ظریف:امیدواریم تصویر روشن‌تری از آینده برجام ترسیم کنیم
ظریف:امیدواریم تصویر روشن‌تری از آینده برجام ترسیم کنیم

[ad_1] خبرگزاری فارس: محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان بعدازظهر امروز (یکشنبه) در دیدار با «وانگ یی» همتای چینی خود در پکن ضمن ابراز خرسندی از این دیدار و قدردانی برای انجام این دیدار در روز یکشنبه، بیان کرد: برای من بسیار مهم بود سفری که برای گفتگو با اعضای باقیمانده برجام شکل می‌گیرد را […]

[ad_1]

خبرگزاری فارس: محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان بعدازظهر امروز (یکشنبه) در دیدار با «وانگ یی» همتای چینی خود در پکن ضمن ابراز خرسندی از این دیدار و قدردانی برای انجام این دیدار در روز یکشنبه، بیان کرد: برای من بسیار مهم بود سفری که برای گفتگو با اعضای باقیمانده برجام شکل می‌گیرد را با چین شروع کنم.

وی با بیان اینکه ایران و چین در شرایط دشوار و راحتر همواره دوست نزدیک هم بودند، خاطرنشان کرد: مشارکت جامع راهبردی بین دو کشور که مورد توجه رهبران ایران و چین است، راهنمایی همکاری‌های ما بوده است.

ظریف بیان کرد: امیدواریم در این سفر هم در گفتگو با جنابعالی و هم در سفر‌های دو روز آینده (مسکو و بروکسل) بتوانیم تصویر روشن‌تری از آینده برجام ترسیم کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: بسیار خوشحالم که امروز قبل از این ملاقات، همکاران ما در مورد جزییات گسترش هر چه بیشتر روابط دوجانبه ایران و چین صحبت کردند و امیدوارم در این زمینه که برای ما بسیار اهمیت دارد، با چین به عنوان شریک اول جمهوری اسلامی ایران گفتگو‌های بیشتری را داشته باشیم.

ظریف در اولین سفر برجامی‌اش بعد از خروج آمریکا از این توافق امروز وارد پکن شد و قرار است فردا (سه‌شنبه) به مسکو برود و با سرگئی لاوروف همتای روسی خود دیدار و گفتگو کند و روز سه شنبه نیز در بروکسل با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزرای خارجه سه کشور اروپایی (آلمان، انگلیس و فرانسه) به گفتگو درباره تضمین‌هایی که قرار است اروپا پس از خروج آمریکا از برجام بدهد، بنشیند.

براساس این گزارش، ظریف در بدو ورود به پکن در جمع خبرنگاران با اشاره به دیداری که امروز با با وزیر خارجه چین خواهد داشت، گفت: برای ما مهم است که مذاکرات ما با اعضای گروه ۵ شروع شود. این یک سفر کاری است و من با وزیر خارجه چین دیدار می‌کنم. برای ما مهم بود مذاکرات ما با دوستان‌مان در گروه پنج شروع شود.

وی افزود: چین از نزدیکترین دوستان جمهوری اسلامی ایران است و امروز من درباره تصمیم گیری که ایران قرار است با توجه به نحوه تضمینی که سایر اعضای ۱+۵ بعد از خروج آمریکا در مورد اجرای برجام و دریافت منافع برجام توسط مردم ایران می‌دهند، صحبت کنم. البته ما با چین همواره روابط خوبی داشتیم، قبل از برجام روابطمان با چین بسیار خوب بود و در دوران برجام چین با فاصله زیادی بهترین شریک تجاری ایران بود.

وزیر خارجه خاطرنشان کرد: امروز هم اطمینان داریم که چینی‌ها در کنار ما خواهند بود و قرار است در این زمینه صحبت کنیم، علاوه بر وزیر خارجه چین، هیأت ایرانی با مقامات دیگر در سایر حوزه‌های مورد علاقه نیز گفتگو خواهد کرد.

باید ببینیم چگونه کشور‌های اروپایی می‌خواهند تضمین کنند منافع ایران از برجام تأمین می‌شود

ظریف درباره سفرش به مسکو و بروکسل نیز گفت: هر سه کشور مقصد‌های اصلی این سفر هستند. ما سفرمان را با چین و روسیه که همواره در کنار مردم ایران قبل و بعد از تحریم‌ها بودند شروع کردیم و روابط‌مان با چین و روسیه بسیار حساس بوده و بعد از تحریم‌ها بسیار مهم خواهد بود. با اتحادیه اروپا با توجه به اینکه کشور‌های اتحادیه بیشترین درخواست را از ایران داشتند که بعد از خارج شدن آمریکا از برجام در این توافق باقی بمانند، باید ببینیم چگونه کشور‌های اروپایی می‌خواهند تضمین کنند که منافع ایران از برجام علیرغم خروج آمریکا از‌این توافق حفظ و تامین می‌شود.

وی افزود: مهم‌ترین اقدامات ما گرفتن تضمین است و همانطور که رئیس جمهور اعلام کردند برای همه انتخاب‌ها آمادگی داریم، اما اگر قرار باشد برجام ادامه پیدا کند باید منافع مردم ایران هم از برجام تضمین شود.

[ad_2]

Source link