دو روایت از سرگذشت جنازه رضا شاه
دو روایت از سرگذشت جنازه رضا شاه

[ad_1] سرویس سیاسی فردا؛ جعفربرزگر: دیروز خبری مبنی برکشف جسد رضا شاه در شهر ری در فضای مجازی منتشر شد. بعد از انتشار این خبر، حرف و حدیت‌های زیادی در مورد صحت این جسد و این که واقعا جسد معتلق به رضا شاه است یا نه مطرح شد. خسرو معتضد از پژوهشگران و اساتید برجسته […]

[ad_1]

سرویس سیاسی فردا؛ جعفربرزگر: دیروز خبری مبنی برکشف جسد رضا شاه در شهر ری در فضای مجازی منتشر شد. بعد از انتشار این خبر، حرف و حدیت‌های زیادی در مورد صحت این جسد و این که واقعا جسد معتلق به رضا شاه است یا نه مطرح شد.

دو روایت از سرگذشت جنازه رضا شاه

خسرو معتضد از پژوهشگران و اساتید برجسته تاریخ معاصر در گفت وگو با «فردا» پیرامون آخرین وضعیت جسد رضا شاه در زمان پهلوی دوم گفت: «آقای مکی در جلد هشتم کتاب تاریخ بیست ساله ایران در مورد جنازه رضا شاه و شاپور علی رضا نوشته است که در حدود دی ماه سال پنجاه و هفت یعنی یکی دو هفته قبل از فرار شاه از ایران، جسد رضا شاه به کشور مصر منتقل شد؛ و در آن جا در گورستانی در مصر دفن شد. آقای مکی از دوستان بنده بود و به نظرم کتاب او از منابع موثقی بهره گرفته است»

این پژوهشگر تاریخ با بیان این که این روایت بیشتر گفته شده است، اما صورت جلسه‌ای به تاریخ ۱/۸/۶۱ هم وجود دارد که در آن بیان شده است جنازه به آمریکا منتقل شده است ادامه داد «صورت جلسه را آقای خلخالی امضا کرده است که خلاصه صورت جلسه این است که جنازه رضا خان و علیرضا پهلوی در مقبره شهر ری  بود اما دو روز قبل از فرار شاه جسد ها را در جعبه هایی به آمریکا  و شهر لس آنجلس  بردند. در این صورت جلسه نوشته شده است که جنازه حسنعلی منصور در مقبره شهر ری وجود داشت. اما جنازه رضا شاه نبود و بنی صدر خائن با تخریب مقبره صد درصد مخالف بود، اما خلخالی ذکر کرده است که من  مقبره را علیرغم مخالفت او تخریب کردم»

معتضد در مورد شایعاتی که مبنی بر پیدا شدن جسد رضا شاه در شهر ری مطرح شده است هم گفت « با توجه به مدارک و شواهدی که وجود دارد و مطالعاتی که بنده انجام دادم به نظرم من این خبر بیشتر شایعه است و خیلی بعید است که جنازه رضا شاه  در ایران باشد»

[ad_2]

Source link