روحانی: کالاهای اساسی گران نمی‌شود
روحانی: کالاهای اساسی گران نمی‌شود

[ad_1] خبرگزاری تسنیم: حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در دیدار عمومی با مردم آذربایجان‌شرقی در ورزشگاه تختی باغشمال تبریز، با اشاره به اینکه مردم آذربایجان قهرمان، مردمی غیور و دلاوری هستند که همواره ستون اصلی ایران عزیز بوده‌اند، اظهار داشت: این خطه، سرزمین علما، نامداران، شعرا، انقلابیون بزرگ و سرزمین مقام معظم رهبری و ستارخان‌ها و […]

[ad_1]

خبرگزاری تسنیم: حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در دیدار عمومی با مردم آذربایجان‌شرقی در ورزشگاه تختی باغشمال تبریز، با اشاره به اینکه مردم آذربایجان قهرمان، مردمی غیور و دلاوری هستند که همواره ستون اصلی ایران عزیز بوده‌اند، اظهار داشت: این خطه، سرزمین علما، نامداران، شعرا، انقلابیون بزرگ و سرزمین مقام معظم رهبری و ستارخان‌ها و باقرخان‌ها، باکری‌ها و باقری‌ها و شفیع‌زاده‌ها و سرزمین لشکر پر افتخار عاشورا است.

وی با بیان اینکه امروز یک بار دیگر می‌خواهیم پیوند جدیدی را برای ارتقاء آذربایجان و سربلندی ایران ببندیم، افزود: از اردیهشت پارسال وعده دادیم امنیت، آرامش و آزادی و پیشرفت را به عنوان ۴ شعار اساسی پیگیری می‌کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه به هم وعده دادیم که سرزمین ما سرزمین امن و امنیت باشد، تصریح کرد: امروز به برکت دلاوری‌های سپاه غیور، ارتش، بسیج ایثارگر شاهد امنیت مثال‌زدنی ایران هستیم. ما هر روز پاس می‌داریم امنیتی را که در سایه وحدت و انسجام ملت ایران به‌وجود آمده و این امنیت را به‌حول و قوه الهی ادامه می‌دهیم.

دولت پای وعده‌هایش ایستاده است

رئیس جمهور ادامه داد: ما به آذربایجان برای دریاچه ارومیه، فرهنگ و زبان ترکی، ارتقای ورزش و تیم تراکتور وعده‌هایی داده‌ایم که پای وعده‌های خود ایستاده ایم.

وی با اشاره به اینکه قرار و وعده ما آرامش بود، اضافه کرد: دولت از آرامش زندگی و آرامش بازار حفاظت می‌کند و به مردم قول می‌دهم توطئه آمریکا و صهیونیست‌ها و برخی مرتجعین عرب در منطقه در پیشرفت ایران عزیز تاثیری نگذارد.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه آن‌هایی که در کاخ سفید نشسته‌اند بدانند چه به تعهدات‌شان، تمدن‌شان و انسانیت‌شان پایبند باشند یا نباشند، دولت ایران به نمایندگی از ملت ایران با هرگونه توطئه آن‌ها با قدرت و قاطعیت برخورد می‌کند، گفت: هیچ‌کس این ملت بزرگ را نمی‌تواند مایوس کند و امید آینده را از ملت بگیرد.

روحانی ایران امروز را از هر زمان دیگر مقتدر‌تر دانست و افزود:، اما اگر کسی بخواهد به پیمان با ملت ما خیانت کند، عواقبش پای آن‌ها را می‌گیرد چراکه ملت و دولت ایران برای هر مرحله‌ای از اقدامات آن‌ها برنامه دارد و مشکلی را پیش‌رو نداریم.

تمام کالا‌های اساسی به همان قیمت قبل باقی خواهد ماند

وی با بیان اینکه اگر مشکلی داریم با دست پرکفایت ملت ایران حل و فصل می‌کنیم، ابراز داشت: برای آرامش مردم تصمیمات قاطع و محکمی در مورد ارز کشور اتخاذ کردیم، کسی نگران واردات و صادرات نباشد، کسی نگران کالا‌های مورد نیاز کشور نباشد، در برابر توطئه خارجی و برخی کوته فکران در داخل برنامه‌ریزی کردیم و تمام نیازمندی‌های کشور را با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کرده و تمام کالا‌های اساسی به همان قیمت قبل باقی خواهد ماند.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه واردات در پارسال اگر ۵۰ میلیارد دلار بوده و اگر امسال ۶۰ میلیارد دلار باشد و خدمات ما از ۱۰ میلیارد دلار به ۲۰ میلیارد دلار برسد، در مورد ارز نگرانی نداریم، اظهار کرد: مسیر ما مسیر توسعه بوده و دولت متعهد به حل مشکلات موجود در این مسیر است. امروز در آذربایجان‌شرقی ۳ هزار میلیارد تومان طرح و پروژه افتتاح می‌شود و برای ۶ هزار میلیارد تومان کلنگ زنی می‌شود.

۸۰۰ میلیارد تومان برای سلامت و درمان استان آذربایجان شرقی هزینه شد

روحانی ادامه داد: به مردم آذربایجان‌شرقی می‌گویم برای توسعه صنایع معدنی استان که توقفی در پروژه مهم ذوب مس ایجاد شده بود، اعلام می‌کنم دستور دادم این توقف برداشته شود. فعالیت مس سونگون آغاز شده و اشتغال و پیشرفت برای مردم خواهد داشت.

وی درخواست حجت‌الاسلام آل هاشم مبنی بر نیاز آذربایجان شرقی به ارتقاء بهداشت و درمان و امکانات پیوند کبد را مورد اشاره قرار داد و گفت: من از همینجا اعلام می‌کنم خوشبختانه امروز اولین پیوند کبد در تبریز انجام شد.

رئیس جمهور، با بیان اینکه در هیئت دولت همه وزرا نسبت به ادب، ایثار، کار و کوشش مردم آذربایجان‌شرقی، صنعت و معدن فعال این استان، کمترین معوقات بانکی، نبودن گدا و تمیزی شهر افتخار می‌کنند اضافه کرد: دولت و ملت ایران به آذربایجان می‌بالد و به تبریز افتخار می‌کند.

روحانی، فعالیت ۱۰۰ خیر فداکار در زمینه بهداشت و درمان را افتخاری برای این استان دانست و گفت: خیرین در ۵ سال گذشته ۲۶۰ میلیارد تومان برای بهداشت و درمان هزینه کرده‌اند و دولت هم متقابلاً ۸۰۰ میلیارد تومان برای سلامت و درمان استان هزینه کرده است.

وی افزود: ما شاهد افتتاح طرح‌های متعدد تا پایان امسال و این دولت در زمینه بهداشت و درمان خواهیم بود و در زمینه کشاورزی و صنعت و… هم طرح‌های متعددی برای آذربایجان شرقی در دست بررسی و اجرا است.

روحانی زبان ترکی و آذری را جزو افتخارات ایران عنوان و خاطر‌نشان کرد: از دانشگاه‌های این استان و از استاندار می‌خواهم مرکز ادب و زبان ترکی را ارتقا دهند و کتاب‌های لازم را به چاپ برسانند چراکه زبان ترکی به عنوان یکی از افتخارات این سرزمین است.

احیای دریاچه ارومیه تعهد دولت است

رئیس جمهور، با تاکید بر‌اینکه احیای دریاچه ارومیه تعهد دولت است، ابراز داشت: من به مردم تبریز و آذربایجان‌شرقی و غربی و شمال‌غرب کشور عرض می‌کنم، اگر تلاش‌های دولت یازدهم و دوازدهم از سال ۹۲ نبود، شهریور ۹۶ چیزی به‌نام دریاچه ارومیه نداشتیم. اگر روند دریاچه ارومیه روند گذشته بود، سال گذشته دریاچه ارومیه خشک شده بود.

وی ادامه داد: امروز اعلام می‌کنم دولت یازدهم ۲۲۰۰ میلیارد تومان برای دریاچه ارومیه هزینه کرده است، بنابراین به شما قول می‌دهم دریاچه ارومیه به‌عنوان نگین ایران باقی خواهد ماند چراکه دریاچه ارومیه به عنوان یکی از تعهدات دولت است و بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان همین الان طرح و پروژه متعدد در حال اجراست.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه مسئول قبلی ستاد احیا که امروز معاون رئیس‌جمهور شده است، قول داده تا پایان دولت دوازدهم ارتفاع آب دریاچه ارومیه ۱ متر افزایش یابد تصریح کرد: تا جایی که در توان داشته باشیم به وعده‌های خود عمل می‌کنیم. هر طرحی در زمینه آب، راه، بهداشت و درمان و… به عنوان تعهد ماست به تعهداتمان عمل می‌کنیم.

روحانی با بیان اینکه در سفر گذشته ۲۳ طرح قول دادیم و بیش از قول خودمان اعتبار گذاشتیم، افزود: از ۲۳ طرح سفر قبل وعده دادیم، ۱۸ پروژه عملی شده و ۵ پروژه در دست اجرا‌ست و دولت متعهد است که این پروژه‌ها را تا پایان ادامه دهد.

وی خاطر‌نشان کرد: می‌دانم بزرگراه تبریز اهر جزو وعده‌ها بوده که ۵۰ درصد عملی بوده و بقیه در دست اجرا‌ست، ولی ۹۰ میلیارد اعتبار قول داده بودیم، اما ۱۰۴ میلیارد پرداخت کردیم و باقیمانده آن بر عهده ماست و انجام می‌دهیم.

روحانی با اذعان به اینکه راه آهن میانه به تبریز جزو وعده‌ها است و تا هفته آینده ریل به بستان‌آباد می‌رسد گفت: امسال راه‌آهن افتتاح شده و ادامه آن به سمت تبریز را ادامه می‌دهیم. به مردم می‌گویم آنچه وعده دادیم، پای وعده خود علی‌رغم مشکلات مختلف ایستاده‌ایم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در دولت یازدهم، ۳۹۹۷ میلیارد تومان در آذربایجان هزینه کرده‌ایم که ۱.۲ برابر دولت قبل است، خاطرنشان کرد: در این سفر هم اجرای ۲۸ طرح و پروژه را قول می‌دهیم که ۱۱۸۸ میلیارد تومان وعده دولت به مردم آذربایجان شرقی خواهد بود که این رقم غیر از ۷۳۵ میلیارد صندوق توسعه ملی است و برخی از پروژه‌ها عصر امروز در جلسه شورای اداری افتتاح یا آغاز عملیات اجرایی آن اعلام می‌شود.

وی در پایان گفت: به وعده آرامش، آزادی و امنیت و پیشرفت کشور اطمینان داشته باشیم و در سال حمایت از کالای ایرانی برای حمایت از تولید ایرانی تلاش می‌کنیم.

[ad_2]

Source link