همکاری هسته‌ای با اسرائیل نقض معاهده NPT است
همکاری هسته‌ای با اسرائیل نقض معاهده NPT است

[ad_1] خبرگزاری فارس: نماینده دائم ایران در آژانس عدم عضویت رژیم صهیونیستی در معاهده NPT و وجود تاسیسات هسته‌ای خارج از نظارت آن را تهدیدی علیه صلح و امنیت بین المللی و رژیم عدم اشاعه خواند و همکاری هسته‌ای با این رژیم را نقض صریح معاهده برشمرد. در دومین نشست کمیته مقدماتی کنفرانس بازنگری NPT […]

[ad_1]

خبرگزاری فارس: نماینده دائم ایران در آژانس عدم عضویت رژیم صهیونیستی در معاهده NPT و وجود تاسیسات هسته‌ای خارج از نظارت آن را تهدیدی علیه صلح و امنیت بین المللی و رژیم عدم اشاعه خواند و همکاری هسته‌ای با این رژیم را نقض صریح معاهده برشمرد.

در دومین نشست کمیته مقدماتی کنفرانس بازنگری NPT که در ژنو درحال بازنگری است، جهانشمولی و ماده ١٠ معاهده یعنی حق خروج از NPT مورد بررسی قرار گرفت.

رضا نجفی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد، ذیل دستور کار جهانشمولی معاهده و ماده ١٠ معاهده NPT که در مورد خروج از معاهده است، ضمن انتقاد از کشور‌های دارنده سلاح هسته‌ای در کمک به کشور‌های خارج از معاهده بویژه رژیم صهیونیستی و ایجاد محدودیت‌های گسترده برای کشور‌های عضو در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای تاکید کرد که اگر پایبندی به متن و روح معاهده در تمامی جوانب آن رعایت نشود، مزایا و انگیزه‌ها برای کشور‌های فاقد سلاح هسته‌ای جهت ماندن در معاهده کاهش خواهد یافت.

وی ضمن هشدار به کشور‌های دارنده سلاح هسته‌ای تاکید کرد که متاسفانه علایم غلطی توسط برخی کشور‌های هسته‌ای در این راستا ارسال می‌شود. به نظر می‌رسد که عضویت در NPT، اجرای موافقتنامه‌های پادمان آژانس بین المللی اتمی، اعمال پروتکل الحاقی و در برخی موارد پذیرش نظارت و محدودیت‌های بیشتر هیچ مزایایی ندارد. برعکس آنچه که در عمل شاهد آن هستیم این است که عدم عضویت در NPT، داشتن تاسیسات هسته‌ای خارج از نظارت آژانس، آزمایش انفجاری هسته‌ای و تولید سلاح هسته‌ای مورد استقبال قرار می‌گیرد و مزایا و همکاری‌های هسته‌ای را در پی دارد.

نجفی خواستار تلاش کشور‌های عضو برای اجرای مصوبات کنفرانس‌های بازنگری پیشین جهت وادار کردن رژیم صهیونیستی به عضویت در معاهده و قرار گرفتن تاسیسات هسته‌ای این رژیم تحت نظارت آژانس شد.

وی عدم عضویت رژیم اسرائیل در معاهده و وجود تاسیسات هسته‌ای خارج از نظارت آن را تهدیدی علیه صلح و امنیت بین المللی و رژیم عدم اشاعه خواند و همکاری هسته‌ای با این رژیم را نقض صریح معاهده برشمرد.

نجفی ضمن یادآوری اینکه تا کنون یکبار خروج از NPT طبق ماده ۱۰ معاهده در نتیجه فشار و ارعاب آمریکا صورت گرفته است، هشدار داد که موثرترین راه برای جلوگیری از خروج احتمالی کشور‌ها از معاهده در آینده تلاش مشترک کشور‌های عضو برای اجرای تمام مفاد معاهده بدون اعمال استاندارد‌های دوگانه و رهیافت‌های تبعیض آمیز است.

لازم به ذکر است که ماده ١٠ معاهده NPT به کشور‌ها اجازه داده است که در شرایطی که منافع حیاتی آن‌ها به مخاطره افتد از معاهده خارج شوند. تاکنون تنها کره شمالی از این حق استفاده کرده و در نتیجه فشار‌های آمریکا از NPT خارج شده است.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link