ظریف:برای اتباع افغان به ایران تسهیلات جدیدی داده شد
ظریف:برای اتباع افغان به ایران تسهیلات جدیدی داده شد

[ad_1] خبرگزاری فارس: محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در نشست علنی امروز خانه ملت در پاسخ به سوال ۳ نماینده استان سیستان و بلوچستان درباره اینکه استراتژی و برنامه جمهوری اسلامی ایران در تنظیم روابط با کشور افغانستان با توجه به وجود رودخانه‌ها و اکوسیستم آبی مشترک چیست، گفت: افغانستان یک همسایه مهم برای جمهوری […]

[ad_1]

خبرگزاری فارس: محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در نشست علنی امروز خانه ملت در پاسخ به سوال ۳ نماینده استان سیستان و بلوچستان درباره اینکه استراتژی و برنامه جمهوری اسلامی ایران در تنظیم روابط با کشور افغانستان با توجه به وجود رودخانه‌ها و اکوسیستم آبی مشترک چیست، گفت: افغانستان یک همسایه مهم برای جمهوری اسلامی ایران است که در طول سال‌های بعد از انقلاب با تنش و بحران در داخل مواجه بوده و امنیت جمهوری اسلامی ایران از این تنش خسارت زیادی دیده است.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه وزارتخانه مبتوعش با پوست و گوشت این تنش را احساس کرده است، گفت: وزارت امور خارجه ۱۱ شهید به دلیل تنش در افغانستان در زمان حمله طالبان به مزار شریف تقدیم کرده است.

وی با اشاره به اینکه تأمین امنیت افغانستان برای جمهوری اسلامی ایران مهم است، ادامه داد: به دلیل دخالت‌های خارجی تروریسم و افراط‌گرایی در افغانستان لانه کرده و به دلیل انتقال داعش به افغانستان ما با افزایش خطر تروریسم در افغانستان مواجه هستیم.

ظریف با بیان اینکه دو موضوع بسیار مهم در روابط ایران و افغانستان وجود دارد، یادآور شد: موضوع نخست رفت و آمد‌های مرزی یکی از مشکلات بین دو کشور است که در این رفت و آمد‌ها مشکل مواد مخدر و هجوم اتباع افغانستان به ایران که غیرقانونی وارد کشور می‌شوند وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه برای بحث اتباع افغان به ایران تسهیلات جدیدی برای ویزا ایجاد شده است، افزود: ودیعه‌ای که اتباع افغانستان باید برای ویزا پرداخت می‌کردند برداشته شد و از این طریق رفت و آمد اتباع افغان به ایران تسهیل شد.

این عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه در بحث مواد مخدر در چارچوب دو جانبه و بین‌المللی مذاکرات زیادی با افغانستان صورت گرفته است، ادامه داد: در حوزه مسائل امنیتی نیز از طریق گفت‌وگو‌ها و تسهیل ورود اتباع افغان به دنبال رفع مشکلات هستیم.

وی اظهار داشت: در حوزه آب هریررود و هیرمند که معضل دوم بین روابط دو کشور است پیگیری‌هایی صورت گرفته که تمام این موضوعات در ۵ کمیته که در چارچوب یک بسته و قرارداد جامع با افغانستان پیگیری می‌شود.

ظریف با بیان اینکه کمیته آب، امنیت، مرزها، آموزش و روابط اقتصادی در حال بررسی موضوعات بین دو کشور هستند، افزود: نتایج این ۵ کمیته در قالب یک قرارداد جامع امضا می‌شود که با امضای این قرارداد روابط ایران و افغانستان در سطح بی‌نظیری قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه توسعه اقتصادی شرق کشور از اولویت‌های اصلی وزارت امور خارجه است، ادامه داد: توسعه شرق کشور به نفع افغانستان، پاکستان، ایران و صلح و امنیت منطقه است.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: باید از امتیازاتی که به کشور دوست و برادر افغانستان ارائه کرده‌ایم در حوزه آب و مواد مخدر استفاده کنیم.

ظریف ادامه داد: نکته‌ای ندارم که در مخالفت با اظهارات آقای کیخا نماینده زابل مطرح کنم، زیرا ایران طی ۴۰ سال گذشته همه گونه مساعدت و همکاری از روی احساس اخوت و همسایگی با افغانستان داشته و امنیت این کشور را امنیت خود دانسته است و مسئولان افغانستان نیز بر این امر واقفند.

وزیر امور خارجه با یادآوری نشست با سیستم امنیت ملی افغانستان شامل رئیس اجرایی، وزیر امور خارجه، مشاور و معاونان رئیس جمهور افغانستان ادامه داد: در این نشست یادآور شدیم که تمامی معاملات ما باید در یک بسته که شامل آب و مواد مخدر است، در نظر گرفته شده است. در برخی موارد نیاز به همکاری افغانستان دیده می‌شود و در برخی نیز افغانستان به همکاری ما نیاز دارد.

وی افزود: آنچه که جمهوری اسلامی ایران طی ۴۰ سال گذشته در توسعه افغانستان و کمک به مهاجران این کشور انجام داده، نیازمند اقدام متقابل افغانستان در حوزه آب و مواد مخدر است.

ظریف خطاب به کیخا ادامه داد: شما به عنوان معاون سابق محیط زیست به خوبی می‌دانید در حد توان از امکانات بین‌المللی برای پیگیری موضوع استفاده شده است و علاوه بر برگزاری جلسه‌ای در تهران با تلاش وزارت امور خارجه و محیط زیست، طی ماه‌های آینده نشستی در نیویورک برگزار خواهد شد، البته در سفر به نیویورک با دبیرکل سازمان ملل متحد، از ایشان تقاضای همکاری کردیم که در این جلسه شرکت کند.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: هر چند هنوز پیگیری‌ها به نتیجه نرسیده، اما نیاز به بسته کامل برای توسعه روابط، احیای هامون و تلاش برای انتقال آب به سیستان و توسعه بندر چابهار هستیم.

[ad_2]

Source link