دیدار فرمانده نیروی دریایی عمان با معاون سرلشکر باقری
دیدار فرمانده نیروی دریایی عمان با معاون سرلشکر باقری

[ad_1] روابط عمومی نیروی دریایی ارتش: سردار قدیر نظامی معاون امور بین‌الملل رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح صبح امروز (سه شنبه ۴ اردیبهشت) در حاشیه برگزاری روز دوم اجلاس فرماندهان نیروی دریایی کشور‌های حاشیه اقیانوس هند با دریابان عبدالله الرئیسی فرمانده نیروی دریایی سلطنتی عمان دیدار و از نزدیک گفت وگو کرد. سردار قدیر نظامی […]

[ad_1]

روابط عمومی نیروی دریایی ارتش: سردار قدیر نظامی معاون امور بین‌الملل رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح صبح امروز (سه شنبه ۴ اردیبهشت) در حاشیه برگزاری روز دوم اجلاس فرماندهان نیروی دریایی کشور‌های حاشیه اقیانوس هند با دریابان عبدالله الرئیسی فرمانده نیروی دریایی سلطنتی عمان دیدار و از نزدیک گفت وگو کرد.

سردار قدیر نظامی در این دیدار با ابراز خوشحالی از ملاقات با فرمانده نیروی دریایی سلطنتی عمان طی سخنانی با تاکید بر نقش موثر این کشور در منطقه تاکید کرد: روابط دو کشور جمهوری اسلامی ایران و عمان روابطی تاریخی و کهن است و در واقع نقش آفرینی دو کشور در تنگه هرمز و مسئولیتی که ایران و عمان در این تنگه دارند، نقشی جهانی و منطقه‌ای است.

وی افزود: رهبران دو کشور بر تعمیق و گسترش روابط تاکید دارند و ما امیدواریم که بتوانیم این این رابطه را در سطوح بیشتری گسترش دهیم البته حضور اخیر فرمانده نیروی هوایی ارتش عمان در تهران و همچنین حضور شما به عنوان فرمانده نیروی دریایی دریایی، مصداق بارزی از روابط رو به گسترش دو کشور است.

معاون امور بین الملل رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح همچنین گفت: ما امیدواریم سطح روابط دو کشور بالاتر رفته و رؤسای ستاد کل نیرو‌های مسلح و همچنین وزرای دفاع ایران و عمان نیز به زودی یکدیگر را در تهران یا مسقط ملاقات کنند.

سردار قدیر نظامی اضافه کرد: ایران و عمان سالانه رزمایش‌های مشترک بسیار مهمی برگزار می‌کنند که امیدواریم این رزمایش‌ها ضمن تداوم، گسترش نیز یافته و حتی بتوانیم این رزمایش‌ها را با کشور‌های دیگر دوست و همسایه نیز به طور مشترک برگزار کنیم.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه منطقه ما به یک منطقه بی نظم و ناامنی تبدیل شده و در یک تحلیل کلی ممکن است هر آن اتفاقی در یک گوشه از منطقه رخ دهد بر همین اساس همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های مختلف می‌تواند مثمر ثمر باشد البته در همین فضای ناامن منطقه، روابط ایران و عمان واقعاً یک رابطه نمونه و بسیار خوب است که علت آن را می‌توان در نگاه دوراندیشانه رهبران دو کشور دید و ما معتقدیم که اگر کشور‌های دیگر نیز اختلافات را کنار بگذارند و با حکمت رفتار کنند بسیاری از مشکلات منطقه حل خواهد شد.

معاون امور بین‌الملل رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح با بیان اینکه اتفاقات سال‌های اخیر در منطقه به نفع کشور‌های بیگانه بوده و هیچ نفعی برای مردم منطقه نداشته است، تاکید کرد: شب گذشته تصاویر بسیار تلخی از بمباران یک مراسم عروسی در یمن پخش شد که در آن نشان می‌داد یک کودک پس از بمباران مراسم، جنازه پدرش را در آغوش گرفته و رها نمی‌کند، این اتفاقات اتفاقات بسیار تلخ و جانگدازی است.

سردار قدیر نظامی ادامه داد: اجلاس کشور‌های حاشیه اقیانوس هند ظرفیت مناسبی برای همفکری بیشتر کشور‌های منطقه در جهت حفظ ثبات و تامین امنیت است و ما امیدواریم که نیرو‌های دریایی ایران و عمان در این زمینه فعالیت شان را نسبت به گذشته دوچندان کنند.

همچنین در این دیدار، دریابان عبداللّه رئیس فرمانده نیروی دریایی سلطنتی عمان که به منظور شرکت در اجلاس فرماندهان نیرو‌های دریایی کشور‌های حاشیه اقیانوس هند به تهران سفر کرده ضمن تقدیر از جمهوری اسلامی ایران در برگزاری موفق و سطح بالای این اجلاس گفت: روابط میان ایران و عمان یک رابطه دیرینه و بسیار خوب است از همین رو امیدواریم در نشست هفته آینده کمیسیون مشترک دو کشور راه‌های افزایش سطح تعاملات مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته و سال آینده شاهده افزایش چشمگیر تعاملات میان دو کشور باشیم.

وی افزود: سلطان قابوس پادشاه عمان تاکید بسیار زیادی بر گسترش روابط میان دو کشور دارد و ما در این زمینه تاکنون اقدامات زیادی را انجام داده‌ایم و خوشحال هستیم که رابطه میان دو کشور در حال حاضر از وضعیت بسیار خوبی برخوردار است.

فرمانده نیروی دریایی سلطنتی عمان با اشاره به اختلافات میان عربستان و قطر تاکید کرد: ما دوست نداشتیم که اختلافی در این زمینه شاهد باشیم، اما متاسفانه این اتفاقات روی داد بر همین اساس معتقدیم که کشور‌های منطقه باید اختلافات را کنار گذاشته و راه گفتگو را در پیش بگیرند.

دریابان الرئیسی در پایان اضافه کرد:ما خواستار ایجاد ثبات و امنیت مضاعف در منطقه هستیم چرا که اختلافات و ناامنی‌های منطقه، روی سایر کشور‌ها نیز تاثیر می‌گذارد بر همین اساس باید اختلافات را کنار گذاشت.

[ad_2]

Source link