علائم انسداد روده چیست؟ + روش های پیشگیری
علائم انسداد روده چیست؟ + روش های پیشگیری

[ad_1] آیا تا حالا فکر کرده‌اید غذای که می‌خورید چند متر را در شکم می‌پیماید تا جذب بدن و در نهایت خارج شود این مسافت یعنی طول روده‌های شما حدود ۸- ۹ متر است. حال اگر چیزی در این میان مانع حرکت غذا شود، انسداد روده به‌وجود می‌آید. تشخیص به‌موقع چسبندگی و انسداد روده از […]

[ad_1]

آیا تا حالا فکر کرده‌اید غذای که می‌خورید چند متر را در شکم می‌پیماید تا جذب بدن و در نهایت خارج شود این مسافت یعنی طول روده‌های شما حدود ۸- ۹ متر است. حال اگر چیزی در این میان مانع حرکت غذا شود، انسداد روده به‌وجود می‌آید. تشخیص به‌موقع چسبندگی و انسداد روده از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، چون در غیر این صورت می‌تواند موجب سوراخ شدن و پارگی روده بزرگ شود و عواقب جبران‌ناپذیری در پی خواهد داشت.

 

علائم انسداد روده

 

مانند هر بیماری دیگری، انسداد روده هم علایم خاص خودش را دارد که پزشک آن را تشخیص می‌دهد، اما بد نیست که شما هم اطلاعاتی درباره آن داشته باشید تا در صورت مشاهده به پزشک مراجعه کنید.
علایم
بی اشتهایی
تورم شکمی
یبوست
حالت تهوع
ناتوانی در خارج کردن گاز

تغییر سبک زندگی

تغییرات ساده در رژیم غذایی و سبک زندگی می‌تواند به کاهش خطر انسداد روده و همچنین به بهبود پس از یک دوره انسداد کمک کند.

یکی از عوامل انسداد روده افزایش سن در افراد است که باعث کند شدن سیستم گوارشی می‌شود. پس شما باید در رژیم غذایی خود و سبک زندگی تغییراتی ایجاد کنید تا این امر متعادل شود.

چندین تغییر در سبک زندگی می‌تواند به تقویت سلامت دستگاه گوارش کمک کند.

این توصیه‌ها عبارت اند از:

ورزش کردن
تلاش برای محدود کردن استرس
اجتناب یا ترک سیگار
کاهش مصرف کافئین
اگر در حرکات روده‌ای مشکل دارید، نرم کننده‌های مدفوع می‌تواند به شما کمک کند. البته باید با پزشک مشورت کنید.

تغذیه

برای بیشتر افراد به ویژه ورزشکاران رژیم غذایی با فیبر بالا جهت سالم نگه داشتن روده‌ها مفید است. با این حال در افرادی که دچار انسداد روده شده اند رژیم غذایی با فیبر بالا (به خصوص فیبر نامحلول) باعث افزایش حجم روده می‌شود و علایم را بدتر می‌کند. کاهش میزان فیبر عبوری از قسمت‌های باریک روده ممکن است به کاهش خطر انسداد روده کمک کند و علایمی مانند درد، گرفتگی شکم، گاز یا احساس سیری را بهبود بخشد، اما باید بدانید با مصرف نکردن فیبر، دچار یبوست خواهید شد که توصیه‌هایی را برای جلوگیری از این اتفاق ذکر کرده ایم:

احتیاط در مصرف فیبر نامحلول

فیبر نامحلول در آب حل نمی‌شود و مقدار زیادی به مدفوع می‌افزاید و خطر سوراخ شدن و پارگی روده‌ها را افزایش می‌دهد.

به عنوان مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: مصرف میوه (بیشترین فیبر را پوست و دانه‌ها دارند)، سبزیجات (پوست و دانه)، محصولات غلات کامل به عنوان مثال نان، ماکارونی، برنج قهوه‌ای و کینوا را به شما توصیه می‌کنیم. برای مصرف این مواد به عنوان مثال میوه ها، آن‌ها را پوست یا برای مصرف سبزیجات آن‌ها را به خوبی آب پز کنید و خام مصرف نکنید یا از مصرف نان با فیبر و سبوس بالا خودداری و در کنار مصرف فیبر حتما آب بنوشید و بدن خود را همیشه هیدراته نگه دارید که این میزان حدود ۸-۱۰ لیوان در روز است.

نمونه برنامه غذایی

صبحانه

یک لیوان آب میوه صاف شده / یک فنجان جو پرک پخته شده با شیر / یک عدد تخم مرغ / نان تست با آرد سفید

ناهار

سینه مرغ کاملا آب پز شده / سیب زمینی متوسط آب پز شده / ماست کم چرب یک پیاله / مقدار خیلی کم سبزیجات آب پز

شام

سوپ که کاملا پخته شده باشد / نان با سبوس کم
می‌توانید از ماکارونی بدون سبوس و میزان کم از سبزیجات استفاده کنید.

میان وعده‌ها

می‌توانید برای میان وعده از موز یا هلو، شلیل که البته باید آن را پوست کنید، طالبی و ملون استفاده کنید.

 

منبع: خراسان

[ad_2]

Source link