سخنرانی ظریف در مجمع عمومی سازمان ملل
سخنرانی ظریف در مجمع عمومی سازمان ملل

[ad_1] خبرگزاری ایسنا: وزیر امور خارجه عصر امروز به وقت نیویورک در اجلاس عالی رتبه صلح پایدار در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کرد این اجلاس در روز‌های ۲۴ و ۲۵ آوریل (چهارم و پنجم اردیبهشت) در مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار می‌شود.این اجلاس به پیشنهاد میروسلاو لایچاک رئیس هفتاد و دومین مجمع عمومی […]

[ad_1]

خبرگزاری ایسنا: وزیر امور خارجه عصر امروز به وقت نیویورک در اجلاس عالی رتبه صلح پایدار در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کرد

این اجلاس در روز‌های ۲۴ و ۲۵ آوریل (چهارم و پنجم اردیبهشت) در مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار می‌شود.
این اجلاس به پیشنهاد میروسلاو لایچاک رئیس هفتاد و دومین مجمع عمومی سازمان ملل و در سطح رئیسان جمهوری، نخست وزیران یا وزیران خارجه تشکیل شده است.

محور‌های مهم سخنرانی وزیر امور خارجه در اجلاس عالی رتبه صلح در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به شرح زیر است:

حفظ صلح و امنیت بین المللی و مقابله با تهدیدات پیش روی صلح، هدف اصلی این سازمان است؛ بنابراین تمرکزی تازه بر مسایلی همچون حفظ و ایجاد صلحی پایدار لازم است. این موضوع به ویژه در منطقه ما که با تنش‌های موجود بیشترین خسارت‌ها را از درگیری‌های طولانی متحمل شده است، اهمیت مضاعفی دارد.

پیشگیری از جنگ نیازمند تمرکز بر علل و ریشه‌های ایجاد آن، از جمله عواملی، چون اشغالگری، مداخلات خارجی و افراط گرایی است.

گسترش توهمات هژمونیک و تلاش برای دستیابی به امنیت به هزینه دیگران از طریق انحصار و ایجاد بلوک، موجب تشدید گسترش تنش و درگیری گردیده و مسابقه تسلیحاتی مخربی را ایجاد کرده است.

بسیار حائز اهمیت است که برای اتخاذ یک رویکرد جدید بر مبنای ایجاد “منطقه‌ای قوی” تلاش نماییم، به جای این که تلاش کنیم که قویترین در منطقه باشیم. می‌بایست به جای ایجاد بلوک امنیتی، به ایجاد شبکه‌های امنیتی بپردازیم که از طریق آن منافع همه اعضا تامین شود و همه در این رویکرد برنده خواهند بود.

در دنیای به هم پیوسته کنونی، امنیت هیچ کشوری به هزینه دیگران تضمین نخواهد شد.

جمهوری اسلامی ایران معتقد است رویکرد کنونی برخی کشور‌ها مبتنی بر بازی با حاصل جمع صفر که مستلزم تلاش برای دستیابی هژمونی و انحصار و محروم سازی در منطقه خاورمیانه طی چهار دهه گذشته بوده، عامل اصلی جنگ‌های مستقیم و غیر مستقیم مخربی بوده است و این رویکرد باید تغییر یابد.

از همه کشور‌ها می‌خواهیم به تلاش‌های ما برای پیشبرد این اهداف که شامل ایجاد منطقه‌ای قوی و همچنین امنیت شبکه‌ای یکپارچه است بپیوندند.

این تغییر رویکرد نیازمند پذیرش و احترام به اصولی مشترک همراه با اقداماتی، چون اعتماد سازی می‌باشد و برای پیشبرد این هدف جمهوری اسلامی ایران راه اندازی یک مجمع گفتگوی منطقه‌ای در خلیج فارس را به منظور غلبه بر چالش‌های پیش رو و ایجاد صلح پایدار در منطقه پیشنهاد می‌کند.

ما از کشور‌های همسایه در این راه آبی استراتژیک که جنگ‌های بسیاری را شاهد بوده است دعوت می‌کنیم برای حل این چالش‌ها به ما بپیوندند.

از سازمان ملل انتظار داریم در مراحل اجرای این فرایند که ترتیبات آن حدود ۳۰ سال پیش در پاراگراف ۸ قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت در نظر گرفته شده، ولی هیچ گاه اجرایی نشده است، با ما همکاری کند.

[ad_2]

Source link