سؤالات زیادی در جامعه وجود دارد که باید به آن‌ها پاسخ داد
سؤالات زیادی در جامعه وجود دارد که باید به آن‌ها پاسخ داد

[ad_1] خبرگزاری فارس: تولیت آستان قدس رضوی گفت: امروز نیازمند کار اجتهادی و اجتهاد تمدن‌ساز هستیم، امروز سؤالات و پیچیدگی‌های زیادی در جامعه وجود دارد که نیازمند پاسخ است. به گزارش آستان نیوز، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی در مراسم عمامه‌گذاری طلاب دانشگاه علوم اسلامی رضوی با بیان اینکه محصول دانشگاه علوم اسلامی رضوی باید روحانی […]

[ad_1]

خبرگزاری فارس: تولیت آستان قدس رضوی گفت: امروز نیازمند کار اجتهادی و اجتهاد تمدن‌ساز هستیم، امروز سؤالات و پیچیدگی‌های زیادی در جامعه وجود دارد که نیازمند پاسخ است.

به گزارش آستان نیوز، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی در مراسم عمامه‌گذاری طلاب دانشگاه علوم اسلامی رضوی با بیان اینکه محصول دانشگاه علوم اسلامی رضوی باید روحانی فاضل، برخوردار از علم صائب و عمل صالح و تأثیرگذار در عرصه‌های اجتماعی، معرفت‌افزایی، بصیرت‌آفرینی و گره‌گشایی از جامعه به ویژه در مسائل دینی و تبلیغی باشد، خاطرنشان کرد: روحانیت باید در عرصه‌های دانش و دانش‌افزایی، تبلیغ و رساندن پیام دین و اجرای دین تلاش و فعالیت کند.

تولیت آستان قدس رضوی افزود: در زمینه فقه اجتهادی از گذشته تاکنون تلاش‌های زیادی صورت گرفته، اما امروز نیازمند کار اجتهادی و اجتهاد تمدن‌ساز هستیم، امروز سؤالات و پیچیدگی‌های زیادی در جامعه وجود دارد که نیازمند پاسخ است.

وی با اشاره به اینکه حوزه و دانشگاه ما علاوه بر آنچه در گذشته انجام می‌شده نیاز به کار و تلاش مضاعف دارد تا برای نیاز‌های امروز امت اسلامی پاسخ بیابد. تصریح کرد: امروز نیازمند صیانت از حوزه‌های علمیه در برابر اندیشه‌های نادرست سکولاریزم اجتماعی هستیم.

عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: امروز طبق همه آمار‌ها جوانان به ویژه در غرب زمینه گرایش به معنویت و شناخت اسلام را دارند، بنابراین رساندن پیام اسلام به جامعه بسیار مهم است.

وی اضافه کرد: همواره استکبار در مقابل کسانی که امر به خوبی‌ها و نهی از زشتی‌ها کنند صف آرایی می‌کنند و در مقابل دینی که می‌تواند نجات‌بخش زندگی بشریت، ضد استکبار، ضد ظلم و از نابودکننده افکار باطل باشد، می‌ایستند.

وی با اشاره به بایکوت خبری بیانات رهبر معظم انقلاب در رسانه‌های جهان، عنوان کرد: رسانه‌های استکباری با هماهنگی یکدیگر سال‌هاست که بیانات رهبر معظم انقلاب را بایکوت می‌کنند، دستورالعمل آن‌ها این است که اجازه انتقال سخنان روشنگرانه را در جهان ندهند.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: مقام معظم رهبری «فهم شجاعانه» را در فتنه ۸۸ وارد ادبیات سیاسی ما کردند؛ اینکه انسان شجاعانه بفهمد و تحت تأثیر القائات قرار نگیرد و مطابق با این شناخت سمت‌گیری کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اینکه مبلغان برای تبلیغ دین و شناساندن حقیقت و معارف الهی باید فقط از خداوند خشیت داشته باشد، اظهار کرد: امروز آنچه حوزه‌ها، دانشگاه‌ها و محیط دینی ما را تهدید می‌کند، سکولاریزم الحادی و معنوی نیست، چون دانشگاه‌های ما مبتنی بر نگاه توحیدی و اوج معنویت برای انسان است.

رئیسی اضافه کرد: امروز سکولاریزم اجتماعی تهدیدکننده جامعه ماست؛ نگاه به دین به عنوان عملی فردی و حوزه علمیه‌ای که به انقلاب کاری نداشته باشد، تهدیدکننده است.

وی با بیان اینکه طلاب و دانشجویان باید مطالبه‌گران عدالت‌خواهی و حق‌طلبی در جامعه باشند، بیان کرد: حوزه علمیه و دانشگاه ما مجموعه‌ای از روشنفکرانی است که قبل از دیگران می‌بینند، می‌فهمند و هشدار می‌دهد.

رئیسی ادامه داد: روشنفکر کسی نیست که ادعای بینش روشن داشته و دلداده غرب باشد و بدون نگاه به فرهنگ و تمدن اصیل کشورش فرهنگ غربی را ترویج کند. به تعبیر مقام معظم رهبری، که پیش از انقلاب این جریان را می‌شناختند، جریان روشنفکری ما ناسالم متولد شد؛ به این معنا که به جای اینکه نگاهش به دین و ارزش‌های دینی و داشته‌های فرهنگ غنی دینی باشد، به دست مغرب زمین است تا آن‌ها در کشور ما گره گشایی کنند.

وی جریان روشنفکری در کشور‌های اسلامی را ضد غرب، مبتنی بر فرهنگ و داشته‌های دینی دانست و خاطرنشان کرد: آنچه رهبر معظم انقلاب به همه ما هشدار می‌دهند، اندیشه و عمل انقلابی در موضوعات گوناگون است و تنها راه برون‌رفت ما از مشکلات اجرایی، قانونی و قضایی نگاه انقلابی، جهادی و اثربخش است.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه دانشگاه علوم اسلامی رضوی باید علاوه بر داشتن محاسن دانشگاه‌های کشور، دارای نگاه و بالندگی حوزه باشد، تصریح کرد: فرهیختگان و اندیشمندان در این مجموعه باید برای رشد و بالندگی دانشگاه در محضر عالم آل محمد (ص) به طرف تخصصی کردن دانشگاه و افزایش کمی و کیفی آن گام بردارند؛ دانشگاه شما می‌تواند بنیه علمی آستان قدس را تقویت کند.

رئیسی گفت: انتظار این است که دانشگاه علوم اسلامی رضوی با این همه فرهیخته و روحانی در مرجعیت علمی مشهد مقدس نقش جدی ایفا کند.

[ad_2]

Source link