علت مطالبه حق بیمه جهت واریز به وزارت بهداشت چیست؟
علت مطالبه حق بیمه جهت واریز به وزارت بهداشت چیست؟

[ad_1] خبرگزاری تسنیم: حسن قاضی‌زاده هاشمی در نشست علنی امروز (سه‌شنبه، ۲۸ فروردین ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان پاسخ به سوال علیرضا محجوب مبنی بر اینکه علت مطالبه ۹ درصد حق بیمه جهت واریز به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی چیست، گفت: این سوال ابعاد مختلفی دارد. در بخش ابتدایی آن اشاره به […]

[ad_1]

خبرگزاری تسنیم: حسن قاضی‌زاده هاشمی در نشست علنی امروز (سه‌شنبه، ۲۸ فروردین ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان پاسخ به سوال علیرضا محجوب مبنی بر اینکه علت مطالبه ۹ درصد حق بیمه جهت واریز به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی چیست، گفت: این سوال ابعاد مختلفی دارد. در بخش ابتدایی آن اشاره به مصادره اموال شده در حالی که باید گفت، وزارت بهداشت و درمان تاکنون اموال بیمه‌شدگان را مصادره نکرده است، زیرا تأمین اجتماعی زیرمجموعه وزارت بهداشت نیست.

وی افزود: اینکه دولت به بخش‌های مختلف از جمله تأمین اجتماعی بدهی دارد، تقصیر وزیر بهداشت نیست. علیرغم اینکه حق بیمه را تأمین اجتماعی دریافت می‌کند، وزارتخانه برای ارائه خدمات هزینه می‌کند و به نوعی عمل‌های مهم در مراکز دولتی در سراسر کشور انجام می‌شود.

وزیر بهداشت گفت: رئیس‌جمهور طی نامه‌ای خطاب به آقای طیب‌نیا وزیر اقتصادی وقت نوشت که باید حساب جداگانه‌ای برای بیمه‌شدگان باز شود تا آن هزینه بیمه سلامت شود که ما دیدیم در پی آن عده‌ای از تأمین اجتماعی علیه رئیس‌جمهور به دیوان عدالت شکایت کردند و رئیس مجلس شورای اسلامی نیز به این قضیه وارد شد.

وزیر بهداشت و درمان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به قانون مصوب شده در مجلس در خصوص پرداختی‌های حق بیمه یادآور شد: شما نمایندگان خودتان در قانون بودجه که ما هم با آن مخالفتی نکردیم، تصویب کردید که سازمان تأمین اجتماعی مکلف است، کلیه پرداختی‌های حق بیمه را در حسابی نزد خزانه‌داری کل کشور متمرکز کنند. ما هم با آن مخالفتی نکردیم چرا که به نفع کارگران است. سازمان تأمین اجتماعی این منابع را هزینه می‌کند و بنده یک قران از آن را هم نمی‌توانم جابه‌جا کنم؛ لذا این مسئله هیچ ارتباطی به من ندارد.

وزیر بهداشت تصریح کرد: سازمان تأمین اجتماعی موکلف است تمامی سهم درمان از مجموع کسر حق بیمه، موضوع مواد ۲۸ و ۲۹ قانون تأمین اجتماعی را در این حساب واریز کند و طبق قانون تأمین اجتماعی هزینه کند، گفته شد رئیس‌جمهور بر این اساس حکم صادر کرده که این مهم در دیوان عدالت اداری معلق ماند.

وی در ادامه در پاسخ به سوال محجوب گفت: مجلس به دنبال شفافیت است و آقای محجوب هم باید از شفافیت استفاده کند. سازمان تأمین اجتماعی مشخص کرده است این ۹.۲۷ یا همان ۲۳ میلیارد تومان باید صرف درمان شود لذا شرعا‌ً و اخلاقاً اجازه ندارم این مقدار را صرف ساختمان‌سازی و سایر کنند.

قاضی زاده با بیان اینکه بنده آقای محجوب را نماینده کارگر نمی‌دانم، تصریح کرد: کارگر کسی است که نتوانسته چند ماه حقوق خود را بگیرد. خدمت در بیمارستان دولتی حداقل یک سوم از بیمارستان‌های تأمین اجتماعی بیشتر است.

وی ادامه داد: وقتی که بلد نیستید مدیریت کنید، چرا مرا محکوم می‌کنید که از ۴۰ میلیون حقوق تعدی کرده‌ام. ما که بیشتر از شما به کارگران سرویس می‌دهیم.

وی در بخش پایانی سخنان خود خاطرنشان کرد: باید به آقای محجوب بگویم کارگر دو هزار نفر و یا یک حزب نیست. کارگر اکثریت مردم هستند؛ اگر سازمان تأمین اجتماعی داریم چرا این همه آسیب اجتماعی، بیکاری و بزهکاری داریم؛ لذا لازم است در این رابطه قانون را رعایت کنیم. قانون هم همان چیزی است که خود شما نمایندگان تصویب کردید.

[ad_2]

Source link