واکنش کدخدایی به حمله آمریکا به سوریه
واکنش کدخدایی به حمله آمریکا به سوریه

[ad_1] خبرگزاری مهر: عباسعلی کدخدایی استاد حقوق بین الملل دانشگاه تهران و عضو حقوقدان شورای نگهبان، درواکنش به حملات اخیر آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه، به تحلیل این حادثه پرداخت. وی با انتشار مطلبی با عنوان «استاندارد‌های دوگانه، نرخ همیشگی آمریکا و غرب!» در کانال تلگرامی خود، نوشت: «چندین سال قبل و در چنین […]

[ad_1]

خبرگزاری مهر: عباسعلی کدخدایی استاد حقوق بین الملل دانشگاه تهران و عضو حقوقدان شورای نگهبان، درواکنش به حملات اخیر آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه، به تحلیل این حادثه پرداخت.

وی با انتشار مطلبی با عنوان «استاندارد‌های دوگانه، نرخ همیشگی آمریکا و غرب!» در کانال تلگرامی خود، نوشت:

«چندین سال قبل و در چنین روزی مقامات رژیم جنگ طلب صدام، رسما اعتراف کردند که در طول جنگ تحمیلی، علیه مردم ایران و عراق از سلاح شیمیایی استفاده شده بود و تاسف بارتر اینکه در این حملات، بیش از آنکه نظامیان مورد هدف قرار بگیرند، بمب‌های شیمیایی مرگبار بر سر مردم عادی و غیرنظامی فرود می‌آمد؛ به‌طوری‌که طی ۳۷۸ مورد حمله شیمیایی صدام در طول ۸ سال جنگ تحمیلی، در ایران مردم مناطقی از جمله بانه، مریوان، سردشت، پیرانشهر، سومار و… و در عراق مردم حلبچه، فاو، جزایر مجنون و… قربانی حملات شیمیایی صدام شدند. براساس آمار موجود، طی این حملات بیش از ۵۰ هزار نفر شهید و زخمی شدند.

در آن زمان آمریکا و دول غربی به طور گسترده به تجهیز شیمیایی صدام می‌پرداختند تا رژیم بعث با استفاده از این سلاح‌ها به کشتار مردم ایران دست بزند. در این بین با توجه به اعتراف رسانه‌های امریکایی می‌توان به نقش این کشور در تجهیز صدام به سلاح شیمیایی در طول جنگ تحمیلی پی برد.

کمک کشور‌های اروپایی نیز شامل اهدای تکنولوژی پیشرفته به رژیم صدام و فراهم کردن مواد اولیه‌ای که آن‌ها با آن بتواند به تولید سلاح‌های شیمیایی و حتی هسته‌ای بپردازد می‌گردید.

مثلا شبکه تلویزیونی ای. بی. سی آمریکا در ۲۰ شهریور ۱۳۶۹ (۱۱ سپتامبر ۱۹۹۰) در برنامه‌ای با عنوان خطی بر روی شن به تشریح عملکرد امریکا و آلمان در تجهیز صدام به سلاح شیمیایی پرداخت و گزارش داد به دنبال فقدان هرگونه اعتراض عمومی، صدام حسین به توسعه مجتمع جنگ‌افزار‌های شیمیایی مخفی خود که توسط شرکت‌های آلمان غربی در سامره در خارج از بغداد طراحی شده بود، ادامه داد.

هم چنین صدام از یک شرکت آمریکایی بنام آل کولاک در بالتیمور، بیش از پانصد تن ماده شیمیایی بنام فیودی گلیکول خریداری نمود و این خرید علی‌رغم ممنوعیت فروش آن به عراق صورت گرفت. فیودی گلیکول هنگامی که با محلول نمک مخلوط شود به گاز خردل تبدیل می‌گردد؛ و دیشب نیز بنا به گزارش خبرگزاریها، آمریکا، انگلیس و فرانسه به بهانه کاربرد سلاح شیمیایی در سوریه و البته بدون اثبات اینکه چه کسی مرتکب این کار شده است، حملاتی را به این کشور انجام دادند.

اکنون این سوال وجود دارد که آیا حملات صدام با سلاح شیمیایی به مردم ایران و عراق متفاوت از این حملات بوده است و یا هم، چون همیشه هر جا که به نفع آمریکا باشد حملات شیمیایی خوب است و در غیر این صورت، با آن برخورد می‌شود؟! ظاهرا دوگانگی در رفتار، خصلت ظالمان است و نرخ ثابت رفتار آمریکا، و عملیات شب گذشته نیز همین گونه قابل توجیه است!

فاعتبروا یا اولی الابصار».

[ad_2]

Source link