ضرب‌الاجل ترامپ بر خلاف تعهدات آمریکا است
ضرب‌الاجل ترامپ بر خلاف تعهدات آمریکا است

entry-content خبرگزاری ایرنا:: معاون وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه در دیدار‌های دوجانبه در وین موارد نقض برجام توسط آمریکا مطرح شده است، گفت: تحولات چندان آسانی در پیش رو نیست و امیدواریم در مجموعه کمیسیون مشترک برجام به درک مشترکی از شرایط جاری برسیم. معاون وزیر امور خارجه ایران عصر پنجشنبه گفت: در […]

entry-content

خبرگزاری ایرنا:: معاون وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه در دیدار‌های دوجانبه در وین موارد نقض برجام توسط آمریکا مطرح شده است، گفت: تحولات چندان آسانی در پیش رو نیست و امیدواریم در مجموعه کمیسیون مشترک برجام به درک مشترکی از شرایط جاری برسیم.

معاون وزیر امور خارجه ایران عصر پنجشنبه گفت: در حاشیه نشست کمیسیون مشترک برجام بطور معمول با برخی از کشور‌های مشارکت کننده در برجام یا در صورت نیاز با همه آن‌ها دیدار‌های دوجانبه برگزار می‌کنیم. این بار هم تا الان با هیات اتحادیه اروپا، روسیه، فرانسه و آلمان دیدار کرده ایم و با هیات‌های دیگر نیز متعاقبا دیدار‌هایی خواهیم داشت.

وی خاطرنشان کرد: در دیدار‌های دوجانبه مباحث مربوط به میزان پایبندی دولت آمریکا به تعهداتش در برجام و مواردی که مورد نقض واقع شده است را مطرح کردیم. مواضع برخی از کشور‌ها کاملا با مواضع ایران نزدیک است و مواضع برخی دیگر نیز موید نقض برجام توسط آمریکا است، ولی تا حدی از گفتن آن ابا دارند.

تحولات پیش رو، تحولات آسانی نخواهد بود

عراقچی افزود: در این دیدار‌ها مشورت‌های نزدیکی داشتیم و شرایط را تشریح کردیم؛ تحولاتی که در پیش است تحولات چندان آسانی نخواهد بود؛ ضرب الاجلی که آقای ترامپ تعیین کرده است مسلما برخلاف تعهدات آمریکا است، چون ایجاد فضای نگرانی و تردید درباره اینکه پس از این ضرب الاجل چه شرایطی پیش خواهد آمد، طبعا باعث عدم اجرای موفقیت آمیز برجام در زمان کنونی می‌شود و این از نظر ما نقض روشن برجام است.

وی افزود: این‌ها مواردی بوده که در دیدار‌های دوجانبه مطرح کردیم و در دیدار‌های بعدی نیز مطرح خواهیم کرد و امیدواریم که در مجموعه کمیسیون مشترک بتوانیم به یک تفاهم و درک مشترک نسبت به شرایط جاری برسیم.

هیچ روند کناری به موازات کمیسیون مشترک را به رسمیت نمی‌شناسیم

معاون وزیر امور خارجه درباره گفت: وگو‌های کشور‌های اروپایی درباره برجام گفت: مشورت‌های جانبی که کشور‌های ۱+۵ ممکن است با یکدیگر داشته باشند ربطی به کمیسیون مشترک ندارد و نخواهد داشت.
وی تصریح کرد: کشور‌ها مجازند که با هم مشورت‌هایی داشته باشند، اما طبیعتا روند ۱+۵ و کمیسیون مشترک یک روند دسته جمعی با مشارکت همه کشور‌های عضو برجام است و ما هیچ روند کناری را به رسمیت نمی‌شناسیم و مصوبات آن را هم قبول نداریم.

بحث کمیسیون مشترک بر موضوع رفع تحریم‌ها متمرکز خواهد بود

عراقچی همچنین در گفت: وگوی مشترک با خبرنگاران ایرنا و واحد مرکزی خبر در وین گفت: این بار بحث ما در کمیسیون مشترک بطور مشخص بر موضوع رفع تحریم‌ها و بدعهدی‌ها و تعلل‌ها و حتی مشخصا نقض تعهدات انجام شده توسط دولت آمریکا، متمرکز خواهد بود و هیات ایرانی موارد مشخص نقض برجام توسط آمریکا را در کمیسیون مشترک ارائه خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: کمیسیون مشترک دارای گروه‌های کاری مختلف است و روز گذشته (چهارشنبه) گروه کاری رفع تحریم‌ها تشکیل جلسه داد و بصورت ریز و مفصل همه مواردی که توسط آمریکا یا دیگران در چهارچوب برجام مورد نقض یا تاخیر واقع شده است را برشمردیم و این‌ها در گروه کاری بررسی شده و گزارش گروه کاری در کمیسیون مشترک ارائه خواهد شد.

وی افزود: این گزارش را هم طرف مقابل و هم طرف ایرانی ارائه خواهد داد. ما برداشت‌های خودمان را ارائه خواهیم داد و انتظار داریم که کمیسیون مشترک درخصوص این موارد نقض موضع خودش را بیان کند.

هیچ امکانی برای مذاکره مجدد یا توافق تکمیلی وجود ندارد

معاون وزیر امور خارجه در بخش دیگری از این گفت: وگو درخصوص ادعا‌های دولت آمریکا درباره اصلاح ایراد‌های برجام گفت: موضع ما کاملا روشن و تردیدناپذیر است؛ برجام به هیچ وجه امکان مذاکره مجدد، باز شدن و بحث مجدد ندارد؛ هیچ امکانی برای یک توافق تکمیلی، یک الحاقیه یا عباراتی از این قبیل که این روز‌ها استفاده می‌شود، از دید ما وجود ندارد.

وی تاکید کرد: برجام محصول مذاکرات طولانی و بسته‌ای از بده بستان‌هایی بوده که صورت گرفته و جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود کاملا پایبند بوده و آژانس بین المللی انرژی اتمی در تقریبا ۱۰ گزارش مستمر پایبندی ایران را تائید کرده و ما انتظار داریم که طرف مقابل نیز به تمام تعهدات خود بطور کامل عمل کند.

عراقچی افزود: بخشی از تعهداتی که آن‌ها دارند در زمینه لغو یا اسقاط قوانین خودشان بوده و کار‌هایی در این زمینه انجام شده است، اما بیشتر از آن باید فضای لازم برای اجرای موفق برجام که جزو تعهدات آن‌ها در برجام است را فراهم کنند، اما متاسفانه فضایی که تا الان بخصوص توسط دولت جدید آمریکا در مدت تقریبا یک سال و دو ماه گذشته ایجاد شده، نه تنها فضای سازنده‌ای نبوده بلکه برعکس فضای مخربی بوده است. ترساندن و تهدیدکردن جامعه تجاری و اقتصادی دنیا که با ایران کار نکنند این نقض آشکار بند‌های مختلف برجام است و باید به آن رسیدگی شود، اما با این حال از دید ما هیچ امکانی برای مذاکره مجدد و بحث مجدد درباره مفاد برجام وجود ندارد.

یازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام که هشتمین نشست این کمیسیون از روز اجرایی شدن برجام (۱۶ ژانویه ۲۰۱۶) است، روز جمعه به ریاست هلگا اشمید نماینده اتحادیه اروپا و عراقچی و با حضور نمایندگانی از کشور‌های ۱+۵ در هتل کوبورگ وین برگزار خواهد شد.