مدارگرد ناسا تصویر جدیدی از مریخ‌نورد کنجکاوی مخابره کرد + تصاویر
مدارگرد ناسا تصویر جدیدی از مریخ‌نورد کنجکاوی مخابره کرد + تصاویر

[ad_1] ماهواره MRO از ارتفاع ۲۶۸ کیلومتری مریخ در ۲۹ فروردین امسال این تصویر را ثبت کرد. MRO این تصویر را با نرم‌افزاری ثبت کرد که می‌تواند از آن ارتفاع اجسامی به کوچکی یک میز را تشخیص دهد، گرچه کنجکاوی از این حد بزرگتر است و می‌توان آن را به اندازه یک خودروی معمولی دانست. […]

[ad_1]

ماهواره MRO از ارتفاع ۲۶۸ کیلومتری مریخ در ۲۹ فروردین امسال این تصویر را ثبت کرد. MRO این تصویر را با نرم‌افزاری ثبت کرد که می‌تواند از آن ارتفاع اجسامی به کوچکی یک میز را تشخیص دهد، گرچه کنجکاوی از این حد بزرگتر است و می‌توان آن را به اندازه یک خودروی معمولی دانست.

کنجکاوی در حدود دو ماه پیش بررسی کوه مرکو را آغاز کرد. کنجکاوی از سال ۲۰۱۴ کوه شارپ مریخ که در مرکز دهانه گیل قرار دارد را کاوش کرده است. ماموریت این مریخ‌نورد یافتن نشانه‌های حیات میکروبی در گذشته مریخ است. ناسا اعلام کرد که کنجکاوی با یافتن ترکیبات شیمیایی در دو سال اول ماموریت خود نشان داد که دهانه گیل در حدود میلیون‌ها سال قبل دریاچه‌ای در این سیاره بوده است.

مریخ‌نورد کنجکاوی

 

همچنین کنجکاوی در کاوش‌های خود تا کنون مواد طبیعی زیادی را کشف و تلاش کرده است تا معمای وجود متان در محیط مریخی را حل کند. مرکز کنترل ماموریت کنجکاوی اعلام کرد که این مریخ‌نورد زمانی بیش از انتظار دانشمندان ناسا در مریخ گذرانده است و در آینده می‌تواند اکتشافات بیشتری انجام دهد. احتمال می‌رود که ارتفاعات کوه مرکو مملو از سولفات باشد و کنجکاوی می‌خواهد این احتمال را بررسی کند.

مریخ نورد کنجکاوی در سال ۲۰۱۲ میلادی در دهانه گیل مریخ فرود آمد تا احتمال وجود حیات میکروبی را در این سیاره بررسی کند. این مریخ‌نورد بخشی از ماموریت آزمایشگاه علمی مریخ ناسا است که به بررسی اقلیم و جغرافیای سیاره مریخ می‌پردازد. کنجکاوی در ابتدا تنها برای دو سال حضور در مریخ طراحی شده بود اما با توانایی‌های بی نقص خود، ناسا مدت ماموریت آن را افزایش داد و حالا تقریبا ۹ سال است که در مریخ فعالیت می‌کند.

 

منبع: دیجیاتو

[ad_2]

Source link