محدودیتی برای توسعه مناسبات با کابل نداریم
محدودیتی برای توسعه مناسبات با کابل نداریم

[ad_1] خبرگزاری تسنیم: اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور ظهر امروز در دیدار طارق شاه‌بهرامی وزیر دفاع ملی افغانستان اظهار داشت: افغانستان کشوری مهم و همسایه‌ای بسیار خوب برای جمهوری اسلامی ایران است و ایران از پیشرفت و توسعه امنیت در افغانستان خوشحال می‌شود. وی یکی از مهمترین مسائل افغانستان را امنیت در این کشور برشمرد […]

[ad_1]

خبرگزاری تسنیم: اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور ظهر امروز در دیدار طارق شاه‌بهرامی وزیر دفاع ملی افغانستان اظهار داشت: افغانستان کشوری مهم و همسایه‌ای بسیار خوب برای جمهوری اسلامی ایران است و ایران از پیشرفت و توسعه امنیت در افغانستان خوشحال می‌شود.

وی یکی از مهمترین مسائل افغانستان را امنیت در این کشور برشمرد و تصریح کرد: توسعه امنیت و جلوگیری از فعالیت گروه‌های تروریستی باید در افغانستان یک راهبرد جدی باشد و کشور‌های همسایه نیز باید در این زمینه به افغانستان کمک کنند.

معاون اول رئیس‌جمهور افزود: ممکن است گروه‌های تروریستی که فرصت فعالیت برای آن‌ها در کشور‌های دیگر غیرممکن شده احساس کنند که می‌توانند در افغانستان فعالیت داشته باشند که باید تلاش شود از حضور و فعالیت گروه‌های تروریستی در افغانستان جلوگیری شود.

جهانگیری برنامه حفظ وحدت در میان همه اقوام و گروه‌های افغانستان که دولت این کشور در پیش گرفته است را اقدامی مهم برشمرد و خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از این برنامه حمایت می‌کند. معتقد هستیم که وحدت در افغانستان می‌تواند بسیاری از مشکلات این کشور را حل کند.

معاون اول رئیس‌جمهور اقدام اشرف غنی رئیس‌جمهور افغانستان مبنی بر حضور در مسجد شیعیان این کشور پس از وقوع انفجار را اقدامی مهم توصیف کرد و افزود: بهطور کلی هر چه وحدت و یکپارچگی در کشور‌های اسلامی بیشتر شود، شاهد پیشرفت و امنیت بیشتر در این کشور‌ها خواهیم بود.

وی ادامه داد: بار سنگین برقراری امنیت در افغانستان بیش از همه بر دوش نیرو‌های امنیتی این کشور است و جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد همکاری‌های دو جانبه و بین المللی خود را برای توسعه امنیت در افغانستان افزایش دهد.

جهانگیری با اشاره به برخی فشار‌ها که هدف آن ایجاد شکاف میان افغانستان و کشور‌های همسایه این کشور است، تصریح کرد: رابطه افغانستان با کشور‌های همسایه نباید تحت تاثیر فشار‌ها قرار گیرد، چرا که مصالح عمومی مردم افغانستان دچار آسیب جدی می‌شود.

معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: متاسفانه برخی کشور‌ها می‌خواهند که افغانستان را صحنه تسویه حساب خود با دیگران قرار دهند و جمهوری اسلامی ایران نسبت به این موضوع حساسیت دارد و معتقد است که افغانستان نباید محل اختلاف کشور‌های دیگر باشد.

وی افزود: همه کشور‌هایی که به پیشرفت و آینده افغانستان علاقمند هستند باید به روند صلح پایدار و برقراری امنیت در این کشور کمک کنند.

جهانگیری در خصوص مناسبات دو جانبه تهران ـ کابل نیز بر لزوم تدوین هر چه سریع‌تر سند همکاری‌های جامع دو کشور تاکید کرد و اظهار داشت: پس از تدوین این سند روابط دو کشور در سطح راهبردی دنبال خواهد شد و ممکن است عده‌ای نسبت به این موضوع و ارتقاء سطح مناسبات دو کشور مسلمان حسادت کنند که ما باید از روابط فی‌مابین مراقبت کنیم تا دشمنان نتوانند با حسد و کینه به آن آسیب بزنند.

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی برای توسعه مناسبات در زمینه‌های مختلف با افغانستان ندارد و از روند‌های مثبت در افغانستان و پیشرفت و رفاه مردم این کشور خرسند می‌شود.

**افغانستان در طول تاریخ تهدیدی علیه کشور‌های دیگر نبوده است

وزیر دفاع ملی افغانستان نیز در این دیدار با اشاره به فرهنگ، زبان و تاریخ مشترک ایران و افغانستان گفت: روابط دو کشور در طول تاریخ همواره دوستانه بوده و ما به روابط صمیمانه با جمهوری اسلامی ایران افتخار می‌کنیم؛ خواهان گسترش آن هستیم.

طارق شاه بهرامی با بیان اینکه افغانستان در طول تاریخ هیچگاه تهدیدی علیه کشور‌های دیگر نبوده است از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران در شرایط بسیار دشوار قدردانی کرد.

وزیر دفاع ملی افغانستان با اشاره به مسائل این کشور در مواجهه با گروه‌های تروریستی افزود: ما در سطح منطقه نه تنها با طالبان بلکه با گروه‌های تروریستی دیگر نظیر داعش روبرو هستیم و هر روز در مبارزه با این گروه‌ها قربانی می‌دهیم.

وی با اشاره به مذاکرات سازنده خود با وزیردفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح کشورمان خاطرنشان کرد: افغانستان خواهان حمایت‌های هر چه بیشتر جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های مختلف سیاسی، نظامی و اقتصادی است.

[ad_2]

Source link