هشدار عراقچی به کارشکنی های دولت ترامپ
هشدار عراقچی به کارشکنی های دولت ترامپ

[ad_1] معاون سیاسی وزیر خارجه با بیان اینکه برجام در نتیجه کارشکنی‌های دولت ترامپ در معرض خطر قرار دارد، گفت: این یک برداشت کاملا غلط و یک اشتباه بزرگ است چنانچه کسی تصور کند ایران در هر شرایطی به برجام متعهد باقی خواهد ماند. خبرگزاری فارس: سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان […]

[ad_1]

معاون سیاسی وزیر خارجه با بیان اینکه برجام در نتیجه کارشکنی‌های دولت ترامپ در معرض خطر قرار دارد، گفت: این یک برداشت کاملا غلط و یک اشتباه بزرگ است چنانچه کسی تصور کند ایران در هر شرایطی به برجام متعهد باقی خواهد ماند.

خبرگزاری فارس: سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان که به دعوت «وگر استرومن» همتای نروژی و به منظور برگزاری دور هشتم رایزنی‌های سیاسی دو کشور در اسلو به سر می‌برد، دیروز (پنجشنبه) ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ با خانم «اینه اریکسون سوریده» وزیر امور خارجه این کشور ملاقات کرد.

در این دیدار خانم سوریده ضمن با اهمیت خواندن همکاری‌ها و تعاملات دو کشور در ابعاد و حوزه‌های مختلف، اعلام کرد: نروژ قویا از حفظ و اجرای برجام حمایت می‌کند. گزینه بهتری از این توافق وجود ندارد و برای تداوم حیات برجام ضروری است همه تلاش‌ها به کار گرفته شود.

عراقچی نیز در این دیدار با اشاره به اهمیت برجام در رهگذر توسعه و گسترش همکاری‌ها و مبادلات دوجانبه، اظهار داشت: سرنوشت برجام که دستاورد بزرگ دیپلماسی در عرصه بین‌المللی است، در نتیجه کارشکنی‌ها و چالش‌هایی که دولت ترامپ ایجاد کرده است، در معرض خطر قرار دارد. برجام قبل از هر چیز یک توافق امنیتی در حوزه عدم اشاعه است و هرگونه برخورد با آن منجر به تضعیف نظام عدم اشاعه شده و همه ما را در برابر انتخاب بین امنیت و عدم امنیت قرار خواهد داد.

وی افزود: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیش از ده گزارش بر پایبندی ایران به تعهدات خود در برجام صحه گذاشته است؛ اما در مقابل آمریکا به تعهدات خود به درستی عمل نکرده و با تعلل‌ها و بدعهدی‌های خود این توافق را در معرض نابودی قرار داده است.

عراقچی تاکید کرد: این یک برداشت کاملا غلط و یک اشتباه بزرگ است چنانچه کسی تصور کند ایران در هر شرایطی به برجام متعهد باقی خواهد ماند. بعلاوه هرگونه تلاش در راستای مرتبط ساختن برجام با دیگر موضوعات ناشی از رویکرد‌های غلط است و وضعیت منطقه را بسیار پیچیده‌تر خواهد کرد. برجام یک تجربه بزرگ تاریخی است و موفقت آن مستلزم تلاش و حمایت مشترک و همگانی است.

در ادامه عراقچی و استرومن در چارچوب دور هشتم رایزنی‌های دوجانبه سیاسی، به تبادل نظر بیشتر پیرامونپ روند همکاری‌های دوجانبه، برجام، چندجانبه گرایی و تحولات و بحران‌های منطقه‌ای پرداختند.

طرف نروژی ضمن اعلام آمادگی کشور متبوعش برای توسعه و تقویت همکاری‌ها در عرصه اقتصادی، شامل سرمایه‌گذاری و انتقال فناوری در زمینه نفت و گاز، انرژی‌های تجدیدپذیر، شیلات و صنایع دریایی، بر لزوم تداوم حمایت و تلاش برای تداوم حیات برجام تاکید و شکست آن را شکست جامعه بین‌المللی خواند.

ملاقات با «اودن هلورسن» معاون سیاسی وزارت امور خارجه و «روی آنجولیک» معاون وزیر صنعت، تجارت و شیلات و نشست با محققان از دیگر برنامه‌های عراقچی در این سفر خواهد بود.

[ad_2]

Source link