نقش عرق در کنترل نمک بدن و سلامتی
نقش عرق در کنترل نمک بدن و سلامتی

نقش عرق در کنترل نمک بدن و سلامتی دکتر عباس انتظاری، متخصص پیشگیری از بیماری ها و عضو هئیت علمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عنوان کرد: دفع شدید کلرور سدیم در هنگامی که شخص نسبت به گرما تطبیق پیدا نکرده باشد، در عرق وجود دارد. وی تصریح کرد: اگر یک شخص طبیعی نسبت […]


نقش عرق در کنترل نمک بدن و سلامتی

دکتر عباس انتظاری، متخصص پیشگیری از بیماری ها و عضو هئیت علمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عنوان کرد: دفع شدید کلرور سدیم در هنگامی که شخص نسبت به گرما تطبیق پیدا نکرده باشد، در عرق وجود دارد.

وی تصریح کرد: اگر یک شخص طبیعی نسبت به گرما تطبیق پیدا نکرده به ندرت بیش از یک لیتر عرق در ساعت تولید می کند.

نقش عرق در کنترل نمک بدن و سلامتی

نقش عرق کردن در کنترل نمک بدن

انتظاری افزود: در صورتیکه همین شخص به مدت یک تا شش هفته در معرض هوای داغ قرار بگیرد به طور پیشرونده تعریق فراوانتری انجام می دهد و به کرات حداکثر تولید عرق به دو تا سه لیتر می رسد و تبخیر این مقدار زیاد عرق می تواند گرما را با سرعتی بیش از ده برابر سرعت پایه طبیعی تولید گرما، از بدن دفع کند.

این افزایش کارایی مکانیسم تعریق ناشی از تغییر در داخل خود غدد عرق برای افزایش دادن توانایی عرق کردن است.

این متخصص خاطر نشان کرد: همراه با تطبیق نسبت به گرما، غلظت کلرورسدیم در عرق کاهش می یابد که به طور موثری حفظ بهتر نمک را امکان پذیر می سازد.

علت عرق کردن زیاد بدن

عرق کردن بیش از اندازه بدن یکی‌ از کارهای‌ طبیعی‌ بدن‌ است‌ که‌ به‌ تنظیم‌ درجه‌ حرارت‌ بدن‌ کمک‌ می‌کند. اما عرق کردن بیش‌ از اندازه‌ فایده‌ خاصی‌ ندارد و غالباً باعث‌ شرمساری‌ و مشکل‌ در ارتباطات‌ اجتماعی‌ می‌شود، زیرا عرق‌ زیاد باعث‌ بوی‌ بد یا خیس‌ شدن‌ و شوره ی‌ روی‌ لباس‌ می‌گردد.

به گفته متخصصان ، علل احتمالی بروز هایپرهیدروز و تعریق زیاد تب یا احساس اضطراب میتواند باشد . با این حال به اعتقاد این متخصصان عوامل ذیل نیز ممکن است از علت تعریق زیاد بدن باشد:

* بروز مشکلی در غده تیروئید از علت های عرق کردن .

* قند خون پایین از علت های عرق کردن .

* بروز اختلال در سیستم عصبی بدن از علت های عرق کردن .

علت های موثر دیگر عرق کردن بدن

نقش عرق در کنترل نمک بدن و سلامتی

علت عرق کردن زیاد بدن و ورزش کردن

عرق کردن بدن در اثر ورزش خوب است. هنگامی که عرق می کنید، مقدار مایعات بدن کم می شود. پس در این مواقع و به خصوص در هوای گرم، بهتر است آب و مایعات بنوشید.

علت عرق کردن زیاد بدن و غذاهای تند

غذاهای تند و ادویه دار، گیرنده های عصبی را تحریک می کنند و بدن فکر می کند که گرم است و عرق می کند.

علت عرق کردن زیاد بدن و گرما و رطوبت هوا

هنگامی که هوا گرم باشد، غدد عرق شروع به فعالیت می کنند و عرق ترشح می کنند. عرق کردن، روش طبیعی بدن برای خنک کردن خود است. وقتی عرق از سطح پوست تبخیر شود، گرمای بدن را می گیرد.

ولی هنگامی که هوا مرطوب است، شما احساس گرمای بیشتری می کنید، زیرا در هوای مرطوب عرق از روی پوست تبخیر نمی شود.

علت عرق کردن زیاد بدن و عصبانی شدن

هنگامی که عصبانی هستید، هورمون های استرس زا آزاد می شوند که موجب افزایش ضربان قلب و فشار خون می شوند و دمای بدن را بالا می برند که موجب عرق کردن بدن می شود. عصبانی شدن در برخی مواقع طبیعی است، اما وقتی که همیشه و به طور منظم عصبانی شوید، می تواند نشانه ای از مشکل باشد.

به یاد داشته باشید که قبل، حین و بعد از ورزش کردن به مقدار نیاز آب و مایعات بنوشید تا دچار کم آبی بدن نشوید. این روش باعث می شود که دمای بدن تغییر محسوسی نکند و ورزش را خوب انجام دهید.

علت عرق کردن زیاد بدن و استرس و فشار عصبی

استرس، عصبانیت و خجالت می تواند دلیلی برای عرق کردن بدن باشد. فشار روحی باعث فعالیت غدد عرق در کف دست ها و پاها می شود. به این دلیل است که هنگام عصبی بودن، دست ها می لرزند.

علت عرق کردن زیاد بدن و تب

هنگام تب، مغز درجه حرارت بدن را کمی بالا می برد. وقتی مغز درجه حرارت را افزایش می دهد، شما احساس سرما و لرز می کنید.

این احساس تب و لرز برای این است که بدن برای ورود میکروب ها در حال دفاع می باشد. هنگامیکه تب برطرف شد و دمای بدن به ۳۷ درجه طبیعی رسید، شما احساس گرما می کنید و عرق می نمایید. عرق کردن بدن باعث خنک شدن بدن می شود.

علت عرق کردن زیاد بدن و بیمار شدن

عرق کردن بدن فقط به دلیل تب نیست.عرق کردن بدن می تواند نشانه وجود آنژین (درد قفسه سینه)، حمله قلبی، عفونت، دیابت وپرکاری غده تیروئید باشد. برخی امراض از قبیل: سرطان و ایدز، می تواند باعث عرق کردن بدن موقع شب گردد. اگر شما بدون هیچ دلیلی عرق می کنید، به پزشک مراجعه کنید.

علت عرق کردن زیاد بدن و قهوه

در صبح نوشیدن یک فنجان قهوه، می تواند شما را بیدار کند و باعث عرق کردن بدن گردد. قهوه باعث افزایش عرق کردن بدن به دو طریق می شود:

– کافئین قهوه موجب تحریک سیستم عصبی مرکزی می گردد و این خود باعث فعال شدن غدد عرق می شود.

– گرمای بدست آمده از نوشیدنی گرم، باعث گرم شدن بدن و عرق کردن بدن می شود.

علت عرق کردن زیاد بدن و یائسگی

در طی یائسگی، ترشح کم هورمون استروژن بر هیپوتالاموس و دمای بدن اثر می گذارد و باعث گرگرفتگی خانم یائسه می شود.

این مهم نیست که چقدر هوا سرد است، گرگرفتگی باعث می شود که احساس کنید در درونتان یک کوره روشن است.

برای دفع گرمای اضافی، رگ های خونی در پوست گشاد می شوند و غدد عرق را وادار به فعالیت می کنند. با این کار احساس برافروختگی در شما کم می شود.

علت عرق کردن زیاد بدن و مصرف زیاد الکل

مصرف الکل، باعث گشاد شدن رگهای خونی در پوست و افزایش عرق کردن بدن می شود.

علت عرق کردن زیاد بدن و عوارض جانبی برخی داروها

عرق کردن بدن یکی از عوارض جانبی داروها می باشد، از جمله: داروهای ضد افسردگی، داروهای غیراستروئیدی ضد التهاب ( NSAIDs)، داروهای فشار خون، داروهای سرطان و برخی داروهای دیابت.

علت عرق کردن زیاد بدن و سیگار کشیدن

نیکوتین موجود در سیگار باعث آزاد شدن ماده استیل کولین در بدن می شود. استیل کولین، غدد عرق را تحریک می کند و باعث افزایش ضربان قلب، فشار خون و دمای بدن می شود.

علت عرق کردن زیاد بدن و عاشق شدن

هنگامی که شما عاشق می شوید، مغز شما موادی همانند آدرنالین ترشح می کنند. این مواد به نام مواد شیمیایی عشق شناخته شده اند. این مواد باعث افزایش ضربان قلب، عرق کردن کف دست و دیگر علائم می شوند.

علت عرق کردن زیاد بدن و بارداری

هورمون های ترشح شده در طی بارداری و افزایش سوخت و ساز بدن می تواند باعث تحریک غدد عرق و افزایش عرق کردن بدن گردد . در این دوران باید مایعات کافی بنوشید تا بدن شما و جنین در معرض کمبود آب نباشند.

نوشته نقش عرق در کنترل نمک بدن و سلامتی اولین بار در ایران ناز. پدیدار شد.