مصرف ناصحیح آب پشت معضل بارش‌های اندک پنهان نشود
مصرف ناصحیح آب پشت معضل بارش‌های اندک پنهان نشود

[ad_1] خبرگزاری فارس: سخنگوی کمیسیون امنیت ملی گفت که وزیر نیرو تأکید داشت نباید مشکلات کشور در مصرف ناصحیح آب پشت کمی بارش‌ها پنهان شود. سیدحسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، در تشریح نشست امروز سه‌شنبه ۴ اردیبهشت کمیسیون که با حضور وزیر نیرو معاونین وی در حوزه […]

[ad_1]

خبرگزاری فارس: سخنگوی کمیسیون امنیت ملی گفت که وزیر نیرو تأکید داشت نباید مشکلات کشور در مصرف ناصحیح آب پشت کمی بارش‌ها پنهان شود.

سیدحسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، در تشریح نشست امروز سه‌شنبه ۴ اردیبهشت کمیسیون که با حضور وزیر نیرو معاونین وی در حوزه آب تشکیل شد، گفت: رئیس کمیسیون امنیت در ابتدا این نشست بر ضرورت مدیریت آب و ترسیم چشم انداز روشن برای آینده کشور تأکید و اظهار کرد که این موضوع به قدری مهم بود که جلسه کمیسیون به آن اختصاص یابد.

نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: رئیس کمیسیون همچنین معتقد است که امنیت کاهش نزولات آسمانی، تغییر مکانیزم آبیاری در کشاورزی، هدررفت آب در شبکه، شیرین کردن آب در حوزه آب شرب از دریاها، رودخانه‌های مرزی و تاثیر آن بر داخل کشور، اجرای برخی پروژه‌ها در ترکیه از جمله مسائل مطرح در این حوزه است که باید به آن توجه کرد.

نقوی حسینی یادآور شد: اردکانیان نیز در این جلسه گفت که امروز یکی از روز‌های عطف در فعالیت‌های وزارت نیرو محسوب می‌شود، چون اینجانب امروز توفیق شرفیابی خدمت مقام معظم رهبری داشتم و از رهنمود‌های بسیار دقیق، فنی و کارشناسی ایشان بهره‌مند شدم.

وی گفت: وزیر نیرو تأکید داشت که نباید مسائل و مشکلاتمان را در پشت کمی بارش‌ها پنهان شود. عدم مصرف درست از آب و انرژی یکی از مهم‌ترین مشکلات ماست. وزارت نیز همه توان خود را جهت تامین آب و انرژی به کار می‌گیرد. جلوگیری از خروج آب از کشور، تسریع در اجرای شبکه‌های آبیاری و آبرسانی، شیرین کردن آب، مطالبه آب‌های ژرف، جلوگیری از هدررفتن آب، اما اگر مصرف درست آب را مدیریت نکنیم، جمع یک از این راه‌ها کمکی به ما نمی‌کند. اگر با روش‌های فعلی مصرف آب، تلاش برای تامین منابع آب جدید کنیم نه تنها پاسخگو نخواهد بود بلکه مشکلات بیشتر خواهد شد.

نقوی حسینی افزود: وزیر نیرو اظهار کرد که هفت میلیارد مترمکعب آب شرب مصرف می‌شود و ۴ میلیارد و سیصد میلیون مترمکعب فاضلاب داریم که در حال حاضر حدود سه میلیارد مترمکعب آن هدر می‌رود و به منابع زیرزمینی و آب شرب لطمه وارد می‌کند. این فاضلاب مطمئن‌ترین آب جهت تامین آب بخش صنعت است و باید نظام و دولت همه همت خود را بکار بگیرند این سه هزار میلیارد مترمکعب فاضلاب را جمع و کنترل کنیم. نکته دوم اینکه کارگروهی در دولت تشکیل شده برای «سازگاری با کم‌آبی» اسم آن را هم مقابله با خشکسالی نگذاشتیم.

وی ادامه داد: بر اساس اظهارات وزیر نیرو، هوا هر ۱۰ سال دو درجه گرمتر شده و طی ۵۰ سال گذشته در هر سال یک میلیمتر از بارش کم شده بنابراین باید برای سازگاری با کم آبی برنامه داشته باشیم و لازم است بازنگری جدیدی در نوع و شیوه مصرف آب چه در حوزه کشاورزی و یا شرب داشته باشیم.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی عنوان کرد: اردکانیان یادآور شد که ما در سال ۹۶ حدود ۵۵ هزار مگاوات برق در پیک مصرف، برق مصرف کردیم. برای سال جدید حدود پنج هزار مگاوات هم به آن اضافه می‌شود. چرا باید برای پنج مگاوات تلاش کنیم که برق تولید کنیم و چرا نباید تلاش کنیم؛ می‌توانیم پنج هزار مگاوات صرفه جویی رخ دهد. ما در وزارت نیرو برای جزئیات کار برنامه‌ریزی کردیم که در کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت و معتقدیم می‌توانیم کار را مدیریت کنیم.

نقوی حسینی گفت: اردکانیان با اشاره به اینکه نظام شرکتی وزارت نیرو که کارگشا بود، حالا با مصوبه به مجلس همه درآمد‌های آب و برق به خزانه می‌ریزد و در غالب تخصیص اعتبارات عملی خواهد شد، افزود بنابراین مشکلات ما در حوزه مالی ـ. اعتباری بیشتر خواهد شد و اگر با خاموشی در تابستان امسال روبه رو شویم به همین دلایل است. ما هنوز ریالی نتوانستیم بگیریم. با وضع موجود و اعتبارات آبرسانی شهری و روستایی، طرح‌های فاضلاب، سد و شبکه ۲۶ سال طول خواهد کشید تا تکمیل شود. البته این به معنای ناامید شدن نیست، بلکه به همین وضعیت اتفاقاتی خوبی رخ خواهد داد. همه شرایط ایجاب می‌کند برویم مدیریت مصرف باید شیوه مصرف آب و انرژی اصلاح شود.

وی یادآور شد: در ادامه جلسه همکاران عضو کمیسیون اظهارنظر‌هایی داشتند که نقوی حسینی، ذوالنوری، کواکبیان، رحیمی، نجفی خوشرودی، صفاری نطنزی، کریمی قدوسی، رضایی، نوریان، دهقانی، نانواکناری، برومندی دیدگاه‌های خود را مطرح کردند.

نقوی حسینی اضافه کرد: در ادامه نشست نیز مجدداً اردکانیان افزود که ما راهکار داریم، ولی اعتبار می‌خواهد. اردکانیان گفت که بنده معتقدم بحران‌های بزرگ‌تر از بارش کم در پشت این قضایا وجود دارد که باید آن‌ها را حل کنیم. اگر مرجعیت کارشناسی به وزارت نیرو برگردد آن زمان، باید حرفی که این وزارت نیز در حوزه آب می‌زند، حرف آخر باشد.

سخنگوی کمیسیون گفت: در پایان جلسه بروجردی جمع‌بندی کرد و اظهار داشت که فرهنگ سازی در حوزه مصرف آب به طور جدی باید پیگیری و مردم به مشارکت دعوت شوند. همچنین مصرف بهینه و فرهنگ سازی در مدارس دنبال شود. از سوی دیگر فرهنگ اسلامی در مصرف آب مورد استفاده قرار گیرد و قنات‌ها احیا شود.

وی ادامه داد: برنامه روشنی برای مهار آب‌هایی که از کشور خارج می‌شود و مهار آب‌های مرزی در نظر گرفت. همچنین طرح عملیاتی و زمانبندی شده از برنامه شیرین کردن آب دریا ارائه شود و مطالعه و اجرای استفاده از آب‌های ژرف در دستورکار قرار گیرد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اظهار داشت: تسریع در اجرای احداث سد‌ها در مناطق پرآب، مدیریت علمی و دقیق مصرف آب در حوزه کشاورزی، مدیریت مصرف آب در بخش‌های کشاورزی با رعایت حفظ محصولات استراتژیک، اجرای کامل طرح کاشت با برقی کردن بسیاری از بخش‌های صنعتی و مصرفی که آب مصرف می‌کند و تهیه سند ملی آب از بعد امنیت ملی و سیاست خارجی از جمله مواردی بود که رئیس کمیسیون بر آن تأکید داشت.

[ad_2]

Source link