نگرانی مسکو از افزایش احتمال خروج آمریکا از برجام
نگرانی مسکو از افزایش احتمال خروج آمریکا از برجام

[ad_1] خبرگزاری تسنیم: به عقیده کارشناسان، سخنان اخیر “بنیامین نتانیاهو” تنها بهانه جدیدی برای خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران است و “دونالد ترامپ” برای حمایت از اسرائیل و عربستان احتمالا دست به چنین اقدامی بزند. روزنامه «ایزوستیا» در تحلیلی نوشته است: این هفته “ولادیمیر پوتین” رئیس جمهوری روسیه در جریان مذاکرات تلفنی با […]

[ad_1]

خبرگزاری تسنیم: به عقیده کارشناسان، سخنان اخیر “بنیامین نتانیاهو” تنها بهانه جدیدی برای خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران است و “دونالد ترامپ” برای حمایت از اسرائیل و عربستان احتمالا دست به چنین اقدامی بزند.

روزنامه «ایزوستیا» در تحلیلی نوشته است: این هفته “ولادیمیر پوتین” رئیس جمهوری روسیه در جریان مذاکرات تلفنی با “بنیامین نتانیاهو” نخست وزیر اسرائیل، بر مواضع اصولی مسکو در قبال برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در زمینه برنامه هسته‌ای ایران تاکید کرده و یادآور شد که این توافقنامه برای امنیت بین المللی اهمیت بسیار زیادی دارد و باید از سوی همه طرفین امضاء کننده آن، رعایت شود.

بر اساس اطلاعات کاخ کرملین، رئیس جمهوری روسیه در مذاکرات تلفنی با “امانوئل ماکرون” همتای فرانسوی خود، نیز اوضاع پیرامون توافق هسته‌ای با ایران را بررسی و دو طرف بر لزوم حفظ این توافقنامه تاکید کردند.

نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه مدعی شد که تل آویو اطلاعاتی در اختیار دارد که ثابت می‌کند ایران بعد از امضای برجام، مخفیانه برنامه هسته‌ای خود را در جهت تولید تسلیحات هسته‌ای توسعه داده است. این ادعا در حالی است که آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکنون بار‌ها بر پایبندی کامل ایران بر تعهدات خویش در چارچوب برجام تاکید کرده است.

مقامات مسکو نیز دائما بر لزوم حفظ و پایبندی به برجام که توافقنامه‌ای غیرقابل جایگزین است تاکید کرده‌اند.

نگرانی مسکو از افزایش احتمال خروج آمریکا از برجام

“میخائیل اولیانوف” نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین المللی مستقر در وین در واکنش به سخنان نتانیاهو چنین گفته است: «به نظر ما، نیازی به برگزاری نشست کمیسیون مشترک کشور‌های عضو گروه «۱+۵» و ایران بعد از ادعای اخیر نخست وزیر اسرائیل نیست، بلکه این آژانس بین المللی انرژی اتمی است که باید اگر مدرکی در این رابطه وجود دارد، بررسی کند.»

“یلنا سوپونینا” شرق شناس و مشاور مدیر مرکز تحقیقات راهبردی روسیه به این روزنامه گفته است: «بعد از ادعای نتانیاهو، اکنون خطر خروج آمریکا از وافق هسته‌ای با ایران افزایش قابل توجهی پیدا کرده است. البته مسکو به خوبی درک می‌کند که این اقدام “دونالد ترامپ” وخامت اوضاع در عرصه بین المللی، بخصوص خاورمیانه را تشدید می‌کند و به همین دلیل تلاش می‌کند تا مانع از چنین تصمیم گیری شود که ممکن است عواقب غیرقابل پیش بینی و غیرقابل جبرانی در پی داشته باشد.»

به عقیده این کارشناس، با این وجود رئیس جمهوری آمریکا قصدش در به شکست کشاندن این توافقنامه جدی است و با این اقدام می‌خواهد حمایت خویش از متحدانش در منطقه، یعنی اسرائیل و عربستان سعودی را نشان دهد.

سخنان نتانیاهو برای تحریک بیشتر ترامپ برای لغو برجام است

“بوریس دالگوف” کارشناس ارشد مرکز تحقیقات عربی-اسلامی در موسسه شرق شناسی آکادمی علوم روسیه نیز معتقد است، تصادفی نیست که اظهارات نتانیاهو در شرایطی شنیده می‌شود که آینده برجام از سوی کشور‌های غربی در حال تجدیدنظر قرار گرفته است.

وی ادعای جدید اسرائیل نسبت به ایران را به اوضاع اخیر پیرامون سوریه مقایسه کرد که اتهام بکارگیری سلاح شیمیایی از سوی دولت سوریه، بهانه‌ای برای حمله موشکی به این کشور شد.

دالگوف گفت: «من اطمینان دارم که اطلاعات ارائه شده از سوی نتانیاهو با واقعیت مطابقت نداشته و بر اساس سناریوی سوریه، صرفا برای مقصر جلوه دادن مقامات تهران صورت گرفته. واقعیت این است که اسرائیل تلاش می‌کند تا آمریکا را به صرف نظر کردن از توافق هسته‌ای وادار کند تا شرایط برای اقدامات قاطع‌تر برای اعمال فشار بر تهران و حتی تغییر حکومت جمهوری اسلامی فراهم شود.»

“ولادیمیر ساژین” کارشناس ارشد مرکز مطالعات کشور‌های خاورمیانه در موسسه شرق شناسی آکادمی علوم روسیه نیز با این دیدگاه موافق است که اظهارات نتانیاهو صرفا برای هل دادن ترامپ به تصمیم گیری نهایی برای خارج شدن آمریکا از توافق هسته‌ای با تهران است.

ساژین به «ایزوستیا» گفت: «اسرائیل دقیقا مانند ترامپ، از ابتدا با برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) مخالف بود و اکنون شرایط برای سوق دادن رئیس جمهوری آمریکا برای برداشتن قدم آخر و خروج از این توافقنامه مهیا شده است. هرچند اقدامات ترامپ، مانند همیشه غیرقابل پیش بینی است.»

[ad_2]

Source link