روحانی؛ ستاره بزرگ نشست سازمان ملل / التماس ترامپ برای دیدار با روحانی
روحانی؛ ستاره بزرگ نشست سازمان ملل / التماس ترامپ برای دیدار با روحانی

آفتاب‌‌نیوز : روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم در یادداشتی نوشت: هفتاد وچهارمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل امروز (سه شنبه) آغاز خواهد شد و مسائل مهمی از جمله تنش در خلیج(فارس)، جنگ یمن، اختلافات هند و پاکستان، درگیری عربی -اسرائیلی و غیره مورد بررسی قرار خواهند گرفت. در این یادداشت آمده است: درحالی که دونالد […]آفتاب‌‌نیوز :

روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم در یادداشتی نوشت: هفتاد وچهارمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل امروز (سه شنبه) آغاز خواهد شد و مسائل مهمی از جمله تنش در خلیج(فارس)، جنگ یمن، اختلافات هند و پاکستان، درگیری عربی -اسرائیلی و غیره مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

در این یادداشت آمده است: درحالی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اصرار دارد در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل شرکت و سخنرانی کند، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در این اجلاس حضور ندارند.

نویسنده می گوید: ستاره بزرگ این اجلاس حسن روحانی، رئیس جمهور ایران خواهد بود؛ کسی که بسیاری از رهبران کشورهای اروپایی و در راس آنها بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس برای دیدار با او به منظور کاهش تنش در خلیج(فارس) پافشاری خواهد کرد و در سایه این دیدار و دیدارهای مشابه سرنوشت دیدار روسای ایران و آمریکا مشخص خواهد شد.

در این یادداشت آمده است: حسن روحانی وعده داده است که در سخنرانی خود در سازمان ملل طرح “ابتکار صلح” را مطرح کند و انتظار می رود که این طرح بازتاب دهنده موضع ایرانی مبنی بر بازگشت آمریکا به پایبندی خود به برجام و برداشت تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران و مردم آن باشد. ما بر این باوریم که حسن روحانی قبل از انجام این شروط از سوی آمریکا از هرگونه دیدار با رئیس جمهور آمریکا استقبال نخواهد کرد.

نویسنده در ادامه با انتقاد از سیاست کشورهای عربی نوشت: کشورهای عربی رهبران کاریزماتیک زیادی داشتند که با توجه به مواضع ضد آمریکایی و ضد اسرائیلی دنیا حساب ویژه ای برای آن ها باز کرده بود اما زمانی که کشورهای عربی و یا ثروتمندان عربی به گاو شیر ده تبدیل شدند و به فکر عادی سازی روابط با اسرائیل افتادند و ضعیت تغییر یافت و کشورهای عربی به بی تاثیر ترین طرف ها در سیاست منطقه ای و بین المللی تبدیل شدند.

در ادامه این یادداشت آمده است: آقای روحانی به ستاره ای تبدیل شده است که رهبران اروپا برای دیدار با او تلاش می کنند و رئیس جمهور آمریکا برای دیدار با وی التماس می کند زیرا او امروز قدرتمند است و کشورش زرادخانه‌ای از سلاح پیشرفته دارد، او یک ائتلافی را رهبری می کند که جنبش های مقاومت را شامل می‌شود؛ جنبش‌هایی که می توانند موازنه سیاسی و نظامی منطقه به خصوص در یمن، لبنان، فلسطین و عراق را تغییر دهند.

نویسنده در پایان می گوید: موقعیت مصر، عراق، الجزایر، سوریه و عربستان در نشست های مجمع عمومی سازمان ملل کجاست؟ پاسخ عدم حضور کامل آنان است، این مساله وضعیت بیمار و وخیم امت عربی را نشان می دهد و دلایل آن کاملا روشن است.Source link