سردار سلیمانی آماده انتقام خون شهدای پایگاه تیفور است
سردار سلیمانی آماده انتقام خون شهدای پایگاه تیفور است

[ad_1] ایسنا: روزنامه رای‌الیوم چاپ لندن در یادداشتی به قلم عبدالباری عطون، نوشت: با وجود پایان تجاوز سه جانبه آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه که بیشتر از یک ساعت طول نکشید و بیشتر اهداف خود را محقق نکرد تنش‌های به وجود آمده بعد از این حمله همچنان رو به افزایش است و شلیک موشکی […]

[ad_1]

ایسنا: روزنامه رای‌الیوم چاپ لندن در یادداشتی به قلم عبدالباری عطون، نوشت: با وجود پایان تجاوز سه جانبه آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه که بیشتر از یک ساعت طول نکشید و بیشتر اهداف خود را محقق نکرد تنش‌های به وجود آمده بعد از این حمله همچنان رو به افزایش است و شلیک موشکی اخیر پایگاه هوایی شعیرات سوریه چیزی جز مقدمه و یا هشداری برای جنگ میان ایران و اسرائیل که بیشتر کارشناسان زمان آن را نزدیک می‌دانند، نیست.

در این یادداشت آمده است: داستان از جایی آغاز شد که یک سخنگوی نظامی سوری اعلام کرد پدافند هوایی سوریه با یک تجاوز خارجی مقابله کرده است و تعدادی از موشک‌های آن‌ها را سرنگون کرده است و رژیم صهیونیستی پشت این تجاوز قرار دارد و پدافند هوایی ما توانست با این تجاوز مقابله کند. با توجه به این اتفاقات می‌توان به این نتیجه رسید که پدافند هوایی سوریه در حالت آماده‌باش است و منتظر یک تجاوز اسرائیلی و یا مقابله نظامی میان ایران و اسرائیل است؛ زیرا ارتش اسرائیل منتظر حمله انتقامی گسترده از سوی ایران در واکنش به حمله آن‌ها به پایگاه هوایی T۴ است که منجر به شهادت ۱۴ مسئول نظامی که هفت نفر آن‌ها ایرانی بودند، هستند و ارتش اسرائیل به اعلام وضعیت فوق‌العاده کرده است. روزنامه نیویورک تایمز به نقل از مسئولان نظامی اسرائیلی اعلام کرده است که بارزترین شخصیت کشته شده در این حمله مهدی دهقان، مسئول بخش هواپیما‌های بدون سرنشین سپاه قدس جمهوری اسلامی ایران است.

عطون در ادامه این یادداشت می‌نویسد: از زمان شکست اسرائیل توسط مقاومت اسلامی، حزب‌الله در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۶ که ارتش اسرائیل شکست خورده عقب‌نشینی کرد. جنگ نیابتی میان ایران و اسرائیل در خاک سوریه و لبنان هیچگاه متوقف نشد، اما توماس فریدمن، نویسنده آمریکایی به نقل از مسئولان نظامی ارشد اسرائیلی که با آن‌ها در جبهه جولان در مرز‌های سوریه و فلسطین دیدار کرده بود در مقاله‌ای در روزنامه نیویورک تایمز نوشت که این جنگ (ایران و اسرائیل) به زودی به مرحله مقابله مستقیم تبدیل خواهد شد. موشک‌های اسرائیلی پایگاه هوایی تیفور در نزدیکی شهر حمص را هدف قرار دادند، زیرا بر این باورند که این پایگاه مقر سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران است و اکنون آماده حمله به وسیله هواپیما‌های بدون سرنشین پیشرفته و هدف قرار دادن عمق اسرائیل است. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی چندین بار تهدید کرده که اجازه نخواهیم داد ایران در خاک سوریه پایگاه نظامی داشته باشد. آویگدور لیبرمن وزیر دفاع رژیم صهیونیستی نیز همین تهدیدات را تکرار کرد.

همچنین توانایی‌های پدافند پیشرفته هوایی سوریه که روسیه در ماه‌های اخیر به پیشرفت‌های آن افزود، فرماندهان نظامی اسرائیلی را نگران کرده است بخصوص بعد از اینکه این پدافند توانست پنج موشک از هشت موشک شلیک شده به پایگاه تیفور را منهدم کند و گفته می‌شود که بعد از حمله سه جانبه آمریکا، فرانسه و انگلیس، این پایگاه به موشک‌های اس ۳۰۰ روسی مجهز شده است.

بر اساس تحلیل نویسنده این یادداشت: دیزنکوف، رییس ستاد نیرو‌های دفاعی اسرائیل نیز دو هفته پیش در گفت‌وگو با یک برنامه تلویزیونی اعلام کرده است که انتظار می‌رود به زودی و تا قبل از پایان سال جاری انتظار می‌رود که در جبهه شمالی (سوریه و لبنان) جنگی رخ دهد، همچنین علی‌اکبر ولایتی، مشاور مقام معظم رهبری اعلام کرده است که تجاوز اسرائیل به پایگاه تیفور و شهادت چند ایرانی بی‌پاسخ نخواهد ماند. بروز جنگ میان ایران و اسرائیل در خاک سوریه بی‌شک دو قدرت بزرگ یعنی آمریکا و روسیه را نیز درگیر خواهد کرد با وجود این‌که آن‌ها تلاش می‌کنند که خویشتنداری اتخاذ کنند و با توجه به گزارشات آمریکایی‌ها که تاکید می‌کنند دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا به دلیل رسوایی‌های جنسی و سیاسی ممکن است عزل شود. بعید نیست که فرماندهان اسرائیلی قبل از بیرون کردن وی از کاخ سفید آتش جنگ را شعله‌ور کنند، زیرا هیچ رییس‌جمهور آمریکایی به اندازه ترامپ از اسرائیل حمایت نخواهد کرد.

عبدالباری عطون در این یادداشت می‌نویسد: هرگونه تجاوز از سوی اسرائیل بر محور مقاومت با پاسخ جدی و قوی از سوی ایران، سوریه و حزب‌الله خواهد شد و اسرائیل از بمباران هوایی از طریق حریم هوایی لبنان اکتفا کرده است، زیرا می‌ترسد جنگنده‌های آن‌ها سرنگوشن شوند همان‌گونه که اف ۱۶ آن‌ها در فوریه گذشته ساقط شد. زرادخانه ایران، حزب‌الله و سوریه مجهز به موشک‌های پیشرفته است که تعداد آن‌ها به صد‌ها هزار در مقیاس‌های مختلف می‌رسد و می‌تواند زیان‌های زیادی به رژیم صهیونیستی وارد کند و اگر هواپیما‌های جدید بدون سرنشین را به آن‌ها اضافه کنید، تصویر سیاهی برای نظامیان و شهروندان اسرائیلی ترسیم خواهد شد.

عبدالباری عطون در پایان می‌نویسد: ما با عنوان مقاله توماس فریدمن که می‌نویسد «سوریه حتما منفجر خواهد شد» اختلاف نظر نداریم، اما مهم‌ترین اختلاف نظر ما این است که ما انتظار داریم این انفجار اسرائیل را ویران خواهد کرد.

[ad_2]

Source link