مردم و مدیران باید از خودگذشتگی داشته باشند
مردم و مدیران باید از خودگذشتگی داشته باشند

[ad_1] خبرگزاری فارس: اسحاق جهانگیری معاون اوّل رئیس‌جمهور، ظهر امروز (سه‌شنبه ۴ اردیبهشت) در دومین جشنواره آموزشی تحصیلی جایزه ملّی ایثار اظهار داشت: ایثار نیاز همیشگی ملّت‌ها و کشور‌ها است و کشور عزیز ما در مقطع سختی از تاریخ با ایثار و از خودگذشتگی شهدا و جانبازان، کاری از خود به نمایش گذاشت که در […]

[ad_1]

خبرگزاری فارس: اسحاق جهانگیری معاون اوّل رئیس‌جمهور، ظهر امروز (سه‌شنبه ۴ اردیبهشت) در دومین جشنواره آموزشی تحصیلی جایزه ملّی ایثار اظهار داشت: ایثار نیاز همیشگی ملّت‌ها و کشور‌ها است و کشور عزیز ما در مقطع سختی از تاریخ با ایثار و از خودگذشتگی شهدا و جانبازان، کاری از خود به نمایش گذاشت که در تاریخ ثبت خواهد شد و به عبارتی کاری کردند کارستان.

معاون اوّل رییس جمهور افزود: در مقطعی ملّت ایران در یک جنگ ناخواسته ظالمانه قرار گرفت و در طرف دیگر همه قدرت‌های بزرگ روز آن زمان بودند و با همه اختلافاتی که با هم داشتند در مقابل ملّت ایران ایستادند.

وی ادامه داد: شوروی سابق با گرایش خود پشتیبان صدام بود و آمریکا و اروپا با دیدگاهی دیگر به حمایت صدام آمدند و کشور‌های منطقه و بخصوص عربستان نیز هر آنچه که توانستند به صدام کمک کردند.

جهانگیری با بیان اینکه برخی حمایت‌های آنان از صدام پس از اتمام جنگ در کتاب‌ها و جراید به رشته تحریر درآمد، افزود: در چنین جنگ نابرابری یک اتفاق به ثبت رسید و آن این بود که ملّت ایران با ایثارگری و از خودگذشتگی که از مکتب امام حسین (ع) آموخته بود و با پشتوانه تمدّنی و فرهنگی خود جنگ را به نقطه‌ای رساند که با پیروزی ملّت ایران به پایان رسید.

وی با تأکید بر اینکه ما همواره به فرهنگ ایثار و از خودگذشتگی نیاز داریم، خاطر نشان کرد: امروز در کشور‌های منطقه نظیر سوریه، افغانستان، پاکستان و یمن درگیری‌های متعددی وجود دارد و گروه‌های تکفیری و داعش یکی پس از دیگری شکل می‌گیرند و این ادامه همان روندی است که می‌خواهند جمهوری اسلامی ایران را زمین‌گیر کنند.

جهانگیری اضافه کرد: خداوند به ملّت ایران عنایت کرده و این ملّت با تکیه بر ایثارگری و از خودگذشتگی همانند دوران دفاع مقدس از همه مسائل و مشکلات عبور کرده است.

معاون اوّل رییس جمهور خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران استعداد‌ها و فرصت‌های فراوانی در اختیار دارد و از ظرفیت‌های بی نظیر مادی و معنوی و موقعیت جغرافیایی خاص کشور و نسل جوان تحصیلکرده که تقریباً در منطقه و دنیا سرآمد هستند برخوردار است و از نظر تعداد فارغ التحصیلان مهندسی ایران جزو چند کشور برتر دنیا است.

وی افزود: رسالت ما و به خصوص بنیاد شهید و امور ایثارگران این است که همانطور که مقام معظّم رهبری مکرر تأکید کرده اند، فرهنگ ایثار و از خودگذشتگی را در کشور نگهداریم چرا که امروز بیش از هر زمان دیگری به این فرهنگ نیاز داریم.

جهانگیری ادامه داد: مردم و مدیران کشور باید از خودگذشتگی داشته باشند و ما باید نسبت به هم مهربان و صمیمی باشیم و با بغض به یکدیگر نگاه نکنیم و فکر کنیم که یک پیکر واحد داریم و رسالت مشترک ما سربلندی، پیشرفت، حفظ عزت جمهوری اسلامی ایران، پاسداری از خون شهدا و اجرای رسالتی است که امام خمینی (ره) بر دوش ما گذاشت.

معاون اوّل رییس جمهور با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران پرچمدار توسعه علم و فناوری است و می‌خواهد به نقطه‌ای برسد که از نظر علم و فناوری در رتبه نخست منطقه قرارگیرد، اظهار داشت: یکی از اصلی‌ترین رویکرد‌های اقتصاد مقاومتی دانش بنیان کردن اقتصاد است و دانش بنیان کردن اقتصاد با اتکا به مغز جوانان تحصیلکرده که مهمترین سرمایه کشور هستند قابل تحقق است.

وی اضافه کرد: فرصت‌های مادی نظیر نفت، گاز و موقعیت جغرافیایی مناسب زمانی به خوبی به منصه ظهور می‌رسد که نیروی انسانی توانمند و قابل و متخصص در کشور وجود داشته باشد تا بتواند از این امکانات استفاده کند.

جهانگیری خطاب به دانشجویان و برگزیدگان این جشنواره تصریح کرد: تفاوت شما با سایر دانشجویان برتر کشور در این است که شما مسئولیتی مضاعف بر دوش دارید و بیش از بقیه شرایط خانواده‌ای را درک می‌کنید که در آن شهید و جانباز وجود دارد.

وی افزود: شما بهتر از سایرین می‌دانید که پاسداری از راه شهدا یعنی چه و لازم است که با مسلح کردن خود به علم و دانش و فناوری روز در مصادر اصلی کشور قرار گیرید و کشور را پیش ببرید.

معاون اوّل رییس جمهور از بنیاد شهید و امور ایثارگران به خاطر برگزاری این جشنواره قدردانی کرد و گفت: باید این جشنواره همه ساله برگزار شود و ما باید قدر سرمایه‌های کشور و قدر برجستگان، نخبگان و نوابغ کشور را بدانیم و از آنان حفاظت کنیم.

در این مراسم معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز در سخنانی بر اهمیت فرهنگ ایثار و شهادت تاکید کرد و سپس برگزیدگان این جشنواره هدایایی از معاون اول رییس جمهور دریافت کردند.

[ad_2]

Source link