واکنش نوبخت به التهاب بازار ارز
واکنش نوبخت به التهاب بازار ارز

[ad_1] خبرگزاری فارس: محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در واکنش به افزایش بی‌رویه قیمت ارز گفت: گرچه توضیح کامل را در روز‌های آینده داده خواهد شد، اما سیاست‌های متناسب با این وضعیت که با سیاست‌های گذشته دولت هم متفاوت است بعد از چند جلسه که در سال ۹۷ جمع‌بندی حاصل شد و امروز هم درخدمت ریاست […]

[ad_1]

خبرگزاری فارس: محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در واکنش به افزایش بی‌رویه قیمت ارز گفت: گرچه توضیح کامل را در روز‌های آینده داده خواهد شد، اما سیاست‌های متناسب با این وضعیت که با سیاست‌های گذشته دولت هم متفاوت است بعد از چند جلسه که در سال ۹۷ جمع‌بندی حاصل شد و امروز هم درخدمت ریاست جمهوری نهایی خواهد شد و فکر می‌کنم ظرف روز‌های آینده این سیاست جدید جایگزین خواهد شد، زیرا وضع موجود به هیچ وجه مورد تائید نیست. این بسیار خطا است حتی اگر یکی از مشاوران دولت هم نظر متفاوت بگوید که دولت موافق افزایش بی‌رویه قیمت ارز که باعث کاهش ارزش پول است، نظر شخصی خودش است.

وی گفت:‌دولت با این وضعیت کاملا مخالف است و این را مناسب نمی‌بیند و این مطالبه خاص مردم است که حال که دولت مخالف این مسئله است اقدامات جدی راعملی کند و ما از همکاران‌مان در بانک مرکزی انتظار داریم با سیاست‌های جدید بتوانند به کنترل این بازار تسلط پیدا کنند.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه وضع موجود به هیچ وجه مورد رضایت دولت نیست، گفت: با توجه به جمیع جهات که بعدا توضیحات ریز آن داده خواهد شد که عوامل ایجاد یک چنین نوساناتی چه چیزی است و سیاست‌های جایگزین آن کدام است، انتظار داریم دولت در تعادل نسبی سه بازار کار، کالا و سرمایه که موفقیت نسبی داشته است، اما بازار پول در زمینه ارز به هیچ وجه قابل قبول نیست و قطعا این انتقاد به ما وارد است

نوبخت تاکید کرد: باید همکاران من در این بازار تلاش بیشتری کنند. چون نیاز به یک سیاست وسیع‌تری از بانک مرکزی داشت این سیاست‌ها اتخاذ شد و جلسات متعددی با ماموریتی که ریاست جمهوری و معاون اول رئیس‌جمهور دادند جلسات ستاد ویژه همین موضوع برگزار شد منتها آن‌ها رسانه‌ای نشدند. همین دیروز آخرین جلسه برگزار شد و ان‌شاالله امروز هم در خدمت ریاست جمهوری خواهیم بود و ظرف روز‌های آینده این سیاست‌ها اتخاذ خواهد شد.

سخنگوی دولت بیان داشت: قبول داریم این وضعیت، وضعیت خوبی نیست و برخلاف میل ما است و قطعا موفق نشده‌ایم لذا در این راستا با همه قدرت از ظرفیت‌های بزرگ نظام استفاده می‌کنیم و انشاالله این بازار را متعادل خواهیم کرد.

وی ادامه داد: ما مقدار ارز‌مان در شرایط تراز مثبت است. اینکه با وجود این تراز مثبت که سال‌های گذشته هم تعادل خودش را توانست نشان دهد امسال به خصوص از نیمه دوم سال با این نابسامانی مواجه شدیم.

نوبخت گفت: خاطرتان هست هر وقت این بازار دچار نابسامانی شد مدتی کوتاهی به تعادل می‌رسیم کما اینکه در سال قبل هم یک افزایش قیمتی داشتیم، ولی مجددا متعادل شد، اما این عدم تعادل نشان می‌دهد شرایط ما تغییر کرده و ما باید سیاست‌هایمان را تغییر دهیم.

[ad_2]

Source link