هرجا تولید داخلی مطمئن دیدید واردات را متوقف کنید
هرجا تولید داخلی مطمئن دیدید واردات را متوقف کنید

[ad_1] خبرگزاری تسنیم: حسن روحانی رئیس جمهور پس از بازدید از بیست‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران در جمع مدیران ارشد وزارت نفت و نمایندگان شرکت‌های سازنده تجهیزات، شرکت‌های اکتشاف و تولید و دانشگاه‌های طرف قرارداد نفت حضور یافت. روحانی در این نشست با بیان اینکه صنعت نفت به‌طور کلی چه در […]

[ad_1]

خبرگزاری تسنیم: حسن روحانی رئیس جمهور پس از بازدید از بیست‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران در جمع مدیران ارشد وزارت نفت و نمایندگان شرکت‌های سازنده تجهیزات، شرکت‌های اکتشاف و تولید و دانشگاه‌های طرف قرارداد نفت حضور یافت.

روحانی در این نشست با بیان اینکه صنعت نفت به‌طور کلی چه در بالادستی و چه در پایین‌دستی در مجموع یک صنعت کاملاً راهبردی است، گفت: نفت هیچ وقت مسئله صرفاً اقتصادی نبوده است. صنعت نفت در درجه اول مسئله سیاسی بوده و بعد مسائل اقتصادی و اجتماعی را هم در بر گرفته است.

وی افزود: صنایع دیگر هم ارزشمند هستند، اما جایگاه نفت ویژه است و از نظر تأثیرگذاری در زندگی مردم هم نقش بسزایی دارد.

روحانی با ابراز اینکه “در جامعه ما نان هم وابسته به انرژی است به‌طوری که اگر گاز دچار مشکل شود، نانوایی‌ها هم با مشکل مواجه می‌شوند”، گفت: عملکرد صنعت نفت برای قدرت ملی، امنیت و دیپلماسی کشور نیز حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: از آنچه امروز در زمینه همکاری‌های شرکت‌های اکتشاف و تولید و سازندگان و شرکت‌های دانش‌بنیان با وزارت نفت دیدم بسیار خرسندم.

رئیس جمهور با اظهار اینکه “برقراری رابطه درست بین شرکت‌ها و دولت بسیار مهم است”، تأکید کرد: باید به هم کمک کنیم؛ باید با هم دقیق صحبت کنیم؛ راست بگوییم و با هم درست حرف بزنیم.

وی ادامه داد: تکنولوژی و ساخت برای صنعت نفت بسیار مهم است و این کار باید دقیق انجام شود؛ در صنعت نفت بحث جان افراد و همچنین سرمایه عظیم ملی مطرح است و دقت در ارائه خدمات و فناوری‌ها بسیار اهمیت دارد.

روحانی با تصریح به اینکه “نمی‌خواهم بگویم به فناوری داخلی اعتماد نکنیم و یا ریسک نکنیم”، خاطرنشان کرد: باید در نظر داشته که در جا‌هایی که سرمایه کوچکی متمرکز است، پذیرفتن ریسک قابل قبول‌تر است، بنابراین استفاده از تجربیات و دانش و فناوری روز دنیا و سرانجام رسیدن به استقلال کامل راهی میانبر و درست است که اتفاقاً در دستور کار وزارت نفت هم قرار دارد.

وی ادامه داد: در جا‌هایی که تجربه داریم خودمان کار را پیش می‌بریم، اما در جا‌های حساس باید با شرکت‌های قابل اعتماد و قابل اتکای باتجربه کار را شروع کنیم که این شاید راه میانبری باشد تا سریعتر به نتیجه برسیم.

رئیس جمهوری تصریح کرد: باید به شرکت‌های داخلی اعتماد کرد و دولت و دستگاه‌های اجرایی مکلفند هر کجا ببینند ساخت داخلی مطمئن ایجاد شده، خرید خارجی را متوقف کنند.

روحانی با بیان اینکه “وزارت نفت در استفاده از توان و امکانات داخلی مصمم است”، گفت: اینکه برخی می‌گویند تحریم نعمت است و به‌واسطه تحریم از توانمندی‌های داخلی بیشتر استفاده می‌کنیم، نباید فقط این‌گونه باشد.

وی افزود: رابطه صمیمانه ما با شرکت‌های داخلی نعمت است باید این رابطه همیشه باشد نه این‌که بگوییم، چون تحریم شدیم مجبوریم برویم در داخل کار کنیم؛ با تحریم یا بدون تحریم باید به‌سمتی برویم که توانمندی‌های داخلی کشور به‌کار گرفته شود.

رئیس جمهوری تصریح کرد: همکاری در ساخت لوله‌های بدون درز (CRA) را که از سوی وزارت نفت دنبال می‌شود، یا توان ایجادشده در کشور در ساخت سکو‌های دریایی یا توسعه فاز‌های پارس جنوبی یا ساخت کمپرسور‌ها در قدرت‌های قابل قبول یا کار در زمینه تأسیسات سرچاهی یا مته‌های حفاری و … بسیار حائز اهمیت و ارزشمند است و اینجاست که کنار فواید اقتصادی و اشتغال‌زایی که هر دو مهم است، غرور و نشاط و امید ملی برای کشور به‌ارمغان می‌آید.

وی ادامه داد: ملت ما باید امیدوار به آینده باشد و با نشاط کار کند، شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌هایی که خوداتکایی برای کشور می‌آفرینند ارزشمند هستند، چراکه سرمایه عظیم غرور ملی و امید را برای مردم به‌همراه می‌آورند.

در حال تکمیل ….

[ad_2]

Source link