ماجرای نامه به رهبر انقلاب در زمان تحریم‌ها
ماجرای نامه به رهبر انقلاب در زمان تحریم‌ها

[ad_1] رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در وزارت خارجه که بودم، همزمان با تشدید تحریم‌ها، نامه‌ای با محوریت تحریم‌ها و ارائه راه حل به رهبری نوشتیم و ایشان هم تقریر زیبایی روی این نامه نوشتند. خبرگزاری مهر: علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی صبح امروز (دوشنبه) در آیین رونمایی از […]

[ad_1]

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در وزارت خارجه که بودم، همزمان با تشدید تحریم‌ها، نامه‌ای با محوریت تحریم‌ها و ارائه راه حل به رهبری نوشتیم و ایشان هم تقریر زیبایی روی این نامه نوشتند.

خبرگزاری مهر: علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی صبح امروز (دوشنبه) در آیین رونمایی از کتاب خاطراتش با عنوان «گذری در تاریخ» اظهار داشت: کتاب‌های خاطرات متعددی از بزرگان داخلی و خارجی خواندم. یک زمانی شما کتاب علمی می‌نویسید، دیگر خودخواهی و مداهنه وجود نخواهد داشت و آنچه را که هست، باید منعکس کنید، اما در کتاب‌هایی که نظر فرد بسیار مهم است، مساله مشکل می‌شود.

وی با اشاره به بیان تجربیات شخصی در کتاب خاطراتش گفت: در فرهنگ شرقی بیان نواقص شخصی، امر مطلوبی تصور نمی‌شود، اما فرنگی‌ها و غربی‌ها روی نواقص خود تاکید دارند. در این کتاب هم توصیه‌هایی بود؛ مثلا من در سال اول ابتدایی مردود شدم، برخی می‌گفتند که این مطلب را نیاورید، من هم گفتم خب مردود شده ام، چون آن مدرسه را دوست نداشتم!

رئیس سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: یک سری امور را نمی‌شود، حتی تا آخر عمر بیان کرد و در سینه می‌ماند. در هیچ کجای دنیا اسرار مگو را نمی‌نویسند.

وی درباره محتوای کتاب خاطراتش گفت: انسان ذاتا خودخواه است و حب جایگاه دارد. با این وجود، اگر بخواهید کتابی بنویسید تصنعی می‌شود. بی طرفی و بیان عین واقعیت مشکل است.

صالحی ادامه داد: اگر تاریخ، صرف نوشتن گاهشمار باشد، انسان‌ها خیلی از آن درس نمی‌آموزند، اما اگر تاریخ، تبدیل به روایت و داستان شود، آن زمان ماندگاری تاریخ در ذهن آحاد جامعه بیشتر می‌شود. سعی کرده ایم این کتاب را به شکل داستان و روایت به رشته تحریر درآوریم.

وی درباره وزارت خارجه گفت: وقتی وارد وزارت خارجه شدم، اتفاقات زیادی از جمله بیداری اسلامی، اشغال سفارت انگلیس و گروگانگیری تعدادی از ایرانیان در سوریه را داشتیم. دوستان ما در وزارت خارجه بسیار با تجربه، کارشناس و فهیم هستند که اگر راهگشایی‌های آن‌ها نبود، در سه سال حضورم در این وزارتخانه با بحران مواجه می‌شدیم.

صالحی افزود: همان وقت، همزمان با تشدید تحریم ها، نامه‌ای در وزارت امور خارجه با محوریت تحریم‌ها و ارائه راه حل برای ارسال خدمت مقام معظم رهبری تنظیم شد و رهبری هم تقریر زیبایی روی این نامه نوشتند.

وزیر سابق خارجه کشورمان گفت: اگر این نامه روزی چاپ شود، نشان می‌دهد که وزارت خارجه تیزبین بوده و به درستی تحولات را تحلیل کرده بود؛ همین هم باعث شد تا بتوانیم تحریم‌ها را دور بزنیم.

[ad_2]

Source link