‌ای برای ادامه حیات نظام مهندسی تعریف شده است اظهار داشت: نظام مهندسی دستگاه ناظر بر عملکرد مهندسان است و این سازمان هزینه‌هایی دارد که باید از محلی تامین شود؛ بنابراین نمی‌توان و نباید آن را قطع کرد. زیرا مهندسان بسیاری در نظام‌های مهندسی سراسر کشور مشغول به کار هستند که با ایجاد مشکل برای نظام مهندسی، بسیاری از مهندسان بیکار می‌شوند.

وی با تاکید بر اینکه بهترین راه این بود که قبل از صدور بخشنامه با حضور تمامی دستگاه‌های مربوطه و در کمیسیون عمران مجلس این مباحث مطرح می‌شد، عنوان کرد: اینکه وزیر راه چالش درست کند و سپس مجلس بخواهد میانجی‌گری کند، یعنی گره کوری درست شده که ابتدا باید آن را باز کرد و سپس به دنبال راهکار بود.

عضو کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: نباید با دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌ها در کشور چالش ایجاد کرد. بهتر است مشکلات وزرات راه و سازمان نظام مهندسی در جلسات کارشناسی حل و فصل شود.

[ad_2]

Source link